Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Brexit môže poriadne zavariť automobilkám

Odchod Británie z EÚ môže mať ďalekosiahle následky pre európsky aj britský automobilový priemysel. Na jednej strane hrozia clá a vyššie náklady, na druhej môže dôjsť k problémom s typovým schvaľovaním vozidiel.
1 1 príspevok 20.03.2018 / TASR

Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA) naliehavo vyzýva tímy vyjednávačov o brexite, aby urýchlene riešili otázky týkajúce sa automobilového priemyslu a zabránili "potenciálne katastrofálnym dôsledkom" pre ich dodávateľské reťazce.

Británia sa chystá opustiť Európsku úniu (EÚ) koncom marca 2019. Ale obe strany zatiaľ len pracujú na návrhu budúcich vzťahov po tzv. brexite. Lídri EÚ majú schvaľovať osnovu budúcich rokovaní s Veľkou Britániou na summite, ktorý sa koná tento týždeň v Bruseli.

Združenie ACEA v pondelok vyhlásilo, že má obavy, či sa autá schválené úradmi Spojeného kráľovstva, teda vyrobené podľa tamojších noriem, budú môcť po brexite naďalej predávať v EÚ a naopak. Vyzvali preto obe strany, aby si vzájomne uznávali schválenie vozidiel.

Združenie tiež uviedlo, že akékoľvek nové colné kontroly "zvýšia náklady, spôsobia meškanie dodávok autokomponentov a ohrozia výrobu áut".

(TASR)


Najnovšie články
Nový typ priechodu z Ruska: Je nebezpečný?

Opel doteraz nebol v centre pozornosti vyšetrovania v súvislosti s emisným škandálom. Situácia sa však zmenila a úrady začínajú preverovať aj jeho systémy...

Dieselgate: Opel v centre pozornosti

Francúzskemu prezidentovi chýba priestranná a veľká limuzína, ktorá by sa hodila na vykonávanie služby hlave štátu. Zdá sa, že luxusná značka DS sa už pustila...

DS 8: Nová vlajková loď francúzskej prémiovky

Otvorené vozidlo má aerodynamicky vylepšenú karbónovú karosériu a štvorvalec z modelu Civic Type R, stovku strieľa za 2,8 sekundy.

Ariel uvádza Atom štvrtej generácie

Finálne vozidlo pôjde vizuálne v stopách vlani odhaleného konceptu. Pohon preň budú vyrábať závody materského BMW.

MINI: Sériový elektromobil na budúci rok

Čoraz tvrdšia rétorika Donalda Trumpa voči obchodným partnerom vyvoláva obavy ropných trhov. A to by mohlo, aspoň v súvislosti s tankovaním, nahrať európskym...

Benzín a nafta: Kam sa pohne cena palív u nás?

Tri čínske automobilky vytvoria platformu pre spoločné cestovanie, tzv. zdieľanie jázd. Pre služby mienia využívať aj robotické vozidlá.

Čínske automobilky podporujú zdieľanie jázd
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×