Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ceny benzínu a nafty: Za koľko budeme tankovať?

Ropné trhy stagnujú, eurové ceny v Rotterdame sa pohli nejednotne a palivá na našich čerpacích staniciach stúpli. Ako odhadujú analytici vývoj slovenských cien v najbližšom období?
2 11 príspevkov 12.03.2018 / Soňa Zverková

Ropné trhy otvorili marec výraznými cenovými výkyvmi, aby napokon uzatvorili týždeň s minimálnou zmenou. Severomorská ropná zmes Brent ukončila rozkolísaný týždeň na úrovni 65,54 dolára za barel (53,32 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 64,51 dolára za barel (52,40 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, začiatkom týždňa bez väčšieho dôvodu vyskočila nad 66 dolárov za barel, no následne sa ceny dostali pod tlak. Prispeli k tomu predovšetkým správy z amerického ropného trhu, ktoré ukázali prudký rast ťažby o 86 000 barelov denne. Táto informácia poslala ropu pod 64 dolárov za barel, odkiaľ sa v piatok aj vďaka silným číslam z amerického trhu práce vrátila k úrovniam, na ktorých týždeň otvorila.

Kam sa čoskoro pohnú ceny benzínu a nafty?

Ropa sa opäť pohla nadol, čo naznačuje aspoň symbolickú úľavu pre peňaženky motoristov. Tento vývoj však na slovenských čerpacích staniciach nemusí vydržať príliš dlho.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív na našich čerpacích staniciach v týždni do 5. marca sa začali dvíhať. Benzín zdražel o 1,7 centu a diesel o 1,5 centu. V Rotterdame sa eurové ceny vyvíjali nejednoznačne. Kým cena tony benzínu klesla o 17 eur, cena dieselu vzrástla o jedno euro za tonu. Boros v najbližších troch týždňoch stále vidí priestor pre mierny pokles maloobchodných cien benzínu aj dieselu o dva až tri centy.

Rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa zmenšil, hoci stále tankujeme lacnejšie než vlani. V týždni do 5. marca sa medziročný rozdiel v cene benzínu v priebehu týždňa zmenšil z 3,9 centu na jeden cent a v cene dieselu z 1,3 na 0,3 centu.

Časté poruchy: Tieto zdvíhajú spotrebu

Ak neočakávane stúpa spotreba, na vine môže byť nielen zmena jazdného štýlu. Za vyšším smädom motora môže stáť celý rad technických závad.


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Ceny palív. 2 fotografie v galérii Ceny palív. Zdroj: EK


Najnovšie články
Ford upriamuje pozornosť na štyri novinky

Arizona patrí k niekoľkým štátom USA, ktoré sú viac než otvorené testovaniu autonómnych vozidiel. Na cestách tohto amerického štátu sa včera stala nehoda,...

Autonómne auto zlyhalo: Fatálne následky nehody

Odchod Británie z EÚ môže mať ďalekosiahle následky pre európsky aj britský automobilový priemysel. Na jednej strane hrozia clá a vyššie náklady, na druhej...

Brexit môže poriadne zavariť automobilkám

Čoraz viac odborníkov sa prikláňa k myšlienke autonómnych vozidiel, nakoľko v súčasnosti sa autá nevyužívajú optimálne. Po väčšinu času totiž len stoja niekde...

Autonómne autá ušetria ľuďom až 90 % výdavkov

Kabína limuzíny už na prvý pohľad pôsobí veľmi luxusne, okrem jej skice vyplavil internet aj fotografie kórejskej novinky z fabriky či transportu.

Vlajková loď Kia vyzradila svoje tajomstvá

Airbagy sa opäť dostali do centra pozornosti amerických úradov, tentokrát však nesúvisia s aférou Takata. Pre zlyhanie riadiacej jednotky, ktorú dodáva...

Hyundai a Kia majú ďalšie problémy s airbagmi

Ropné trhy minulý týždeň stagnovali, čo dáva aspoň určitú nádej, že palivá nebudú zdražovať. Všetko však bude záležať od ďalšieho vývoja, nateraz tankujeme...

Benzín a nafta: Tankuje sa lacnejšie. Ako dlho?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×