Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zdolá métu 240 km/h? Najrýchlejšia kosačka

VIDEO
Tiež vnímate kosačky ako relatívne nudné stroje, ktoré sa rýchlosťou niekoľkých kilometrov za hodinu plahočia po veľkých trávnikoch? Tento počin Hondy vám o nich napraví mienku.
6 08.07.2018 / Filip Kadlečík

Od kosačiek vyladené jazdné vlastnosti neočakáva nik a nemožno sa tomu diviť. Ide o striktne účelové stroje, ktoré majú byť najmä pohodlné, efektívne a spoľahlivé. Honda však s týmto prístupom nesúhlasí. V jej dielňach vzniklo monštrum Mean Mower V2 schopné vyvinúť rýchlosť 240 km/h.

Nadupaný stroj je aj po prerábke schopný kosiť 6 fotografií v galérii Nadupaný stroj je aj po prerábke schopný kosiť Zdroj: Honda

Ohromné tempo je inak nezáživná mašina schopná vyvinúť vďaka spolupráci s firmou Team Dynamics. Upgrade strojovne do nej priniesol litrový agregát z motocykla Honda CBR1000RR Fireblade SP, ktorý pri 13 000 ot./min. produkuje (190 k) a 116 Nm pri 11 000 ot./min. Tempo 240 km/h vraj je viac než reálne a je možné, že záhradný traktor ho nakoniec aj prekoná.

Vylepšenie sa totiž netýka len samotného srdca benzínového vozidla. Pod jeho plechy sa totiž nasťahovala aj šesťstupňová prevodovka so spojkou, kolesá obuté na slickoch značky Hoosier a brzdy so štyrmi piestipkmi v predu a šiestimi na zadnej náprave. Samozrejmosťou sú pritom aj ventilované brzdové kotúče.

Zmenou prešla aj 6 fotografií v galérii Zmenou prešla aj "palubovka" Zdroj: Honda

Okrem pohonného systému sa myslelo aj na detaily akými je napríklad volant Sparco, desaťpalcové disky kolies Goldspeed ATV či LCD obrazovku prebranú taktiež z motorky Fireblade. Spomenúť sa oplatí aj celková hmotnosť superrýchlej kosačky, ktorá dosahuje zanedbateľných 69 kilogramov.

Vďaka výkonnému motoru dosahuje pomer výkon/hmotnosť na úrovni platiacej pre hyperšporty - tento fakt jej nakoniec môže vyslúžiť aj rýchlostný rekord vo svojej bizarnej kategórii. Aby sme nezabudli, táto “kosačka” ešte stále dokáže plniť aj svoj pôvodný účel. S karbónovými nožmi by sme však pracovali neradi - pri tvrdosti a krehkosti uhlíkových vlákien stačí trafiť jeden kameň a je vymaľované.


Najnovšie články
Dieselgate: Bosch musí zverejniť dokumenty

Hoci tradične je česká Škoda na Slovensku najpopulárnejšia, v kategórii SUV vyzerá rebríček inak. Na prvom mieste v júni aj za celý prvý polrok boduje Suzuki...

Vitara si udržiava popularitu

Woking prezradil, že zrýchlenie z pokoja na stovku zaberie novinke 2,9 sekundy. Maximálna rýchlosť ostrého Angličana je 328 km/h.

McLaren 600LT sa vyrovná svojmu bratovi

Alfa Romeo je vnímaná najmä ako značka s bohatou pretekárskou históriou, ktorá dokáže vyrobiť štvorkolesové nálože emócií. Aj Taliani však musia byť racionálni...

Alfa Romeo prekvapuje: Sedemmiestne SUV

Zamestnanci martinskej fabriky VW spolu s odbormi žalujú vedenie Volkswagen Slovakia za diskrimináciu v súvislosti s finančnými benefitmi.

Martinskí zamestnanci VW žalujú vedenie

Marek Slobodník sa so svojou partiou dobrodruhov vydal do obrovských nadmorských výšok. Na počiatku cesty ani netušili, aké ťažké skúšky vôle na nich v horách...

Na motorke v Ázii: Štyri skúšky pevnej vôle

Na sedany rýchle ako superšporty sme už takmer zvyknutí. Výkon od výrobcu však nikdy úpravcom nestačí, čo si myslí aj Manhart o novej em-päťke.

BMW M5: Manhart pridáva karbón i výkon
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×