Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dominator: Cullinan i Bentayga majú otca

Bentley, či aktuálne aj Rolls-Royce, o svojich superluxusných SUV zvyknú hovoriť ako o zakladateľoch daného segmentu. Treba uznať, že podobne luxusné športovo-úžitkové autá asi inde vo svete nenájdete. Alebo je pravda niekde inde?
4 15.05.2018 / Filip Kadlečík

Len pred niekoľkými dňami svet po prvýkrát uzrel Rolls-Royce Cullinan. SUV, ktoré má ambíciu stať sa kráľom tohto segmentu. Život mu však chce strpčovať už zabehnuté Bentley Bentayga, ktoré svoju kožu určite nepredá lacno. Aj keď ide o súperiace automobily, jednu vec majú spoločnú. Svojich predkov.

Celkovo vzniklo len šesť exemplárov Dominatora a všetky putovali do Brunei 4 fotografií v galérii Celkovo vzniklo len šesť exemplárov Dominatora a všetky putovali do Brunei Zdroj: RRSpirit

Rolls-Royce i Bentley aktuálne vyhlasujú, že práve ich novinky sú zakladateľmi segmentu superluxusných športovo-úžitkových automobilov. Zdá sa však, že to nie je pravda. Stačí nazrieť do konca minulého tisícročia, kedy Bentley, ešte pod hlavičkou Rolls-Royceu, na zákazku postavilo šesť kusov luxusného off-roadu Dominator. Technicky teda v podstate ide o “otca” modelov Cullinan i Bentayga.

Všetky exempláre Bentley Dominator vznikli v priebehu roka 1996 na objednávku sultána štátu Brunei. Najluxusnejšie SUV svojej doby vtedy nebolo príliš známe - z továrne putovalo viac-menej priamo do garáže sultána.  Z technického hľadiska je Dominator založený na podvozku Range Roveru a šepká sa o tom, že používa aj dobový vidlicový osemvalec s rovnakým logom.

Rolls-Royce Cullinan: Diamant medzi SUV

Najmladší člen britskej aristokratickej rodiny z Goodwoodu síce v mnohom evokuje príbuznú limuzínu Phantom, no prichádza s početnými novinkami.

Bentley o tomto masívnom SUV nikdy nezverejnilo žiadne detaily, o jeho existencii sa aj odborná verejnosť dozvedela až niekoľko rokov po tom, ako bolo vyrobené. Je vysoko pravdepodobné, že Dominatory dodnes tajne zdobia jednu z exkluzívnych garáží v ropnej krajine. Vďaka zopár dobovým fotografiám však vieme aspoň to, že jablko naozaj nepadá ďaleko od stromu. Nezdá sa vám byť podoba medzi Cullinanom a Dominatorom viac než zjavná?


Najnovšie články
VW je naďalej európskou trhovou jednotkou

Automobilke Hyundai sa na poli SUV darí, Tucson patrí medzi predajné hviezdy aj na Slovensku, Santa Fe dostáva novú generáciu. Teraz Kórea do ohňa prilieva...

Jazda s SUV Hyundai: Nástup silnej trojice

Japonské vozidlo dostalo početnú sadu prvkov vyrobených z uhlíkových vlákien, úprava vyjde na približne 10-tisíc eur.

Larte Design: Karbónový šat pre kupé Q60

Slováci stále kupujú nové autá, v júni však predaj mierne klesol. Medzi osobnými autami stále dominuje tradičná trojica Škoda, VW a Hyundai.

Slováci stále najviac obľubujú Škodu

Po druhej generácii elektromobilu Nissan absolvovala testy dvojica noviniek Ford a Volvo, obe získali perfektné hodnotenia.

Euro NCAP: Päť hviezd pre Focus aj XC40

Hoci emisná aféra stojí Volkswagen nemalé peniaze, jeho víťazné ťaženie to nezastavilo. V prvom polroku zlomil svoj predchádzajúci rekord v počte predaných áut.

VW má za sebou rekordný polrok

Britský superšport poháňa 3,5-litrový šesťvalec Ford EcoBoost, automobilka hovorí o maxime na úrovni 404 kW (550 k).

Noble M500: Angličan s americkým srdcom
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×