Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Korózia: Ako ovplyvňuje bezpečnosť auta?

VIDEO
Dve vozidlá z minulej dekády absolvovali frontálnu kolíziu i bočný náraz, hodnotené boli na základe dobových štandardov Euro NCAP. Podľa odborníkov stúpla vinou skorodovaných dielcov šanca na úmrtie pasažierov japonského modelu o 20 percent.
1 34 príspevkov 21.04.2018 / Marek Pokrývka

Nárazové testy sú už dlhé roky štandardnou súčasťou automobilového priemyslu. Nákladnú procedúru musia povinne absolvovať všetky novinky pri svojom uvedení, no ako by sa s ňou popasovali po rokoch? Túto otázku si položila nezisková švédska organizácia Villaägarnas Riksförbund. Spolu s lokálnou poisťovňou Folksam spáchala niekoľko zaujímavých skúšok, v ktorých sa pozrela na staršie modely namiesto súčasných.

Švédska spoločnosť otestovala dve autá vo veku 10-15 rokov

Severania skúmali dve vozidlá z minulej dekády. Nešlo teda o žiadnych veteránov, ale stroje bežne predávané v bazároch. Pri pokuse absolvovali frontálnu kolíziu s čiastočným prekrytím v rýchlosti 64 km/h i bočný náraz tempom 50 km/h. V oboch prípadoch boli prekážky deformovateľné. Autá boli hodnotené na základe dobových štandardov Euro NCAP, keďže dnešné kritériá sú omnoho prísnejšie a kladú veľký dôraz na elektronických asistentov.

Hlavným cieľom testov bolo preskúmať vplyv korózie, ktorá nie je na jazdených vozidlách ničím nezvyčajným. Mnohými vodičmi býva považovaná len za kozmetický problém. No nie je to vôbec pravda, dielce karosérie napadnuté touto "kovovou rakovinou" môžu zásadne zmeniť jej pevnosť i správanie sa pri prípadnej havárii. Ako v skutočnosti ovplyvňuje hrdza bezpečnosť auta? To ukazujú zábery zo skúšok.

Prvým pánom na holenie bola Mazda6 prvej generácie dostupná na európskych trhoch v rokoch 2003 až 2008. Náraz spredu pri nej odhalil zásadný problém: sedadlo vodiča nezostalo na svojom mieste a následkom deformovania podlahy pod ním si figurína udrela temeno hlavy o B-stĺpik. To by mohlo mať teoreticky fatálne následky. Namiesto svojich pôvodných štyroch hviezdičiek a 26 bodov dostala Mazda vinou skorodovaných dielcov iba tri puntíky a 18 bodov. Podľa odborníkov stúpla šanca na úmrtie pasažierov japonského modelu o 20 percent, čo nie je zanedbateľné číslo.

Podstatne lepšie dopadol v teste Volkswagen Golf, ktorý pochádzal z piateho vydania predávaného v takmer identickom období. Ten získal aj po rokoch štyri hviezdy. Pôvodne mal päť, reálny rozdiel v bodoch je však minimálny: 33 verzus 32. Nemec sa teda s následkami starnutia vyrovnal podstatne lepšie než Japonec patriaci pod automobilku známu horšou ochranou proti korózii.

Volvo XC90: Najbezpečnejšie auto sveta?

Od roku 2002 sa v britských obchodoch predalo viac než 50-tisíc exemplárov severského SUV, no v žiadnom nezahynul jediný pasažier.

Príslušnosť k značke však v žiadnom prípade nemožno brať ako nejaké pravidlo, hrdzavejúce autá nájdeme medzi rôznymi výrobcami. Tento problém pritom evidentne netreba vôbec podceňovať. Pri skorodovaných plechoch to nie je len o vizuálnej stránke auta, ale môže ísť o život. Dodatočne chrániť staršie modely pred hrdzou by preto mala byť samozrejmosť.


Najnovšie články
Test Renault Espace TCe 225: Dobré srdce

Moderné automobily sú plné asistenčných systémov, dostávajú sa už aj do najlacnejších modelov a čoskoro budú mnohé z nich povinnou výbavou. Používajú ich však...

Asistenčné systémy: Používajú ich vodiči?

Na záberoch zverejnených na sociálnych sieťach môžeme vidieť čierny a červený exemplár SUV, oba mali putovať do arabského sveta.

Cullinan: Prvé kusy už Rolls-Royce dodal

Manipulácia s odometrom je na Slovensku starým známym fenoménom, ktorý však mala z našej reality vymazať novela zákona z roku 2016. Podarilo sa jej to? Aká je...

Pravda o stáčaní km: 20 populárnych jazdeniek

Novinka má rozmermi tesne podliezť klasický Tiguan, predávať sa bude pravdepodobne výhradne na čínskom trhu.

Tharu: Volkswagen pripravuje ďalšie SUV

Omladená verzia SUV vyrábaného aj v Žiline prichádza s odlišnými svetlami, nárazníkmi či volantom. Hlavnou novinkou je sústava EcoDynamics+.

Kia Sportage: Bestseller prešiel faceliftom

Po minuloročnom uvedení na autosalóne v Šanghaji by malo SUV z francúzskej dielne koncom tohto roka zaútočiť aj na európske trhy. V čele útoku bude najsilnejší...

Citroën C5 Aircross prichádza na starý kontinent
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×