Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hamburg uvádza obmedzenia pre naftové autá

niektoré modely dieselových áut budú mať zakázaný vjazd do dvoch úsekov dvoch ulíc v štvrti Altona.
3 príspevky 25.05.2018 / TASR

Severonemecký prístav Hamburg na budúci týždeň zakáže vjazd niektorých starších dieselových automobilov do časti mesta v rámci boja proti znečisteniu ovzdušia. Uviedli to v stredu predstavitelia mesta.

Zákaz sa bude vzťahovať na časti dvoch ulíc a na staršie modely dieselových osobných a nákladných automobilov od štvrtka (31.5.) budúceho týždňa.

Spolkový správny súd totiž vo februári rozhodol, že nemecké mestá môžu v rámci boja s exhalátmi zakázať vjazd dieslov do postihnutých častí. Toto rozhodnutie otvorilo mestám cestu k zákazu a zasadilo ďalšiu ranu dieselovým technológiám, ktorým vážne uškodil emisný škandál koncernu Volkswagen. Ten do dieselových modelov namontoval softvér, ktorý pri testoch umožnil maskovať skutočné hodnoty škodlivých emisií dusíka.

Hamburg oznámil, že niektoré modely dieselových áut budú mať zakázaný vjazd do dvoch úsekov dvoch ulíc v štvrti Altona. Jeden má dĺžku 580 metrov a druhý 1,6 kilometra. Zákaz sa bude týkať 168 000 z 264 406 dieselových vozidiel registrovaných v Hamburgu, a tiež starších dieselových áut, ktoré navštívia mesto. Sanitky, smetiari, autá miestnych obyvateľov a dodávateľov budú vyňaté zo zákazu.

Nemecká vláda v marci zverejnila štúdiu, podľa ktorej tisíce ľudí každoročne predčasne zomrú na škodlivé účinky oxidu dusičitého, plynu, ktorý produkujú aj dieselové motory.

Európska únia minulý týždeň oznámila, že vezme šesť členských štátov, vrátane Nemecka, pred súd, za to, že vystavili svojich občanov prílišnému znečisteniu ovzdušia.

Hodnota dieselových áut v Nemecku už výrazne klesla a ich podiel na trhu sa znížil od vypuknutia škandálu Volkswagenu v septembri 2015.

Údaje, ktoré v apríli zverejnil spolkový štatistický úrad Destatis ukázali, že počet novozaregistrovaných áut s naftovým motorom v Nemecku v marci klesol o 25,4 % na menej ako 109 000 zo 146 000 v rovnakom mesiaci minulého roka.

(TASR)


Najnovšie články
Nová Kia Ceed: Stvorená na obraz Európana

Najmenšie SUV americkej značky má kontroverzný dizajn a priestorom neohúri, ale disponuje dobrým podvozkom i motorom.

Test Ford EcoSport: Fiesta na steroidoch

Švédsky sedan debutoval v americkom Charlestone, kde ho automobilka začína vyrábať. Jeho modelová paleta bude benzínovo-elektrická.

Volvo S60: Krásavec bojkotujúci naftu

Volkswagen len tento týždeň zaplatil miliardovú pokutu v súvislosti s dieselgate a už si na časť z tohto koláča robia zálusk viaceré spolkové krajiny. Aké sú...

VW zaplatil miliardu, každý ju chce

Vzácne vozidlo pravdepodobne vzbĺklo vinou chybného ventilu palivového systému, zachovaná zostala iba jeho predná časť.

Ford GT: Pýcha značky zhorela do tla

Český automobilový priemysel zaznamenal rekordný minulý rok, keďže sa vyrobilo vyše 1,4 milióna nových áut. Pochopiteľne sa to odrazilo aj na zárobkoch...

Česi vlani vyrobili rekordný počet áut

Malý japonský off-road sa drží klasického receptu, okrem retro vzhľadu má rebrinový rám, pohon štyroch kolies a redukčnú prevodovku.

Suzuki Jimny: Prvé oficiálne fotografie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×