Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dominator: Cullinan i Bentayga majú otca

Bentley, či aktuálne aj Rolls-Royce, o svojich superluxusných SUV zvyknú hovoriť ako o zakladateľoch daného segmentu. Treba uznať, že podobne luxusné športovo-úžitkové autá asi inde vo svete nenájdete. Alebo je pravda niekde inde?
4 15.05.2018 / Filip Kadlečík

Len pred niekoľkými dňami svet po prvýkrát uzrel Rolls-Royce Cullinan. SUV, ktoré má ambíciu stať sa kráľom tohto segmentu. Život mu však chce strpčovať už zabehnuté Bentley Bentayga, ktoré svoju kožu určite nepredá lacno. Aj keď ide o súperiace automobily, jednu vec majú spoločnú. Svojich predkov.

Celkovo vzniklo len šesť exemplárov Dominatora a všetky putovali do Brunei 4 fotografií v galérii Celkovo vzniklo len šesť exemplárov Dominatora a všetky putovali do Brunei Zdroj: RRSpirit

Rolls-Royce i Bentley aktuálne vyhlasujú, že práve ich novinky sú zakladateľmi segmentu superluxusných športovo-úžitkových automobilov. Zdá sa však, že to nie je pravda. Stačí nazrieť do konca minulého tisícročia, kedy Bentley, ešte pod hlavičkou Rolls-Royceu, na zákazku postavilo šesť kusov luxusného off-roadu Dominator. Technicky teda v podstate ide o “otca” modelov Cullinan i Bentayga.

Všetky exempláre Bentley Dominator vznikli v priebehu roka 1996 na objednávku sultána štátu Brunei. Najluxusnejšie SUV svojej doby vtedy nebolo príliš známe - z továrne putovalo viac-menej priamo do garáže sultána.  Z technického hľadiska je Dominator založený na podvozku Range Roveru a šepká sa o tom, že používa aj dobový vidlicový osemvalec s rovnakým logom.

Rolls-Royce Cullinan: Diamant medzi SUV

Najmladší člen britskej aristokratickej rodiny z Goodwoodu síce v mnohom evokuje príbuznú limuzínu Phantom, no prichádza s početnými novinkami.

Bentley o tomto masívnom SUV nikdy nezverejnilo žiadne detaily, o jeho existencii sa aj odborná verejnosť dozvedela až niekoľko rokov po tom, ako bolo vyrobené. Je vysoko pravdepodobné, že Dominatory dodnes tajne zdobia jednu z exkluzívnych garáží v ropnej krajine. Vďaka zopár dobovým fotografiám však vieme aspoň to, že jablko naozaj nepadá ďaleko od stromu. Nezdá sa vám byť podoba medzi Cullinanom a Dominatorom viac než zjavná?


Najnovšie články
Test Renault Espace TCe 225: Dobré srdce

Moderné automobily sú plné asistenčných systémov, dostávajú sa už aj do najlacnejších modelov a čoskoro budú mnohé z nich povinnou výbavou. Používajú ich však...

Asistenčné systémy: Používajú ich vodiči?

Na záberoch zverejnených na sociálnych sieťach môžeme vidieť čierny a červený exemplár SUV, oba mali putovať do arabského sveta.

Cullinan: Prvé kusy už Rolls-Royce dodal

Manipulácia s odometrom je na Slovensku starým známym fenoménom, ktorý však mala z našej reality vymazať novela zákona z roku 2016. Podarilo sa jej to? Aká je...

Pravda o stáčaní km: 20 populárnych jazdeniek

Novinka má rozmermi tesne podliezť klasický Tiguan, predávať sa bude pravdepodobne výhradne na čínskom trhu.

Tharu: Volkswagen pripravuje ďalšie SUV

Omladená verzia SUV vyrábaného aj v Žiline prichádza s odlišnými svetlami, nárazníkmi či volantom. Hlavnou novinkou je sústava EcoDynamics+.

Kia Sportage: Bestseller prešiel faceliftom

Po minuloročnom uvedení na autosalóne v Šanghaji by malo SUV z francúzskej dielne koncom tohto roka zaútočiť aj na európske trhy. V čele útoku bude najsilnejší...

Citroën C5 Aircross prichádza na starý kontinent
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×