Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

LR Discovery bude vznikať iba na Slovensku

Domovská fabrika v Solihulle prestane čoskoro SUV montovať, prejde premenou s cieľom vyrábať elektromobily. Výroba sa presunie k Nitre.
4 2 príspevky 12.06.2018 / Marek Pokrývka

Slovensko drží svetové prvenstvo z hľadiska počtu vyrobených áut na obyvateľa. Náš náskok v tomto rebríčku sa čoskoro zvýši, na jeseň totiž začne fungovať v poradí štvrtý veľký závod. Sériovú produkciu plánuje v septembri spustiť Jaguar Land Rover (JLR). O vozidlách vychádzajúcich v budúcnosti z brán hál postavených v blízkosti Nitry sa špekuluje dlho, niečo už je definitívne.

Land Rover Discovery má byť čoskoro výhradne Made in Slovakia 4 fotografií v galérii Land Rover Discovery má byť čoskoro výhradne Made in Slovakia Zdroj: Land Rover

Počiatočné správy týkajúce sa ďalšej slovenskej fabriky skloňovali najmä nástupcu legendárneho off-roadu Defender. Túto možnosť aktuálne nemožno vylúčiť, ale ani potvrdiť. Oficiálnu pečať má zatiaľ LR Discovery. O jeho produkcii vieme už nejaký čas, v týchto dňoch však vyplávala na povrch zásadná informácia. SUV bude totiž nakoniec vznikať iba na Slovensku.

Tuzemská automobilka JLR mala mať pôvodne výrobné kapacity na veľké vozidlo podelené s fungujúcim domovským závodom v Solihulle neďaleko Birminghamu. No ten čoskoro prestane Discovery montovať, o čom informovala agentúra Bloomberg. Podľa jej zdrojov prejde továreň kompletnou premenou s cieľom vyrábať elektromobily. Do jej kapacity pravdepodobne budú aspoň zo začiatku spadať aj hybridy, keďže sa aktuálne hovorí o modeloch Range Rover a Range Rover Sport.

Nitra bude vyrábať aj úžitkové Discovery

Dvojmiestne vyhotovenie má 1 856 litrov pre náklad, jeho zostala zachovaná. Poskytne omnoho lepšiu priechodnosť terénom než klasické dodávky.

Pre anglický závod automobilky bude tento posun údajne znamenať stratu minimálne tisícky pracovných miest, presné číslo zatiaľ nie je známe. Jaguar Land Rover má pritom produkovať autá aj u našich západných susedov. Nedávno uzatvoril zmluvu s rakúskou spoločnosťou Magna Steyr, ktorá bude preň montovať dvojicu SUV: konvenčný Jaguar E-Pace a elektrický I-Pace.


Najnovšie články
Nová Kia Ceed: Stvorená na obraz Európana

Najmenšie SUV americkej značky má kontroverzný dizajn a priestorom neohúri, ale disponuje dobrým podvozkom i motorom.

Test Ford EcoSport: Fiesta na steroidoch

Švédsky sedan debutoval v americkom Charlestone, kde ho automobilka začína vyrábať. Jeho modelová paleta bude benzínovo-elektrická.

Volvo S60: Krásavec bojkotujúci naftu

Volkswagen len tento týždeň zaplatil miliardovú pokutu v súvislosti s dieselgate a už si na časť z tohto koláča robia zálusk viaceré spolkové krajiny. Aké sú...

VW zaplatil miliardu, každý ju chce

Vzácne vozidlo pravdepodobne vzbĺklo vinou chybného ventilu palivového systému, zachovaná zostala iba jeho predná časť.

Ford GT: Pýcha značky zhorela do tla

Český automobilový priemysel zaznamenal rekordný minulý rok, keďže sa vyrobilo vyše 1,4 milióna nových áut. Pochopiteľne sa to odrazilo aj na zárobkoch...

Česi vlani vyrobili rekordný počet áut

Malý japonský off-road sa drží klasického receptu, okrem retro vzhľadu má rebrinový rám, pohon štyroch kolies a redukčnú prevodovku.

Suzuki Jimny: Prvé oficiálne fotografie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×