Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

LR Discovery bude vznikať iba na Slovensku

Domovská fabrika v Solihulle prestane čoskoro SUV montovať, prejde premenou s cieľom vyrábať elektromobily. Výroba sa presunie k Nitre.
4 2 príspevky 12.06.2018 / Marek Pokrývka

Slovensko drží svetové prvenstvo z hľadiska počtu vyrobených áut na obyvateľa. Náš náskok v tomto rebríčku sa čoskoro zvýši, na jeseň totiž začne fungovať v poradí štvrtý veľký závod. Sériovú produkciu plánuje v septembri spustiť Jaguar Land Rover (JLR). O vozidlách vychádzajúcich v budúcnosti z brán hál postavených v blízkosti Nitry sa špekuluje dlho, niečo už je definitívne.

Land Rover Discovery má byť čoskoro výhradne Made in Slovakia 4 fotografií v galérii Land Rover Discovery má byť čoskoro výhradne Made in Slovakia Zdroj: Land Rover

Počiatočné správy týkajúce sa ďalšej slovenskej fabriky skloňovali najmä nástupcu legendárneho off-roadu Defender. Túto možnosť aktuálne nemožno vylúčiť, ale ani potvrdiť. Oficiálnu pečať má zatiaľ LR Discovery. O jeho produkcii vieme už nejaký čas, v týchto dňoch však vyplávala na povrch zásadná informácia. SUV bude totiž nakoniec vznikať iba na Slovensku.

Tuzemská automobilka JLR mala mať pôvodne výrobné kapacity na veľké vozidlo podelené s fungujúcim domovským závodom v Solihulle neďaleko Birminghamu. No ten čoskoro prestane Discovery montovať, o čom informovala agentúra Bloomberg. Podľa jej zdrojov prejde továreň kompletnou premenou s cieľom vyrábať elektromobily. Do jej kapacity pravdepodobne budú aspoň zo začiatku spadať aj hybridy, keďže sa aktuálne hovorí o modeloch Range Rover a Range Rover Sport.

Nitra bude vyrábať aj úžitkové Discovery

Dvojmiestne vyhotovenie má 1 856 litrov pre náklad, jeho zostala zachovaná. Poskytne omnoho lepšiu priechodnosť terénom než klasické dodávky.

Pre anglický závod automobilky bude tento posun údajne znamenať stratu minimálne tisícky pracovných miest, presné číslo zatiaľ nie je známe. Jaguar Land Rover má pritom produkovať autá aj u našich západných susedov. Nedávno uzatvoril zmluvu s rakúskou spoločnosťou Magna Steyr, ktorá bude preň montovať dvojicu SUV: konvenčný Jaguar E-Pace a elektrický I-Pace.


Najnovšie články
Rolls-Royce Phantom: Dokonalá symbióza

Päťdverový hatchback mierne narástol a je štylisticky ovplyvnený väčšími súrodencami, vrcholný variant má dosahovať výkon 147 kW (200 k).

Audi A1: Drobec dostal nabrúsenú fazónu

Farmári z viacerých regiónov Slovenska smerujú do Bratislavy tromi trasami: z Michaloviec, Námestova a Veľkého Medera. Hoci polícia avizovala niektoré...

Protest farmárov: Obrňte sa trpezlivosťou

Automobilka v týchto dňoch odhalila tretí variant crossoveru, pre ktorý bude ponúkať dva akumulátory. Pôjde o najrýchlejšieho člena modelového radu.

Niro na elektrinu: Kedy príde do predaja?

Volkswagen potvrdil, že v súvislosti s vyšetrovaním emisného škandálu vyšetrovatelia zadržali šéfa Audi Ruperta Stadlera.

Dieselgate: Šéfa Audi zadržala polícia

Superšporty vyrábajú výlučne prestížne automobilky. Čo keby však majú takéto autá v ponuke aj bežné značky? Mohli by vyzerať napríklad takto.

7 bežných áut v podobe luxusných superšportov

Aféra dieselgate síce ešte ani zďaleka nekončí, no minimálne podľa predajných čísiel sa zdá, že Volkswagen sa z najhoršieho otriasol. V máji predal viac áut...

VW sa otriasol, jeho predaj stúpa
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×