Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Česi vlani vyrobili rekordný počet áut

Český automobilový priemysel zaznamenal rekordný minulý rok, keďže sa vyrobilo vyše 1,4 milióna nových áut. Pochopiteľne sa to odrazilo aj na zárobkoch výrobcov, ktoré dosiahli historické maximum.
2 príspevky 21.06.2018 / TASR

Výroba osobných áut v Česku vlani stúpla o päť percent na 1,41 milióna, čo bol nový rekord. Produkcia nákladných vozidiel vyskočila o 12 percent na 1 481 a produkcia autobusov sa zvýšila o 5,5 percenta na 4 631, uviedlo české Združenie automobilového priemyslu.

Celkové tržby výrobcov áut a ich dodávateľov medziročne vzrástli o sedem percent na 1,09 bilióna Kč (42,2 miliardy eur), čo bolo takisto nové historické maximum. Počet zamestnancov automobilového sektora sa zvýšil o šesť percent na 126 375.

Výroba áut je motorom českého priemyslu. Podiel výrobcov áut na celkovej priemyselnej produkcii krajiny prevyšuje 24 percent. Na vývoze sa podieľajú 22 percent. Až 84 percent exportovaných áut smeruje do krajín Európskej únie a Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA).

(TASR)


Najnovšie články
Postavte si filmový Aston Martin DB5 z Bondovky

KLEBETY TÝŽDŇA Audi skúša silnú verziu typu Q8, Jaguar pripravuje nástupcu pre F-Type a Švédi chcú konkurovať Tesle.

Úplne nový Nissan GT-R a sedan Polestar 2

Švédskemu Volvu sa v druhom kvartáli výnimočne darilo, jeho zisk stúpol takmer o 60 percent. Predaj však neťahali osobné autá, ale najmä nákladiaky a stavebná...

Volvo boduje, jeho zisk stúpol o vyše polovicu

Základné línie karosérie ponechal Ingolstadt nedotknuté, pôvodné sú dokonca aj diódové svetlá. Benzínové motory dostali časticové filtre.

Audi TT: Facelift na 20. narodeniny

Americké clá na dovoz európskych vozidiel síce poškodia aj samotné USA, no nenapraviteľné škody v miliardových výškach napáchajú aj najväčšej európskej...

Pre americké clá na autá príde Nemecko o miliardy

Marek Slobodník s partiou naďalej cestujú naprieč Áziou. Teraz, po troch mesiacoch, opúšťajú Indiu. Podarí sa im to bez väčších komplikácií?

Na motorke v Ázii: Opäť policajný sprievod

Slovenská fabrika Kia aj naďalej väčšinu svojej produkcie vyváža, u nás zostávajú necelé dve percentá autá. Z modelov je najobľúbenejší Sportage, medzi motormi...

Záujem o benzínové motory Kia rastie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×