Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nových áut u nás pribúda

Slováci kupujú nielen jazdenky, záujem stúpa aj o nové vozidlá. Dokazujú to marcové čísla, ktoré ukázali rast v každej kategórii. Medzi malými úžitkovými autami dominoval Fiat, medzi osobnými už tradične Škoda.
2 príspevky 20.04.2018 / TASR

V marci 2018 zaznamenal Zväz automobilového priemyslu SR registrácie 8 550 nových osobných automobilov. Oproti minulému roku s počtom 9 038 to predstavuje pokles o 5,4 percenta. Vyplýva to z aktuálnych údajov ZAP.

"Registrácie malých úžitkových áut (kategória N1) dosiahli v marci 2018 počet 726 vozidiel, čo oproti rovnakému mesiacu minulého roka s počtom vozidiel 721 predstavuje nárast o 0,69 percenta," priblížil Pavol Prepiak, predseda Divízie dovozov automobilov (DDA) a viceprezident ZAP SR.

Nečakané: Výpoveď pre všetkých dílerov Opel

Opel sa dlhodobo snaží vrátiť k ziskovosti a teraz stúpa aj tlak zo strany nového materského koncernu PSA. Reorganizácia sa dotkne aj predajcov. Všetci európski díleri dostali výpoveď.

V tejto kategórii mali najväčší percentuálny podiel na trhu značky Fiat (25,34 percenta), Peugeot (15,84 percenta) a Opel s takmer 14 percent. V kategórii osobných automobilov (M1) prevažovala značka Škoda s viac ako 17 percent, Hyundai (9,29 percenta) a Volkswagen (8,29 percenta). Od novembra 2016 ku koncu marca 2018 prijal ZAP 666 žiadostí o alokovanie prostriedkov.

Najväčší podiel na registrácii v marci mali osobné autá na benzínový pohon (64,92 percenta) a nasledovali vozidlá s dieselovým pohonom (32,08 percenta). Zaregistrovalo sa tiež 29 vozidiel na elektrický pohon a 16 na hybridný.

Registrácie v kategórii nákladných automobilov do 12 ton (N2) zaznamenali v marci 49 vozidiel, čo je oproti vlaňajšku pokles o 5,77 percenta. Najväčší percentuálny podiel mali vozidlá Iveco, až 63,27 percenta.

V kategórii nákladných áut nad 12 ton (N3) bolo zaregistrovaných 351 vozidiel, došlo teda k poklesu o 15,95 percenta. Najviac z nich tvorili autá značky Mercedes-Benz, a to 24,75 percenta.

Nárast zaznamenala kategória autobusov (M2 a M3), kde sa počet registrovaných vozidiel zvýšil z 21 v marci 2017 na 40 v rovnakom období tohto roka. Prevažovali pritom autobusy Iveco Bus (61,54 percenta).

(TASR)


Najnovšie články
Test Renault Espace TCe 225: Dobré srdce

Moderné automobily sú plné asistenčných systémov, dostávajú sa už aj do najlacnejších modelov a čoskoro budú mnohé z nich povinnou výbavou. Používajú ich však...

Asistenčné systémy: Používajú ich vodiči?

Na záberoch zverejnených na sociálnych sieťach môžeme vidieť čierny a červený exemplár SUV, oba mali putovať do arabského sveta.

Cullinan: Prvé kusy už Rolls-Royce dodal

Manipulácia s odometrom je na Slovensku starým známym fenoménom, ktorý však mala z našej reality vymazať novela zákona z roku 2016. Podarilo sa jej to? Aká je...

Pravda o stáčaní km: 20 populárnych jazdeniek

Novinka má rozmermi tesne podliezť klasický Tiguan, predávať sa bude pravdepodobne výhradne na čínskom trhu.

Tharu: Volkswagen pripravuje ďalšie SUV

Omladená verzia SUV vyrábaného aj v Žiline prichádza s odlišnými svetlami, nárazníkmi či volantom. Hlavnou novinkou je sústava EcoDynamics+.

Kia Sportage: Bestseller prešiel faceliftom

Po minuloročnom uvedení na autosalóne v Šanghaji by malo SUV z francúzskej dielne koncom tohto roka zaútočiť aj na európske trhy. V čele útoku bude najsilnejší...

Citroën C5 Aircross prichádza na starý kontinent
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×