Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hyundai a Kia majú ďalšie problémy s airbagmi

Airbagy sa opäť dostali do centra pozornosti amerických úradov, tentokrát však nesúvisia s aférou Takata. Pre zlyhanie riadiacej jednotky, ktorú dodáva spoločnosť ZF-TRW, sa airbagy neaktivujú, čo už malo za následok úmrtie a zranenie viacerých ľudí.
2 príspevky 19.03.2018 / TASR

Americký Úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) začal vyšetrovanie prípadov neaktivácie airbagov vo vozidlách firiem Hyundai a Kia, v dôsledku ktorých došlo k niekoľkým úmrtiam.

NHTSA na svojej internetovej stránke cez víkend oznámil, že začal preverovanie približne 425.000 vozidiel od juhokórejských spoločností, pričom sa týka áut Kia Forte z rokov 2012 a 2013 a Hyundai Sonata z roku 2011. Zároveň preskúma, či k rovnakému problému nemôže dôjsť aj v prípade vozidiel od iných firiem, ktoré majú podobné riadiace jednotky airbagov.

Úrad dodal, že k tomuto kroku pristúpil po informáciách o šiestich prípadoch čelnej zrážky, v dôsledku ktorých štyria ľudia zahynuli a šesť bolo zranených. Všetky prípady mali pritom jeden problém - airbagy sa neaktivovali.

Drvivé následky nehody: Airbag zachraňuje životy

Airbagy sú dnes už štandardným prvkom výbavy väčšiny automobilov. V minulosti tak tomu ale nebolo. Pozrite si v praxi leviu službu, ktorú denne odvádzajú vodičom v núdzi.

Hyundai ešte minulý mesiac oznámil, že pre problémy s airbagmi zvoláva do servisov takmer 155.000 áut modelu Sonata, pričom ako problém sa ukázala riadiaca jednotka airbagov od firmy ZF-TRW. Sesterská Kia, ktorá predáva podobné autá, zvolávanie ešte neoznámila. Cez víkend uviedla, že pri svojich vozidlách nezaznamenala podobné problémy, s úradmi spolupracuje a ak by sa ukázalo, že zvolanie do servisov je nevyhnutné, okamžite tak urobí. Podľa NHTSA však pri autách Kia Forte došlo predbežne k dvom haváriám, pri ktorých sa airbag neaktivoval, z toho v jednom prípade v Kanade.

Súčasný problém je ďalším, ktorý NHTSA v prípade firiem Hyundai a Kia preveruje. Minulý rok začal úrad vyšetrovať, či Hyundai a Kia začali dostatočne rýchlo zvolávať do servisov takmer 1,7 milióna áut pre problémy s motorom. Tri roky predtým Hyundai súhlasil, že zaplatí pokutu 17,35 milióna USD (14,10 milióna eur) s cieľom ukončiť vyšetrovanie oneskoreného zvolávania okolo 43.500 sedanov Genesis do servisov pre problémy s brzdami. Americký úrad vtedy uviedol, že Hyundai "musí zmeniť spôsob riešenia problémov v otázke bezpečnosti vozidiel". Automobilka prisľúbila v tejto veci nápravu.

(TASR)


Najnovšie články
Nový typ priechodu z Ruska: Je nebezpečný?

Opel doteraz nebol v centre pozornosti vyšetrovania v súvislosti s emisným škandálom. Situácia sa však zmenila a úrady začínajú preverovať aj jeho systémy...

Dieselgate: Opel v centre pozornosti

Francúzskemu prezidentovi chýba priestranná a veľká limuzína, ktorá by sa hodila na vykonávanie služby hlave štátu. Zdá sa, že luxusná značka DS sa už pustila...

DS 8: Nová vlajková loď francúzskej prémiovky

Otvorené vozidlo má aerodynamicky vylepšenú karbónovú karosériu a štvorvalec z modelu Civic Type R, stovku strieľa za 2,8 sekundy.

Ariel uvádza Atom štvrtej generácie

Finálne vozidlo pôjde vizuálne v stopách vlani odhaleného konceptu. Pohon preň budú vyrábať závody materského BMW.

MINI: Sériový elektromobil na budúci rok

Čoraz tvrdšia rétorika Donalda Trumpa voči obchodným partnerom vyvoláva obavy ropných trhov. A to by mohlo, aspoň v súvislosti s tankovaním, nahrať európskym...

Benzín a nafta: Kam sa pohne cena palív u nás?

Tri čínske automobilky vytvoria platformu pre spoločné cestovanie, tzv. zdieľanie jázd. Pre služby mienia využívať aj robotické vozidlá.

Čínske automobilky podporujú zdieľanie jázd
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×