Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

GM dostane peniaze od kórejskej vlády

GM sa možno podarí zachrániť kórejskú fabriku. Tamojšia vláda sľúbila peniaze, svoju pomoc však podmienila radom požiadaviek.
12.05.2018 / TASR

Juhokórejská vláda sa dohodla s americkou automobilkou General Motors (GM), že jej dcére v krajine pomôže finančným úverom z krízy. V záchrannom pláne je podmienka, že ohrozený závod GM v Južnej Kórei bude vyrábať najmenej ďalších desať rokov. Vo štvrtok to uviedol soulský minister financií Kim Dong-jeon.
Predstavitelia vlády a amerického koncernu podpíšu v piatok (11. 5.) príslušnú dohodu. GM chce postaviť v Kórejskej republike svoju novú centrálu pre ázijsko-tichooceánsky región.

Podľa dohovoru dostane GM od Kórejskej rozvojovej banky na realizáciu svojich rozvojových zámerov v oblasti úver 750 miliónov dolárov (631,85 milióna eur). Celkové úvery GM však v Kórei majú postupne dosiahnuť 3,6 miliardy dolárov. Banka je podielom 17 percent druhým najväčším akcionárom spoločnosti GM Korea.

GM nesmie predať svoj podiel v závode v nasledujúcich piatich rokoch. V rokoch 2023 až 2028 bude musieť v ňom jeho podiel zostať nad 35 percent. Tieto klauzuly majú zabezpečiť, aby GM neodišiel predčasne z juhokórejského trhu.

Vedenie GM vo februári oznámilo, že v dôsledku nedostatočného vyťaženia jeho štyroch juhokórejských závodov zruší výrobu v jednom z nich. Predaj amerických áut v regióne vlani výrazne klesol. Situáciu GM v republike má zlepšiť aj dohoda s odbormi, že v nasledujúcom období sa v jeho závodoch na polostrove zastaví rast platov.

(TASR)


Najnovšie články
Test Renault Espace TCe 225: Dobré srdce

Moderné automobily sú plné asistenčných systémov, dostávajú sa už aj do najlacnejších modelov a čoskoro budú mnohé z nich povinnou výbavou. Používajú ich však...

Asistenčné systémy: Používajú ich vodiči?

Na záberoch zverejnených na sociálnych sieťach môžeme vidieť čierny a červený exemplár SUV, oba mali putovať do arabského sveta.

Cullinan: Prvé kusy už Rolls-Royce dodal

Manipulácia s odometrom je na Slovensku starým známym fenoménom, ktorý však mala z našej reality vymazať novela zákona z roku 2016. Podarilo sa jej to? Aká je...

Pravda o stáčaní km: 20 populárnych jazdeniek

Novinka má rozmermi tesne podliezť klasický Tiguan, predávať sa bude pravdepodobne výhradne na čínskom trhu.

Tharu: Volkswagen pripravuje ďalšie SUV

Omladená verzia SUV vyrábaného aj v Žiline prichádza s odlišnými svetlami, nárazníkmi či volantom. Hlavnou novinkou je sústava EcoDynamics+.

Kia Sportage: Bestseller prešiel faceliftom

Po minuloročnom uvedení na autosalóne v Šanghaji by malo SUV z francúzskej dielne koncom tohto roka zaútočiť aj na európske trhy. V čele útoku bude najsilnejší...

Citroën C5 Aircross prichádza na starý kontinent
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×