Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dominator: Cullinan i Bentayga majú otca

Bentley, či aktuálne aj Rolls-Royce, o svojich superluxusných SUV zvyknú hovoriť ako o zakladateľoch daného segmentu. Treba uznať, že podobne luxusné športovo-úžitkové autá asi inde vo svete nenájdete. Alebo je pravda niekde inde?
4 15.05.2018 / Filip Kadlečík

Len pred niekoľkými dňami svet po prvýkrát uzrel Rolls-Royce Cullinan. SUV, ktoré má ambíciu stať sa kráľom tohto segmentu. Život mu však chce strpčovať už zabehnuté Bentley Bentayga, ktoré svoju kožu určite nepredá lacno. Aj keď ide o súperiace automobily, jednu vec majú spoločnú. Svojich predkov.

Celkovo vzniklo len šesť exemplárov Dominatora a všetky putovali do Brunei 4 fotografií v galérii Celkovo vzniklo len šesť exemplárov Dominatora a všetky putovali do Brunei Zdroj: RRSpirit

Rolls-Royce i Bentley aktuálne vyhlasujú, že práve ich novinky sú zakladateľmi segmentu superluxusných športovo-úžitkových automobilov. Zdá sa však, že to nie je pravda. Stačí nazrieť do konca minulého tisícročia, kedy Bentley, ešte pod hlavičkou Rolls-Royceu, na zákazku postavilo šesť kusov luxusného off-roadu Dominator. Technicky teda v podstate ide o “otca” modelov Cullinan i Bentayga.

Všetky exempláre Bentley Dominator vznikli v priebehu roka 1996 na objednávku sultána štátu Brunei. Najluxusnejšie SUV svojej doby vtedy nebolo príliš známe - z továrne putovalo viac-menej priamo do garáže sultána.  Z technického hľadiska je Dominator založený na podvozku Range Roveru a šepká sa o tom, že používa aj dobový vidlicový osemvalec s rovnakým logom.

Rolls-Royce Cullinan: Diamant medzi SUV

Najmladší člen britskej aristokratickej rodiny z Goodwoodu síce v mnohom evokuje príbuznú limuzínu Phantom, no prichádza s početnými novinkami.

Bentley o tomto masívnom SUV nikdy nezverejnilo žiadne detaily, o jeho existencii sa aj odborná verejnosť dozvedela až niekoľko rokov po tom, ako bolo vyrobené. Je vysoko pravdepodobné, že Dominatory dodnes tajne zdobia jednu z exkluzívnych garáží v ropnej krajine. Vďaka zopár dobovým fotografiám však vieme aspoň to, že jablko naozaj nepadá ďaleko od stromu. Nezdá sa vám byť podoba medzi Cullinanom a Dominatorom viac než zjavná?


Najnovšie články
Citroën C5 Aircross prichádza na starý kontinent

Najväčšie plány má aktuálne Škoda Auto, ktorá už v Indii pôsobí. Vlani dodala zákazníkom na tamojšom trhu 17 400 vozidiel.

České automobilky investujú v Indii

Rumunská firma ACF Track vystrojila populárne SUV gumenými pásmi, hlavnou nevýhodou tejto úpravy je cena.

Dacia Duster ako tank do ťažkého terénu

K zníženiu dochádza po obchodnom spore medzi Trumpovou administratívou a čínskymi predstaviteľmi, v ktorom však v posledných dňoch prišlo k uvoľneniu.

Čína zníži clo na dovoz áut z 25 % na 15 %

Kalifornský elektrický sedan prichádza s pohonom všetkých kolies, dostupný bude v dvoch modeloch: All-Wheel Drive a Performance.

Tesla Model 3: Na stovke pod 4 sekundy

Pri SUV segmentu B sa ako hlavná výčitka často skloňuje fakt, že nedisponujú pohonom všetkých kolies. Neplatí to vo všetkých prípadoch. Testovanému modelu...

Test Hyundai Kona: Aký je život s exotom?

Na slovenský trh prichádza konkurencieschopný francúzsky hot-hatch i najmenší člen rodiny Renault so športovými ambíciami.

Mégane R.S. a Twingo GT: Štartuje predaj
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×