Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mazda MX-5: Roadster bude mať 184 koní

Atmosférický dvojliter má posunutý obmedzovač otáčok a upravené piesty či ojnice. Medzi novinkami je tiež hĺbkové nastavenie volantu.
5 8 príspevkov 14.06.2018 / Marek Pokrývka

Výkonová vojna sa vedie dlhé desaťročia. Napriek neustálej snahe o dosiahnutie špičkových čísiel existuje viacero automobilov dokazujúcich, že silný motor ani zďaleka nie je všetko. Populárnym príkladom tohto tvrdenia je Mazda MX-5. Ľahký japonský roadster dokáže náramne zabaviť aj bez obrovského stáda pod kapotou, v najsilnejšej sériovej verzii mu doposiaľ stačilo necelých 160 žrebcov. No situácia sa momentálne mení. Roadster prešiel úpravami a bude mať 184 koní.

Mazda MX-5 dostala v dvojlitrovej verzii do vienka 24 žrebcov navyše 5 fotografií v galérii Mazda MX-5 dostala v dvojlitrovej verzii do vienka 24 žrebcov navyše Zdroj: Mazda

Atmosférický dvojliter Skyactiv-G má v tomto aute čoskoro produkovať výkon 135 kW (184 k) a krútiaci moment 205 Nm. Posilnenie o 24 čísel nevyzerá v dnešnej dobe nijak úžasne, pri otvorenom stroji vážiacom čosi vyše tony to však vie urobiť veľký rozdiel. Dôležitým bodom je posunutie obmedzovača z 6 800 na 7 500 otáčok. Japonci zmeny docielili úpravou piestov, ojníc i sacieho systému, samozrejmosťou bola implementácia odlišného programu pre riadiacu jednotku.

Niekoľko zásahov absolvoval aj 1,5-litrový variant, jeho parametre však zostali viac-menej zachované. Maximálny výkon teraz dosahuje 97 kW (132 k). Pribudol teda jediný kilowatt a drobný nárast zaznamenal aj krútiaci moment s maximom 152 Nm. Oproti predchodcovi však má byť motor úspornejší. To isté platí pre dvojliter, konkrétne čísla týkajúce sa hospodárnosti Mazda zatiaľ nezverejnila.

Mazda MX-5 RF: Naozaj zábavné origami

PRVÁ JAZDA Druhé vyhotovenie triedneho bestselleru prináša viac každodennej použiteľnosti bez obetovania dôležitých hodnôt.

Okrem úprav motorov japonská automobilka uvádza vec, ktorá doteraz mnohým ľuďom chýbala. Roadster dostal volant s možnosťou hĺbkového nastavenia. Za ním sa nachádza odlišný displej palubného počítača, okrem toho pribudla opcia oranžového koženého čalúnenia, hnedej plátennej strechy či tmavých šestnásťpalcových kolies. Predaj upraveného modelu MX-5 sa na domácom trhu začne v júli. Zatiaľ nie je jasné, kedy príde bestseller svojej triedy do slovenských obchodov.


Najnovšie články
Rolls-Royce Phantom: Dokonalá symbióza

Päťdverový hatchback mierne narástol a je štylisticky ovplyvnený väčšími súrodencami, vrcholný variant má dosahovať výkon 147 kW (200 k).

Audi A1: Drobec dostal nabrúsenú fazónu

Farmári z viacerých regiónov Slovenska smerujú do Bratislavy tromi trasami: z Michaloviec, Námestova a Veľkého Medera. Hoci polícia avizovala niektoré...

Protest farmárov: Obrňte sa trpezlivosťou

Automobilka v týchto dňoch odhalila tretí variant crossoveru, pre ktorý bude ponúkať dva akumulátory. Pôjde o najrýchlejšieho člena modelového radu.

Niro na elektrinu: Kedy príde do predaja?

Volkswagen potvrdil, že v súvislosti s vyšetrovaním emisného škandálu vyšetrovatelia zadržali šéfa Audi Ruperta Stadlera.

Dieselgate: Šéfa Audi zadržala polícia

Superšporty vyrábajú výlučne prestížne automobilky. Čo keby však majú takéto autá v ponuke aj bežné značky? Mohli by vyzerať napríklad takto.

7 bežných áut v podobe luxusných superšportov

Aféra dieselgate síce ešte ani zďaleka nekončí, no minimálne podľa predajných čísiel sa zdá, že Volkswagen sa z najhoršieho otriasol. V máji predal viac áut...

VW sa otriasol, jeho predaj stúpa
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×