Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Brexit môže poriadne zavariť automobilkám

Odchod Británie z EÚ môže mať ďalekosiahle následky pre európsky aj britský automobilový priemysel. Na jednej strane hrozia clá a vyššie náklady, na druhej môže dôjsť k problémom s typovým schvaľovaním vozidiel.
1 1 príspevok 20.03.2018 / TASR

Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA) naliehavo vyzýva tímy vyjednávačov o brexite, aby urýchlene riešili otázky týkajúce sa automobilového priemyslu a zabránili "potenciálne katastrofálnym dôsledkom" pre ich dodávateľské reťazce.

Británia sa chystá opustiť Európsku úniu (EÚ) koncom marca 2019. Ale obe strany zatiaľ len pracujú na návrhu budúcich vzťahov po tzv. brexite. Lídri EÚ majú schvaľovať osnovu budúcich rokovaní s Veľkou Britániou na summite, ktorý sa koná tento týždeň v Bruseli.

Združenie ACEA v pondelok vyhlásilo, že má obavy, či sa autá schválené úradmi Spojeného kráľovstva, teda vyrobené podľa tamojších noriem, budú môcť po brexite naďalej predávať v EÚ a naopak. Vyzvali preto obe strany, aby si vzájomne uznávali schválenie vozidiel.

Združenie tiež uviedlo, že akékoľvek nové colné kontroly "zvýšia náklady, spôsobia meškanie dodávok autokomponentov a ohrozia výrobu áut".

(TASR)


Najnovšie články
Mercedes-Benz triedy A vo forme sedanu

Chcete si nechať skontrolovať pneumatiky bez toho, aby ste museli navštíviť pneuservis? Continental ponúkne slovenským motoristom kontrolu v rámci svojho...

Continental vám skontroluje pneumatiky

NDS počas prvého májového víkendu uzatvorí niekoľko kilometrov diaľnice D1 medzi Bratislavou a Trnavou. Diaľnica bude neprejazdná a vodiči budú musieť zvoliť...

Vodiči, pripravte sa na uzavretie D1

Na pôde výstaviska Incheba sa koná najväčší motoristický sviatok na Slovensku. Dnes svoje brány otvoril autosalón v Bratislave a my sme na ňom nemohli chýbať...

Autosalón v Bratislave: Top debuty ročníka 2018

S najsilnejšou verziou prepĺňaného štvorvalca zrýchli šelma na stovku v priebehu 5,7 sekundy, motor sa nasťahoval aj do typu XF.

Jaguar XE 300 Sport: Nový vrchol ponuky

Dátum premiéry štyri kruhy neprezradili, teoretickou možnosťou je odhalenie na pôde pekinského autosalóna v najbližších dňoch.

Audi Q8: Debut vlajkového SUV prichádza

Bez zveličovania môžeme tvrdiť, že Huayra prinúti každého automobilového nadšenca nechať na nej zrak. V prípade, že by uzrel svetlo sveta návrh jej terénnej...

Pagani Huayra: Off-road  z ríše fantázie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×