Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Lada Vesta: Terénny sedan ide do výroby

Po kombi prišiel rad na štvordverovú karosériu, od praktickejšieho príbuzného sa okrem stupňovitej zadnej časti nijak neodlišuje.
16 68 príspevkov 20.04.2018 / Marek Pokrývka

Segment zvýšených kombi má vyše dve dekády dlhú tradíciu a na aktuálnom trhu nájdeme slušnú kôpku vozidiel spadajúcich doň. S obdobne modifikovanými sedanmi je to podstatne bledšie. História ich pozná viacero, no v súčasnosti možno v našich končinách dostať jediný model. Volvo S60 Cross Country. Onedlho k nemu pribudne ďalší, postará sa o to AvtoVAZ.

Lada Vesta Cross doplní v ponuke rovnako štylizované kombi 16 fotografií v galérii Lada Vesta Cross doplní v ponuke rovnako štylizované kombi Zdroj: AvtoVAZ

Ruská automobilka túto myšlienku otvorila v roku 2016, na moskovskom autosalóne prezentovala koncept Lada Vesta Cross. Dvanásť mesiacov predtým odhalila na rovnakom mieste štúdiu plastmi obohnaného kombíka. Z neho vlani vytvorila sériový model (spolu so štandardným päťdverovým vyhotovením), teraz prišiel rad aj na štvordverovú karosériu.

Terénny sedan teda nakoniec ide do sériovej výroby. Od praktickejšieho príbuzného sa okrem stupňovitej zadnej časti nijak neodlišuje, popri oranžovej metalíze sú spoločným rysom aj tmavé plasty na blatníkoch, štýlové 17-palcové disky kolies či dve hranaté výfukové koncovky. Svetlá výška zachovaná na úrovni 203 milimetrov sa môže smelo porovnávať s kadejakým SUV.

Interiér sedanu sa vyznačuje najmä špecifickými materiálmi 16 fotografií v galérii Interiér sedanu sa vyznačuje najmä špecifickými materiálmi Zdroj: AvtoVAZ

Rovnako ako bodykit kopíruje interiér riešenia použité na vyhotovení Vesta SW Cross aj interiér. Novinka disponuje čalúnením kombinujúcim čierno-bielu umelú kožu a textil s motívom písmena X, vo vnútri sa okrem toho nachádzajú sivé detaily. Alternatívou môžu byť oranžové prvky. Z vybavenia vypichol AvtoVAZ iba lakťovú opierku, prítomná je však aj navigácia či automatická klimatizácia.

Lada Vesta SW: Kombi v sériovej forme

Ruská automobilka uvádza praktickejšiu verziu dôležitého produktu, päťdverový variant dostal aj odrodu Cross pripravenú na jazdu mimo asfaltu.

K technickej stránke sa ruská automobilka nijak nevyjadrila, no istotne je zhodná s verziou kombi. Pohonom všetkých kolies teda čakať netreba. Lada bude pravdepodobne dostupná s dvomi atmosférickými benzínovými motormi: 1,6-litrovým dosahujúcim výkon 78 kW (106 k) a o dve deci objemnejším ponúkajúcim 90 kW (122 k). Ten možno pri bežnom sedane kombinovať okrem päťstupňového manuálu aj s automatom. O cenách sa zatiaľ nehovorí, predaj sa začne čoskoro.


Najnovšie články
Citroën C5 Aircross prichádza na starý kontinent

Najväčšie plány má aktuálne Škoda Auto, ktorá už v Indii pôsobí. Vlani dodala zákazníkom na tamojšom trhu 17 400 vozidiel.

České automobilky investujú v Indii

Rumunská firma ACF Track vystrojila populárne SUV gumenými pásmi, hlavnou nevýhodou tejto úpravy je cena.

Dacia Duster ako tank do ťažkého terénu

K zníženiu dochádza po obchodnom spore medzi Trumpovou administratívou a čínskymi predstaviteľmi, v ktorom však v posledných dňoch prišlo k uvoľneniu.

Čína zníži clo na dovoz áut z 25 % na 15 %

Kalifornský elektrický sedan prichádza s pohonom všetkých kolies, dostupný bude v dvoch modeloch: All-Wheel Drive a Performance.

Tesla Model 3: Na stovke pod 4 sekundy

Pri SUV segmentu B sa ako hlavná výčitka často skloňuje fakt, že nedisponujú pohonom všetkých kolies. Neplatí to vo všetkých prípadoch. Testovanému modelu...

Test Hyundai Kona: Aký je život s exotom?

Na slovenský trh prichádza konkurencieschopný francúzsky hot-hatch i najmenší člen rodiny Renault so športovými ambíciami.

Mégane R.S. a Twingo GT: Štartuje predaj
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×