Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mercedes-Benz triedy A vo forme sedanu

Štvordverová verzia kompaktu prichádza s dlhším rázvorom, pri uvedení na trh bude dostupná výhradne s 1,3-litrovým benzínovým motorom.
13 5 príspevkov 25.04.2018 / Marek Pokrývka

Od vlaňajšieho šanghajského autosalóna bolo viac-menej jasné, že ďalšia generácia triedy A príde časom vo forme sedanu. S touto karosériou totiž debutoval jej koncept. Sériová podoba síce dostala začiatkom februára klasický päťdverový kabát, ale na druhého člena modelovej rodiny sme nemuseli čakať. Svoju svetovú premiéru si Mercedes odbil v Pekingu.

Mercedes-Benz pridáva do portfólia druhú verziu nového Áčka 13 fotografií v galérii Mercedes-Benz pridáva do portfólia druhú verziu nového Áčka Zdroj: Mercedes-Benz

Na pôde čínskej metropoly debutovalo Áčko s prívlastkom Sport Sedan a tiež magickým písmenom L, ktoré je v Číne veľmi žiadaným artiklom. Štvordverová verzia kompaktu totiž prichádza s dlhším rázvorom. Narástol o 6 centimetrov, vo finále má teda 2 789 mm. Celková dĺžka novinky je 4 609 milimetrov. Šírka s hodnotou 1 796 mm sa nezmenila, výška dosahuje 1 460 mm.

Mercedes-Benz triedy A: Závan budúcnosti

Áčko prináša v štvrtej generácii technológie čiastočne autonómnej jazdy, ale aj infotainment disponujúci umelou inteligenciou.

Z dizajnového hľadiska vozidlo neprekvapí, všetky základné rysy vychádzajú z hatchbacku. Plochú prednú kapotu však Mercedes-Benz vymenil za tvarovaný dielec známy najmä z modelov AMG. Sedan debutoval so športovými bodykitom a zaujímavými koncovými svetlami, ktoré majú napriek podobnému tvaru úplne inú diódovú architektúru než v prípade východiskového vozidla. Línie zadných partií sa inak trochu ponášajú na triedu CLA.

Natiahnutie rázvoru vytvorilo vzadu viac priestoru pre posádku 13 fotografií v galérii Natiahnutie rázvoru vytvorilo vzadu viac priestoru pre posádku Zdroj: Mercedes-Benz

Interiér prezentuje známe prvky, vrátane infotainmentu MBUX a množstva vybavenia donedávna nedostupného v nižšej strednej triede. Súčasťou rozhrania systému je populárna aplikácia WeChat. V zadnej časti interiéru je vďaka natiahnutému rázvoru viac miesta, najmä v oblasti nôh. Batožinový priestor štvordverového modelu disponuje objemom 420 litrov.

Pri uvedení na trh bude novinka dostupná výhradne s 1,3-litrovým benzínovým motorom, ktorý vznikol v úzkej spolupráci s automobilkou Renault. Štvorvalec bude na výber v dvoch naladeniach. Základ ponúkne výkon 100 kW (136 k), pri silnejšej verzii možno rátať s porciou 120 kW (163 k). Neskôr pribudne do ponuky dvojliter disponujúci maximom 140 kW (190 k). Sedemstupňová dvojspojka má byť celoplošným štandardom, o dostupnosti pohonu oboch náprav sa zatiaľ nehovorí.

Svetový debut si sedan odbil v benzínovom vyhotovení A200 L 13 fotografií v galérii Svetový debut si sedan odbil v benzínovom vyhotovení A200 L Zdroj: Mercedes-Benz

V európskych končinách bude cenník s veľkou pravdepodobnosťou obsahovať aj model A250 naladený na 165 kW (224 k) a očakávať môžeme tiež nejaké naftové modely. Päťdverová verzia disponuje vyhotovením A180d, ktoré poháňa turbodiesel produkujúci 85 kW (116 k). Paleta sa časom nepochybne rozšíri. Chýbať určite nebude verzia Mercedes-AMG, možno aj so štvordverovým telom. V našich končinách však bude pravdepodobne o spomínaných 6 cm kratšie.


Najnovšie články
Test Renault Espace TCe 225: Dobré srdce

Moderné automobily sú plné asistenčných systémov, dostávajú sa už aj do najlacnejších modelov a čoskoro budú mnohé z nich povinnou výbavou. Používajú ich však...

Asistenčné systémy: Používajú ich vodiči?

Na záberoch zverejnených na sociálnych sieťach môžeme vidieť čierny a červený exemplár SUV, oba mali putovať do arabského sveta.

Cullinan: Prvé kusy už Rolls-Royce dodal

Manipulácia s odometrom je na Slovensku starým známym fenoménom, ktorý však mala z našej reality vymazať novela zákona z roku 2016. Podarilo sa jej to? Aká je...

Pravda o stáčaní km: 20 populárnych jazdeniek

Novinka má rozmermi tesne podliezť klasický Tiguan, predávať sa bude pravdepodobne výhradne na čínskom trhu.

Tharu: Volkswagen pripravuje ďalšie SUV

Omladená verzia SUV vyrábaného aj v Žiline prichádza s odlišnými svetlami, nárazníkmi či volantom. Hlavnou novinkou je sústava EcoDynamics+.

Kia Sportage: Bestseller prešiel faceliftom

Po minuloročnom uvedení na autosalóne v Šanghaji by malo SUV z francúzskej dielne koncom tohto roka zaútočiť aj na európske trhy. V čele útoku bude najsilnejší...

Citroën C5 Aircross prichádza na starý kontinent
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×