Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nepáčia sa vám drahé palivá? Bude ešte horšie

Ak sa motoristi ešte pred niekoľkými mesiacmi mohli tešiť z výhľadu na stabilné ceny tankovania, politika Donalda Trumpa zatiaľ ich nádeje zmarila. Palivá idú nahor a pôjdu aj naďalej.
2 44 príspevkov 21.05.2018 / Soňa Zverková

Ropa pokračuje v raste a v priebehu týždňa dokonca prekonala 80-dolárovú hranicu, kde naposledy bola v novembri 2014. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na štvorročnom maxime 78,51 dolára za barel (66,64 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 77,38 dolára za barel (64,84 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, dôvodom pokračujúceho rastu cien ropy sú obavy o výpadok iránskeho exportu pre sankcie USA. Karta je momentálne na strane Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Mnohé bude závisieť od toho, či ostatní producenti budú ochotní nahradiť výpadok iránskej ropy.

Benzín a nafta: Čaká nás ďalšie zdražovanie palív

Rozhodnutie USA o vypovedaní jadrovej dohody s Iránom bude mať nepríjemný dosah aj na našich motoristov. Čaká nás ďalšie zdražovanie palív.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív v týždni do 14. mája stúpli. Benzín aj nafta u nás zdraželi o 0,2 centu, čo je relatívne mierny nárast v porovnaní s ostatnými krajinami. Ďalší vývoj stále ukazuje nahor. O to viac, že nárast eurových cien v Rotterdame bol ešte vyšší. Dôvodom je oslabenie eura voči doláru, a to nielen pre slabšie ekonomické čísla z eurozóny. Nová talianska vláda má mať podľa uniknutých informácií výrazne euroskeptický program. Počas prvých štyroch dní týždňa poskočila cena tony benzínu o 34 eur a cena tony dielu o 29 eur. V oboch prípadoch sa jedná o najvyšší rast v tomto roku. Boros preto v najbližších troch týždňoch očakáva ešte výraznejší rast cien: benzín aj diesel zdražejú o štyri až šesť centov.

V porovnaní s minulým rokom opäť tankujeme výrazne drahšie. Kým v týždni do 7. mája sme tankovali benzín o 6,5 centu drahšie, o týždeň neskôr už bol drahší až o deväť centov. V prípade dieselu medziročný rozdiel v priebehu týždňa stúpol z 9,9 až na 12,5 centu.

Test nafty na Slovensku: Jedno palivo sklamalo

Chcete vedieť, čo ozaj tankujete do nádrží svojich áut? Prinášame výsledky najväčšej analýzy zimnej motorovej nafty na Slovensku, ktorú sme urobili exkluzívne v spolupráci so špecialistami...


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Ceny palív. 2 fotografie v galérii Ceny palív. Zdroj: EK


Najnovšie články
Nová Kia Ceed: Stvorená na obraz Európana

Najmenšie SUV americkej značky má kontroverzný dizajn a priestorom neohúri, ale disponuje dobrým podvozkom i motorom.

Test Ford EcoSport: Fiesta na steroidoch

Švédsky sedan debutoval v americkom Charlestone, kde ho automobilka začína vyrábať. Jeho modelová paleta bude benzínovo-elektrická.

Volvo S60: Krásavec bojkotujúci naftu

Volkswagen len tento týždeň zaplatil miliardovú pokutu v súvislosti s dieselgate a už si na časť z tohto koláča robia zálusk viaceré spolkové krajiny. Aké sú...

VW zaplatil miliardu, každý ju chce

Vzácne vozidlo pravdepodobne vzbĺklo vinou chybného ventilu palivového systému, zachovaná zostala iba jeho predná časť.

Ford GT: Pýcha značky zhorela do tla

Český automobilový priemysel zaznamenal rekordný minulý rok, keďže sa vyrobilo vyše 1,4 milióna nových áut. Pochopiteľne sa to odrazilo aj na zárobkoch...

Česi vlani vyrobili rekordný počet áut

Malý japonský off-road sa drží klasického receptu, okrem retro vzhľadu má rebrinový rám, pohon štyroch kolies a redukčnú prevodovku.

Suzuki Jimny: Prvé oficiálne fotografie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×