Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ceny benzínu a nafty: Za koľko budeme tankovať?

Ropné trhy stagnujú, eurové ceny v Rotterdame sa pohli nejednotne a palivá na našich čerpacích staniciach stúpli. Ako odhadujú analytici vývoj slovenských cien v najbližšom období?
2 11 príspevkov 12.03.2018 / Soňa Zverková

Ropné trhy otvorili marec výraznými cenovými výkyvmi, aby napokon uzatvorili týždeň s minimálnou zmenou. Severomorská ropná zmes Brent ukončila rozkolísaný týždeň na úrovni 65,54 dolára za barel (53,32 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 64,51 dolára za barel (52,40 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, začiatkom týždňa bez väčšieho dôvodu vyskočila nad 66 dolárov za barel, no následne sa ceny dostali pod tlak. Prispeli k tomu predovšetkým správy z amerického ropného trhu, ktoré ukázali prudký rast ťažby o 86 000 barelov denne. Táto informácia poslala ropu pod 64 dolárov za barel, odkiaľ sa v piatok aj vďaka silným číslam z amerického trhu práce vrátila k úrovniam, na ktorých týždeň otvorila.

Kam sa čoskoro pohnú ceny benzínu a nafty?

Ropa sa opäť pohla nadol, čo naznačuje aspoň symbolickú úľavu pre peňaženky motoristov. Tento vývoj však na slovenských čerpacích staniciach nemusí vydržať príliš dlho.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív na našich čerpacích staniciach v týždni do 5. marca sa začali dvíhať. Benzín zdražel o 1,7 centu a diesel o 1,5 centu. V Rotterdame sa eurové ceny vyvíjali nejednoznačne. Kým cena tony benzínu klesla o 17 eur, cena dieselu vzrástla o jedno euro za tonu. Boros v najbližších troch týždňoch stále vidí priestor pre mierny pokles maloobchodných cien benzínu aj dieselu o dva až tri centy.

Rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa zmenšil, hoci stále tankujeme lacnejšie než vlani. V týždni do 5. marca sa medziročný rozdiel v cene benzínu v priebehu týždňa zmenšil z 3,9 centu na jeden cent a v cene dieselu z 1,3 na 0,3 centu.

Časté poruchy: Tieto zdvíhajú spotrebu

Ak neočakávane stúpa spotreba, na vine môže byť nielen zmena jazdného štýlu. Za vyšším smädom motora môže stáť celý rad technických závad.


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Ceny palív. 2 fotografie v galérii Ceny palív. Zdroj: EK


Najnovšie články
Chorvátsko: Nepríjemné pokuty už aj poštou

Po zatknutí doterajšieho šéfa muselo Audi reagovať rýchlo. Na miesto Ruperta Stadlera si sadne doterajší riaditeľ predaja Bram Schot.

Dieselgate: Audi má nového šéfa

EXKLUZÍVNA JAZDA Kráľ štyroch kolies harmonicky spája tradície a moderné technológie s cieľom poskytnúť svojim pasažierom čo najväčšie pohodlie.

Rolls-Royce Phantom: Dokonalá symbióza

Päťdverový hatchback mierne narástol a je štylisticky ovplyvnený väčšími súrodencami, vrcholný variant má dosahovať výkon 147 kW (200 k).

Audi A1: Drobec dostal nabrúsenú fazónu

Farmári z viacerých regiónov Slovenska smerujú do Bratislavy tromi trasami: z Michaloviec, Námestova a Veľkého Medera. Hoci polícia avizovala niektoré...

Protest farmárov: Obrňte sa trpezlivosťou

Automobilka v týchto dňoch odhalila tretí variant crossoveru, pre ktorý bude ponúkať dva akumulátory. Pôjde o najrýchlejšieho člena modelového radu.

Niro na elektrinu: Kedy príde do predaja?

Volkswagen potvrdil, že v súvislosti s vyšetrovaním emisného škandálu vyšetrovatelia zadržali šéfa Audi Ruperta Stadlera.

Dieselgate: Šéfa Audi zadržala polícia
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×