Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Predaj áut v EÚ klesol, dokonca aj v Nemecku

Kým na Slovensku sa v marci predalo viac áut, v EÚ ako celku nastal presne opačný vývoj. Podpísali sa pod to slabšie predaje v Nemecku, Taliansku a Británii.
22.04.2018 / TASR

Predaj áut v Európskej únii zaznamenal minulý mesiac vyše päťpercentný pokles, prvý pokles za mesiac marec od roku 2014. Uviedlo to v stredu Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA).

Podľa informácií ACEA sa predaj áut v Európskej únii znížil v marci medziročne o 5,3 percenta na približne 1,79 milióna vozidiel. Na porovnanie, vo februári predaj vzrástol o 4,3 percenta a v januári o 7,1 percenta. Na rozdiel od prvých dvoch mesiacov roka sa predaj znížil aj v Nemecku. ACEA však zároveň upozornilo, že predaj v marci minulého roka bol pre daný mesiac historicky najvyšší, čo tiež ovplyvnilo porovnanie medzi minuloročným a tohtoročným marcom.

Výrazný pokles zaznamenala v marci Británia, kde predaj áut klesá už dlhší čas. V marci objem predaja áut v Británii klesol o 15,7 percenta. Pokles však zaznamenali aj Taliansko, kde sa dopyt znížil o 5,8 percenta, a najmä najväčšia ekonomika Európskej únie - Nemecko, kde predaj zaznamenal pokles o 3,4 percenta. Vo Francúzsku sa však predaj áut zvýšil o 2,2 percenta a v Španielsku vzrástol o 2,1 percenta.

Vďaka vývoju v prvých dvoch mesiacoch tohto roka predaj automobilov v EÚ dosiahol za celý 1. kvartál rast napriek marcovému poklesu. Ako združenie dodalo, za prvé tri mesiace tohto roka sa dopyt po autách v EÚ zvýšil medziročne o 0,7 percenta.

Spomedzi najväčších ekonomík sa najvýraznejšie zvýšil predaj v Španielsku (+10,5 percenta), Nemecku (+4 percentá) a vo Francúzsku (+2,9 percenta). Naopak, v Taliansku klesol o 1,5 percenta a Británii až o 12,4 percenta. Výrazne sa však zvýšil v nových členských štátoch EÚ, kde rast v 1. štvrťroku dosiahol 11,9 percenta.

(TASR)


Najnovšie články
Citroën C5 Aircross prichádza na starý kontinent

Najväčšie plány má aktuálne Škoda Auto, ktorá už v Indii pôsobí. Vlani dodala zákazníkom na tamojšom trhu 17 400 vozidiel.

České automobilky investujú v Indii

Rumunská firma ACF Track vystrojila populárne SUV gumenými pásmi, hlavnou nevýhodou tejto úpravy je cena.

Dacia Duster ako tank do ťažkého terénu

K zníženiu dochádza po obchodnom spore medzi Trumpovou administratívou a čínskymi predstaviteľmi, v ktorom však v posledných dňoch prišlo k uvoľneniu.

Čína zníži clo na dovoz áut z 25 % na 15 %

Kalifornský elektrický sedan prichádza s pohonom všetkých kolies, dostupný bude v dvoch modeloch: All-Wheel Drive a Performance.

Tesla Model 3: Na stovke pod 4 sekundy

Pri SUV segmentu B sa ako hlavná výčitka často skloňuje fakt, že nedisponujú pohonom všetkých kolies. Neplatí to vo všetkých prípadoch. Testovanému modelu...

Test Hyundai Kona: Aký je život s exotom?

Na slovenský trh prichádza konkurencieschopný francúzsky hot-hatch i najmenší člen rodiny Renault so športovými ambíciami.

Mégane R.S. a Twingo GT: Štartuje predaj
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×