Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Bezkľúčové štartovanie zabilo už 30 Američanov

Bezkľúčové štartovanie je jedným z novších komfortných prvkov dnešných automobilov. Nemusieť neustále vyťahovať kľúče od vozidla je veľmi pohodlné. Môže však táto technológia mať aj odvrátenú stránku? V USA vraj zabila desiatky ľudí.
2 61 príspevkov 17.05.2018 / Filip Kadlečík

Mnohí majitelia moderných automobilov už kľúč od vozidla z vrecka či tašky prakticky ani nevyťahujú. Väčšina nových modelov je totiž vybavená systémom bezkľúčového štartovania, motor a elektronika sa teda aktivuje a deaktivuje jednoduchým stlačením tlačidla “Start/Stop Engine”.

Majitelia automobilov s bezkľúčovým štartovaním vraj môžu zabudnúť na to, že vozidlo treba aj vypnúť 2 fotografie v galérii Majitelia automobilov s bezkľúčovým štartovaním vraj môžu zabudnúť na to, že vozidlo treba aj vypnúť Zdroj: Filip Kadlečík

Ani takýto zrozumiteľný systém však očividne nie je “blbuvzdorný”. Podľa New York Times v dôsledku jeho nesprávneho používania v USA za posledných desať rokov zahynulo približne už 30 osôb, ďalšie desiatky pritom nesú trvalé zdravotné následky.

Ako môže jednoduchý systém ohrozovať ľudské životy? Majitelia automobilov svoje vozidlo zaparkujú do garáže, vystúpia a spokojne odídu. New York Times informuje, že problémom je fakt, že auto zabudnú vypnúť. Ak majú garáž pripojenú k domu a nie je odvetrávaná, začnú sa v nej zbierať jedovaté plyny, ktoré sa následne rozšíria po celom príbytku a počas noci môžu zabiť jeho osadenstvo.

Štart-stop systém: Čím kazí naše automobily?

Prakticky na každý komponent v aute sa nájde aspoň jeden mýtus. Systém štart-stop nie je výnimkou. Ten najrozšírenejší hovorí o rýchlejšom opotrebovaní motora. Je to pravda alebo nie?

Znie to absurdne, takéto prípady sa však v USA skutočne stali a sú plne zdokumentované. Americké médiá preto volajú po akomsi automatickom vypínaní automobilu, ktoré by predchádzalo takýmto prípadom. Podľa nás by stačilo zvýšiť pozornosť pri šoférovaní i parkovaní - potom by sa takéto tragické prípady nemuseli stávať. Argument, že dnešné autá sú veľmi tiché a nie je počuť, keď sú naštartované, nemôže obstáť. Až také nehlučné zasa nie sú. Čo si o šokujúcich prípadoch myslíte vy?


Najnovšie články
Citroën C5 Aircross prichádza na starý kontinent

Najväčšie plány má aktuálne Škoda Auto, ktorá už v Indii pôsobí. Vlani dodala zákazníkom na tamojšom trhu 17 400 vozidiel.

České automobilky investujú v Indii

Rumunská firma ACF Track vystrojila populárne SUV gumenými pásmi, hlavnou nevýhodou tejto úpravy je cena.

Dacia Duster ako tank do ťažkého terénu

K zníženiu dochádza po obchodnom spore medzi Trumpovou administratívou a čínskymi predstaviteľmi, v ktorom však v posledných dňoch prišlo k uvoľneniu.

Čína zníži clo na dovoz áut z 25 % na 15 %

Kalifornský elektrický sedan prichádza s pohonom všetkých kolies, dostupný bude v dvoch modeloch: All-Wheel Drive a Performance.

Tesla Model 3: Na stovke pod 4 sekundy

Pri SUV segmentu B sa ako hlavná výčitka často skloňuje fakt, že nedisponujú pohonom všetkých kolies. Neplatí to vo všetkých prípadoch. Testovanému modelu...

Test Hyundai Kona: Aký je život s exotom?

Na slovenský trh prichádza konkurencieschopný francúzsky hot-hatch i najmenší člen rodiny Renault so športovými ambíciami.

Mégane R.S. a Twingo GT: Štartuje predaj
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×