Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Tankuje sa lacnejšie. Ako dlho?

Ropné trhy minulý týždeň stagnovali, čo dáva aspoň určitú nádej, že palivá nebudú zdražovať. Všetko však bude záležať od ďalšieho vývoja, nateraz tankujeme lacnejšie.
2 9 príspevkov 19.03.2018 / Soňa Zverková

Ceny ropy v uplynulom týždni stagnovali. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na úrovni 66,21 dolára za barel (53,82 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 65,54 dolára za barel (53,32 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, na trhoch zarezonovali najmä dve správy, na ktoré však trhy zareagovali len veľmi umiernene. Prvá prišla z Iraku, ktorý žiada zvýšenie kvót, aby sa cena ropy dostala pod 60 dolárov za barel a zmiernili sa tak stratu trhového podielu OPEC v prospech amerických bridlicových producentov. Pravidelná týždňová správa o situácii na americkom ropnom trhu ukázala prudký rast zásob o päť miliónov barelov a zároveň uviedla aj výrazné spomalenie rastu ťažby ropy z 86 000 na 12 000 barelov denne.

Ceny benzínu a nafty: Za koľko budeme tankovať?

Ropné trhy stagnujú, eurové ceny v Rotterdame sa pohli nejednotne a palivá na našich čerpacích staniciach stúpli. Ako odhadujú analytici vývoj slovenských cien v najbližšom období?

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív na našich čerpacích staniciach v týždni do 12. marca mierne klesli. Benzín zlacnel o 1,2 centu a diesel o jeden cent. Podobne ako ropa aj eurové ceny v Rotterdame v podstate stagnovali. Cena tony benzínu vzrástla o dve eurá, kým tona dieselu zlacnela o päť eur. Boros v najbližších troch týždňoch stále vidí priestor pre mierny pokles maloobchodných cien benzínu aj dieselu o jeden až dva centy.

Rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa zmenšil, hoci stále tankujeme lacnejšie než vlani. V týždni do 12. marca sa medziročný rozdiel v cene benzínu v priebehu týždňa nezmenil, zostal na úrovni jedného centu. V prípade dieselu sa rozdiel zmenil len minimálne, a to z 0,3 na 0,4 centu.

Časté poruchy: Tieto zdvíhajú spotrebu

Ak neočakávane stúpa spotreba, na vine môže byť nielen zmena jazdného štýlu. Za vyšším smädom motora môže stáť celý rad technických závad.


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Priemerné ceny palív. 2 fotografie v galérii Priemerné ceny palív. Zdroj: EK


Najnovšie články
Česi vytvorili pre dvojicu BMW lak zo zlata

Jedno z najúspešnejších malých vozidiel sveta čoskoro dostane už svoju piatu generáciu. Veľká premiéra sa odohrá na jeseň, my však máme prvé informácie už...

Renault Clio: Prvé detaily o piatej generácii

Súdny proces s Volkswagenom zasiahol aj jeho najväčšieho dodávateľa Bosch. Súd mu totiž nariadil uvoľniť interné dokumenty, vrátane písomnej komunikácie s VW.

Dieselgate: Bosch musí zverejniť dokumenty

Hoci tradične je česká Škoda na Slovensku najpopulárnejšia, v kategórii SUV vyzerá rebríček inak. Na prvom mieste v júni aj za celý prvý polrok boduje Suzuki...

Vitara si udržiava popularitu

Woking prezradil, že zrýchlenie z pokoja na stovku zaberie novinke 2,9 sekundy. Maximálna rýchlosť ostrého Angličana je 328 km/h.

McLaren 600LT sa vyrovná svojmu bratovi

Zamestnanci martinskej fabriky VW spolu s odbormi žalujú vedenie Volkswagen Slovakia za diskrimináciu v súvislosti s finančnými benefitmi.

Martinskí zamestnanci VW žalujú vedenie

Marek Slobodník sa so svojou partiou dobrodruhov vydal do obrovských nadmorských výšok. Na počiatku cesty ani netušili, aké ťažké skúšky vôle na nich v horách...

Na motorke v Ázii: Štyri skúšky pevnej vôle
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×