Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Za diaľničné známky vyše 40 miliónov eur

Prvý štvrťrok je vždy v predaji diaľničných známok najsilnejší, nakoľko motoristi kupujú ročné známky. Predalo sa ich takmer milión. A kde vodiči najviac nakupujú? Na obchodných miestach.
7 príspevkov 21.04.2018 / TASR

Vodiči osobných áut kúpili v prvom štvrťroku tohto roka spolu viac ako 1,52 milióna kusov elektronických diaľničných známok. Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) to oproti rovnakému obdobiu minulého roka znamená nárast o 7,1 percenta.

NDS tak z predaja známok získala za prvé tri mesiace tohto roka 44,6 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). "V predaji vedú ročné elektronické diaľničné známky s viac ako 946 800 predanými kusmi, za nimi sú desaťdňové známky s vyše 504 200 kusmi a nakoniec tridsaťdňové známky s predajom vyše 76 800 kusov," priblížila hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Pokazilo sa vám auto na diaľnici? Iste neriskujte!

Medzi výzvy pre motoristov je porucha auta. Bežný motorista si vo väčšine prípadov nevie pomôcť. A ak sa to stane na diaľnici, rizík je oveľa viac. Poradíme vám, ako sa zachovať, keď vaše auto...

Najviac známok sa štandardne podľa jej slov predalo v januári. "Tento vývoj sa pravidelne opakuje od začiatku predaja diaľničných známok vplyvom pravidelnej novej emisie ročných diaľničných známok a rovnako aj vplyvom zimného dovolenkového obdobia," vysvetlila Michalová. Ďalší nárast očakávajú diaľničiari v čase letných prázdnin, a to najmä pri predaji krátkodobých, prevažne desaťdňových známok.

Motoristi počas prvého štvrťroka tohto roka nakupovali elektronické diaľničné známky najčastejšie na obchodných miestach, za nimi nasledoval nákup prostredníctvom internetovej stránky. "Takýto spôsob predaja elektronických diaľničných známok tvorí viac ako 93 percent. Ostatný percentuálny podiel tvoria internetový predaj na objednávku, predaj cez mobilnú aplikáciu a mýtomaty," doplnila Michalová.

Elektronickými diaľničnými známkami platia na Slovensku vodiči osobných áut za jazdu po spoplatnených úsekoch ciest. K dispozícii majú ročnú, mesačnú alebo desaťdňovú diaľničnú známku. Cena ročnej diaľničnej známky je 50 eur, mesačná známka stojí 14 eur a desaťdňová 10 eur. Motoristi si ich môžu kúpiť buď cez internetovú stránku eznamka.sk, cez mobilnú aplikáciu "eznamka" a tiež na predajných miestach, ktoré sú väčšinou na čerpacích staniciach.

(TASR)


Najnovšie články
Citroën C5 Aircross prichádza na starý kontinent

Najväčšie plány má aktuálne Škoda Auto, ktorá už v Indii pôsobí. Vlani dodala zákazníkom na tamojšom trhu 17 400 vozidiel.

České automobilky investujú v Indii

Rumunská firma ACF Track vystrojila populárne SUV gumenými pásmi, hlavnou nevýhodou tejto úpravy je cena.

Dacia Duster ako tank do ťažkého terénu

K zníženiu dochádza po obchodnom spore medzi Trumpovou administratívou a čínskymi predstaviteľmi, v ktorom však v posledných dňoch prišlo k uvoľneniu.

Čína zníži clo na dovoz áut z 25 % na 15 %

Kalifornský elektrický sedan prichádza s pohonom všetkých kolies, dostupný bude v dvoch modeloch: All-Wheel Drive a Performance.

Tesla Model 3: Na stovke pod 4 sekundy

Pri SUV segmentu B sa ako hlavná výčitka často skloňuje fakt, že nedisponujú pohonom všetkých kolies. Neplatí to vo všetkých prípadoch. Testovanému modelu...

Test Hyundai Kona: Aký je život s exotom?

Na slovenský trh prichádza konkurencieschopný francúzsky hot-hatch i najmenší člen rodiny Renault so športovými ambíciami.

Mégane R.S. a Twingo GT: Štartuje predaj
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×