Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kto má najspoľahlivejšie a najkazovejšie motory?

Porucha motora patrí medzi najnákladnejšie opravy vôbec, preto je pochopiteľné, že motoristi si vyberajú aj podľa spoľahlivosti. Orientačný rebríček ponúka aj britská poisťovňa Warranty Direct. V spoľahlivosti a kazovosti motorov 40 značiek je niekoľko prekvapení.
43 83 príspevkov 18.05.2018 / Soňa Zverková

Otázka spoľahlivosti vozidiel nie je jednoduchá a rebríčkov je nespočetne veľa. Bežný motorista si pod spoľahlivým autom predstaví také, do ktorého stačí tankovať palivo a z času na čas doliať olej alebo kvapalinu do ostrekovačov. Niektoré modely presne do tejto kategórie spadajú, iným by zas nešťastní majitelia najradšej urobili facelift za pomoci bejzbalovej pálky. A potom je tu veľa takých, ktoré síce fungujú, no niektorá súčiastka či systém si vyžadujú opravu alebo výmenu každý kvartál.

Ilustračná snímka 43 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Niekedy môže ísť o lacnú maličkosť, s ktorou sa potýkajú viacerí majitelia tohto modelu. Ak je však kameňom úrazu motor, to už ide poriadne do peňazí. Menšie a ľahko dostupné súčiastky si dokážu vymeniť mnohí, no vzhľadom na rastúcu komplexnosť motorov už zväčša nezostáva nič iného, len navštíviť servis. Ako hovorí jeden z Murphyho zákonov: Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa aj pokazí...ak sa to pokaziť nemôže, pokazí sa i tak.

 

>>> Najmenej a najviac kazové motory prinášame v galérii <<<

 

Viaceré inštitúcie sa snažia ponúkať motoristom prehľady spoľahlivosti či poruchovosti modelov a značiek, nepriestrelný rebríček však neexistuje. Spoľahlivosť vozidla alebo niektorého komponentu totiž do veľkej miery ovplyvňuje majiteľ, štýl jazdy a trasy. Napríklad, motor. Iné výsledky a poradie dosiahne motor, ktorý mal starostlivého majiteľa a väčšinu kilometrov najazdil po diaľnici, než motor so zanedbanou údržbou a jazdami prevažne v meste.

Na spoľahlivosť vozidiel sa zameriava britská poisťovňa Warranty Direct, ktorá okrem iného ponúka poistenie porúch vozidla. Jej údaje poskytujú slušný prehľad toho, ako na tom sú vozidlá 40 sledovaných značiek. Tentokrát sme zo štatistiky vytiahli údaje o spoľahlivosti motorov. Do prehľadu plynú údaje približne o 50 000 poistených vozidiel v Británii, no motory sú zväčša zhodné s tými, ktoré sa predávajú aj u nás. Všetky autá majú najazdených najviac 130 000 míľ (209 214 km), keďže pri tejto hodnote sa končí poistné krytie.

TOP 10 malých áut: Na ktoré je najväčší spoľah?

V mestskej premávke je možno čoraz viac vídavať automobily, ktoré sa do nej už na prvý pohľad nehodia. Chcete si nájsť skutočne obratné a spoľahlivé vozidlo, ktoré obstojí aj v asfaltovej džungli...

Poisťovňa pri tvorbe rebríčka zohľadnila vážnejšie poruchy motora, napríklad, problémy s blokom motora, hlavou valcov, tesnením pod hlavou valcov, ložiskami vo vnútri motora, olejovým čerpadlom, kľukovým hriadeľom, ventilmi, piestami a piestnymi krúžkami, vložkami valcov, ojnicami, rozdeľovačom, štartérom, zotrvačníkom, turbodúchadlami a medzichladičmi, rozvodmi či nasávaním.

Výsledky sú vcelku prekvapujúce. U nás obľúbené nemecké značky, ktoré sú obvykle v iných rebríčkoch celkovej aj motorickej spoľahlivosti vysoko, sú v tom britskom nízko. Dokazuje to fakt, že prvý Nemec je až na 15. mieste (Mercedes) a napríklad, Audi spadlo až na predposledné miesto. Najpredávanejšia značka na Slovensku – česká Škoda – skončila v druhej polovici (27. miesto). V galérii nájdete všetky značky zoradené od najhoršieho po najlepšie umiestnenie.

 

>>> Kompletný prehľad spoľahlivosti motorov nájdete v galérii <<<

 

Vo výsledkoch sa nespomína presne o aký typ motora ide: či o benzínový alebo dieselový, neuvádza sa zdvihový objem, prepĺňanie ani výkon. Britská poisťovňa ich berie ako jeden súbor výrobkov, ktoré spadajú pod danú automobilku. Ako orientačný radca pri neraz hamletovskej dileme medzi dvomi či tromi značkami však určite poslúži. Pokiaľ si chcete pozrieť hodnotenie konkrétneho modelu od Warranty Direct, jej stránka poskytne detailný prehľad, vrátane najčastejších porúch.

Jej štatistika uvádza len tie značky alebo modely, pre ktoré má údaje aspoň o 50 vozidlách. Údaje sú v percentách, čo ukazuje pravdepodobnosť poruchy. V zásade platí, že čím nižšie číslo, tým nižšie riziko. Zároveň však poisťovňa sama uvádza, že niektoré značky vyrábajú veľmi spoľahlivé autá, no ak sa vyskytne porucha, faktúra bude poriadne mastná. V prehľade preto uvádzame nielen priemerný počet najazdených kilometrov, ale aj všeobecný údaj o priemernej cene za jednu opravu (nielen motora).

 

>>> Prehľad spoľahlivosti a kazovosti motorov nájdete v galérii <<<


Najnovšie články
Nová Kia Ceed: Stvorená na obraz Európana

Najmenšie SUV americkej značky má kontroverzný dizajn a priestorom neohúri, ale disponuje dobrým podvozkom i motorom.

Test Ford EcoSport: Fiesta na steroidoch

Švédsky sedan debutoval v americkom Charlestone, kde ho automobilka začína vyrábať. Jeho modelová paleta bude benzínovo-elektrická.

Volvo S60: Krásavec bojkotujúci naftu

Volkswagen len tento týždeň zaplatil miliardovú pokutu v súvislosti s dieselgate a už si na časť z tohto koláča robia zálusk viaceré spolkové krajiny. Aké sú...

VW zaplatil miliardu, každý ju chce

Vzácne vozidlo pravdepodobne vzbĺklo vinou chybného ventilu palivového systému, zachovaná zostala iba jeho predná časť.

Ford GT: Pýcha značky zhorela do tla

Český automobilový priemysel zaznamenal rekordný minulý rok, keďže sa vyrobilo vyše 1,4 milióna nových áut. Pochopiteľne sa to odrazilo aj na zárobkoch...

Česi vlani vyrobili rekordný počet áut

Malý japonský off-road sa drží klasického receptu, okrem retro vzhľadu má rebrinový rám, pohon štyroch kolies a redukčnú prevodovku.

Suzuki Jimny: Prvé oficiálne fotografie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×