Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Lada Vesta: Terénny sedan ide do výroby

Po kombi prišiel rad na štvordverovú karosériu, od praktickejšieho príbuzného sa okrem stupňovitej zadnej časti nijak neodlišuje.
16 68 príspevkov 20.04.2018 / Marek Pokrývka

Segment zvýšených kombi má vyše dve dekády dlhú tradíciu a na aktuálnom trhu nájdeme slušnú kôpku vozidiel spadajúcich doň. S obdobne modifikovanými sedanmi je to podstatne bledšie. História ich pozná viacero, no v súčasnosti možno v našich končinách dostať jediný model. Volvo S60 Cross Country. Onedlho k nemu pribudne ďalší, postará sa o to AvtoVAZ.

Lada Vesta Cross doplní v ponuke rovnako štylizované kombi 16 fotografií v galérii Lada Vesta Cross doplní v ponuke rovnako štylizované kombi Zdroj: AvtoVAZ

Ruská automobilka túto myšlienku otvorila v roku 2016, na moskovskom autosalóne prezentovala koncept Lada Vesta Cross. Dvanásť mesiacov predtým odhalila na rovnakom mieste štúdiu plastmi obohnaného kombíka. Z neho vlani vytvorila sériový model (spolu so štandardným päťdverovým vyhotovením), teraz prišiel rad aj na štvordverovú karosériu.

Terénny sedan teda nakoniec ide do sériovej výroby. Od praktickejšieho príbuzného sa okrem stupňovitej zadnej časti nijak neodlišuje, popri oranžovej metalíze sú spoločným rysom aj tmavé plasty na blatníkoch, štýlové 17-palcové disky kolies či dve hranaté výfukové koncovky. Svetlá výška zachovaná na úrovni 203 milimetrov sa môže smelo porovnávať s kadejakým SUV.

Interiér sedanu sa vyznačuje najmä špecifickými materiálmi 16 fotografií v galérii Interiér sedanu sa vyznačuje najmä špecifickými materiálmi Zdroj: AvtoVAZ

Rovnako ako bodykit kopíruje interiér riešenia použité na vyhotovení Vesta SW Cross aj interiér. Novinka disponuje čalúnením kombinujúcim čierno-bielu umelú kožu a textil s motívom písmena X, vo vnútri sa okrem toho nachádzajú sivé detaily. Alternatívou môžu byť oranžové prvky. Z vybavenia vypichol AvtoVAZ iba lakťovú opierku, prítomná je však aj navigácia či automatická klimatizácia.

Lada Vesta SW: Kombi v sériovej forme

Ruská automobilka uvádza praktickejšiu verziu dôležitého produktu, päťdverový variant dostal aj odrodu Cross pripravenú na jazdu mimo asfaltu.

K technickej stránke sa ruská automobilka nijak nevyjadrila, no istotne je zhodná s verziou kombi. Pohonom všetkých kolies teda čakať netreba. Lada bude pravdepodobne dostupná s dvomi atmosférickými benzínovými motormi: 1,6-litrovým dosahujúcim výkon 78 kW (106 k) a o dve deci objemnejším ponúkajúcim 90 kW (122 k). Ten možno pri bežnom sedane kombinovať okrem päťstupňového manuálu aj s automatom. O cenách sa zatiaľ nehovorí, predaj sa začne čoskoro.


Najnovšie články
Test Renault Espace TCe 225: Dobré srdce

Moderné automobily sú plné asistenčných systémov, dostávajú sa už aj do najlacnejších modelov a čoskoro budú mnohé z nich povinnou výbavou. Používajú ich však...

Asistenčné systémy: Používajú ich vodiči?

Na záberoch zverejnených na sociálnych sieťach môžeme vidieť čierny a červený exemplár SUV, oba mali putovať do arabského sveta.

Cullinan: Prvé kusy už Rolls-Royce dodal

Manipulácia s odometrom je na Slovensku starým známym fenoménom, ktorý však mala z našej reality vymazať novela zákona z roku 2016. Podarilo sa jej to? Aká je...

Pravda o stáčaní km: 20 populárnych jazdeniek

Novinka má rozmermi tesne podliezť klasický Tiguan, predávať sa bude pravdepodobne výhradne na čínskom trhu.

Tharu: Volkswagen pripravuje ďalšie SUV

Omladená verzia SUV vyrábaného aj v Žiline prichádza s odlišnými svetlami, nárazníkmi či volantom. Hlavnou novinkou je sústava EcoDynamics+.

Kia Sportage: Bestseller prešiel faceliftom

Po minuloročnom uvedení na autosalóne v Šanghaji by malo SUV z francúzskej dielne koncom tohto roka zaútočiť aj na európske trhy. V čele útoku bude najsilnejší...

Citroën C5 Aircross prichádza na starý kontinent
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×