Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Asistenčné systémy: Používajú ich vodiči?

Moderné automobily sú plné asistenčných systémov, dostávajú sa už aj do najlacnejších modelov a čoskoro budú mnohé z nich povinnou výbavou. Používajú ich však vôbec vodiči?
2 27 príspevkov 24.05.2018 / Filip Kadlečík

Moderné asistenčné systémy sú mnohokrát vnímané ako nutné zlo, ktoré v moderných autách jednoducho musíme pretrpieť. Pravdou však je, že majú obrovský potenciál zachraňovať životy. Veď miesto nás sledujú mŕtvy uhol, udržiavajú automobil v jazdnom pruhu či dokonca aj bez zásahu vodičia vozidlo zastavia.

Adaptívny tempomat sám reguluje vzdialenosť vášho vozidla od ostatných 2 fotografie v galérii Adaptívny tempomat sám reguluje vzdialenosť vášho vozidla od ostatných Zdroj: AUTO BILD

Pravdou je, že čoskoro sa môžeme tešiť na ich masové nasadenie, stanú sa totiž súčasťou povinnej výbavy automobilov. Už dnes sú však pomerne bežné, po novom mnohé z nich dostala napríklad aj lacná Dacia Duster. Chcú a vedia ich však vodiči používať?

Štúdia spoločnosti McKinsey & Co. ukazuje, že len 70 % budúcich majiteľov si je vedomých, že ich nový automobil má rôznorodé bezpečnostné systémy. V praxi ich dokonca aktívne používa ešte menej ľudí, približne len tretina z nich. Kto za to môže?

Systém monitorovania mŕtveho uhla vidí aj tam, kam vodič nie 2 fotografie v galérii Systém monitorovania mŕtveho uhla vidí aj tam, kam vodič nie Zdroj: AUTO BILD

Výskum poukazuje na to, že len 35 % z oslovených predajcov bolo schopných zrozumiteľne a odborne vysvetliť, o čo sa ktorý asistenčný systém stará a ako funguje. Štúdia ďalej konštatuje, že obchodným zástupcom išlo často len o rýchly predaj a komunikácia o produkte smerom ku klientovi zlyhávala.

12 asistentov: Tieto systémy budú povinné

Európska komisia v snahe znížiť počty úmrtí a ťažkých zranení zverejnila zoznam 12 asistenčných systémov, ktoré sa budú povinne montovať do nových áut. Pozrite sa, aká povinná výbava vo vozidlách...

To, či asistenčné systémy vodiči chcú a používajú, teda zatiaľ zostáva otázne. My patríme k skupine, ktorá je rozhodne za ich nasadenie. V krízových situáciach môžu zachraňovať životy na dennej báze. Ako ste na tom vy? Používate ich často, alebo ste napríklad taký adaptívny tempomat ešte ani nevyskúšali?


Najnovšie články
Nová Kia Ceed: Stvorená na obraz Európana

Najmenšie SUV americkej značky má kontroverzný dizajn a priestorom neohúri, ale disponuje dobrým podvozkom i motorom.

Test Ford EcoSport: Fiesta na steroidoch

Švédsky sedan debutoval v americkom Charlestone, kde ho automobilka začína vyrábať. Jeho modelová paleta bude benzínovo-elektrická.

Volvo S60: Krásavec bojkotujúci naftu

Volkswagen len tento týždeň zaplatil miliardovú pokutu v súvislosti s dieselgate a už si na časť z tohto koláča robia zálusk viaceré spolkové krajiny. Aké sú...

VW zaplatil miliardu, každý ju chce

Vzácne vozidlo pravdepodobne vzbĺklo vinou chybného ventilu palivového systému, zachovaná zostala iba jeho predná časť.

Ford GT: Pýcha značky zhorela do tla

Český automobilový priemysel zaznamenal rekordný minulý rok, keďže sa vyrobilo vyše 1,4 milióna nových áut. Pochopiteľne sa to odrazilo aj na zárobkoch...

Česi vlani vyrobili rekordný počet áut

Malý japonský off-road sa drží klasického receptu, okrem retro vzhľadu má rebrinový rám, pohon štyroch kolies a redukčnú prevodovku.

Suzuki Jimny: Prvé oficiálne fotografie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×