Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Odborári v trnavskej automobilke chcú štrajkovať

Odbory vstúpili do štrajkovej pohotovosti po tom, ako s vedením nevedeli zosúladiť predstavy o sume a percente zvýšenia. 
6 príspevkov 26.05.2018 / TASR

Odborári Základnej organizácie (ZO) Odborového zväzu (OZ) KOVO v trnavskej automobilke Groupe PSA Slovakia začali v piatok po uplynutí lehoty na dohodu pred sprostredkovateľom o zvýšení miezd zamestnancov so zbieraním hlasov na vyhlásenie štrajku. Odbory vstúpili do štrajkovej pohotovosti po tom, ako s vedením nevedeli zosúladiť predstavy o sume a percente zvýšenia. 

"V závode pracuje zhruba 3 800 zamestnancov, vyjadriť sa k štrajku musí viac ako polovica z nich. Z tej polovice by mala so štrajkom opäť súhlasiť väčšina, aby sme mohli konať," povedal pre TASR podpredseda ZO OZ KOVO František Gajdoš. Lehotu na získanie dostatočného počtu hlasov si odborári nestanovili, zamestnancov oslovujú počas výmeny výrobných zmien priamo pred podnikom. 

Štrajkovú pohotovosť vyhlásili odbory začiatkom mája, 24. mája uplynula zákonná lehota na dohodu pred sprostredkovateľom. Vedenie podniku medzitým ohlásilo, že mzdy zamestnancom zvýši paušálne o 54 eur a bude rokovať priamo so zamestnancami. OZ požaduje vyššiu sumu. 

Rokovanie o znení novej kolektívnej zmluvy začali v automobilke už vlani, natiahli sa v začiatku preto, že bolo potrebné rozhodnúť, ktorá odborová organizácia bude zamestnancov zastupovať. Následne nedošlo ani po viacerých kolách rokovaní s vedením k priblíženiu názorov na kolektívnu zmluvu. Priemerná mzda v automobilke za rok 2017 dosiahla 1465 eur, priemerná mzda robotníkov bola na úrovni 1106 eur.

Štrajkovú pohotovosť odbory v automobilke vyhlásili aj v máji 2015.

(TASR)


Najnovšie články
Nová Kia Ceed: Stvorená na obraz Európana

Najmenšie SUV americkej značky má kontroverzný dizajn a priestorom neohúri, ale disponuje dobrým podvozkom i motorom.

Test Ford EcoSport: Fiesta na steroidoch

Švédsky sedan debutoval v americkom Charlestone, kde ho automobilka začína vyrábať. Jeho modelová paleta bude benzínovo-elektrická.

Volvo S60: Krásavec bojkotujúci naftu

Volkswagen len tento týždeň zaplatil miliardovú pokutu v súvislosti s dieselgate a už si na časť z tohto koláča robia zálusk viaceré spolkové krajiny. Aké sú...

VW zaplatil miliardu, každý ju chce

Vzácne vozidlo pravdepodobne vzbĺklo vinou chybného ventilu palivového systému, zachovaná zostala iba jeho predná časť.

Ford GT: Pýcha značky zhorela do tla

Český automobilový priemysel zaznamenal rekordný minulý rok, keďže sa vyrobilo vyše 1,4 milióna nových áut. Pochopiteľne sa to odrazilo aj na zárobkoch...

Česi vlani vyrobili rekordný počet áut

Malý japonský off-road sa drží klasického receptu, okrem retro vzhľadu má rebrinový rám, pohon štyroch kolies a redukčnú prevodovku.

Suzuki Jimny: Prvé oficiálne fotografie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×