Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hitparáda pokút: Za čo sme vlani platili najviac?

Počet aj suma vybraných pokút sa síce vlani znížili, no i tak Slováci každoročne prispievajú do nemalými čiastkami vo výške niekoľkých miliónov eur. Za aké pokuty teda platíme najviac?
3 62 príspevkov 20.01.2018 / Soňa Zverková

Pravidlá sú od toho, aby sa dodržiavali. A tí, ktorí ich porušia, musia počítať s dôsledkami. Platí to všade, vrátane premávky. Tresty sa za porušenie zákona o premávke prejavujú na peňaženkách motoristov, najčastejšie v blokovom konaní. Za aké priestupky teda zaplatili Slováci najviac pokút?

Ilustračná snímka 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Soňa Zverková

Podľa predbežných štatistík polície dopravné hliadky vlani vybrali 399 358 blokových pokút v celkovej hodnote 16,95 milióna eur. To znamená, že pokutovaní vodiči vlani prispeli do štátneho rozpočtu sumou v priemere 42,44 eura. Polícia vlani síce vybrala zhruba o 19 000 pokút a 1,16 milióna eur menej, no v prípade najčastejších priestupkov došlo k opačnému vývoju. Väčšina z nich zaznamenala vzostup počtov, i keď u niektorých došlo zároveň k zníženiu vybranej sumy. Výnimkou neboli ani priestupky v rámci inštitútu objektívnej zodpovednosti, kde policajti riešili takmer 8 900 priestupkov, čiže takmer o 20 percent viac ako v roku 2016.

Jednoznačne najčastejším priestupkom bola rýchlosť, či už prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti alebo neprimeraná rýchlosť. Policajti vybrali takmer 228 000 pokút v celkovej výške 10,13 milióna eur. Na druhom mieste sa ocitlo používanie mobilu za jazdy (telefonovanie bez handsfree, SMS, posielanie správ, sociálne siete a podobne). Prekvapenie nastalo na bronzovej pozícii, keďže tretím najčastejším dôvodom príspevkov do štátneho rozpočtu bol technický stav. V praxi to nemusí znamenať, že vozidlo bol „šrot“. Do tejto kategórie totiž spadá aj neplatná technická alebo emisná kontrola. Ak ich vodiči nemali, mohlo ich prehliadnutie dátumu hoci aj o jeden deň vyjsť až na 330 eur, čo rozhodne zamrzí.

Prehľad NAJ pokút 3 fotografie v galérii Prehľad NAJ pokút Zdroj: PZ SR

Zaujímavé je porovnanie v prepočte vybraných súm na jednu pokutu. Pri tomto prepočte by rebríček vyzeral úplne inak. Najviac totiž naši motoristi platia za nedanie prednosti v jazde, každý pokutovaný totiž prispel do rozpočtu takmer 70 eurami. Na druhom mieste sa ocitli sankcie za predchádzanie so sumou necelých 57,50 eura. Pomyselný stupeň víťazov uzatvára rýchlosť jazdy s priemerným honorárom zhruba 44,50 eura.

K trestom patria nielen finančné sankcie, ale aj tresty vo forme zadržania vodičského preukazu, osvedčenia o evidencii alebo tabuliek s evidenčným číslom. Policajti vlani z rôznych dôvodov zadržali vyše 10 500 vodičských preukazov, 6 700 osvedčení a takmer 1 500 „ešpézetiek“. Vo všetkých spomínaných kategóriách sa počty znížili.

Zadržané doklady 3 fotografie v galérii Zadržané doklady Zdroj: PZ SR


Najnovšie články
V Škode sa schyľuje k štrajku

Seat sa dnes chystá odhaliť viacero detailov o svojej novej značke. My sa na veľkej slávnosti zúčastníme naživo a zjavne tam nebude chýbať ani ostrá Cupra...

Prvá Cupra odhalená: 200-koňová Ibiza?

Od svojho príbuzného sa nemecký reprezentant odlišuje prednou časťou, lakovanými nárazníkmi, diskami kolies či volantom.

Opel Combo francúzske gény neskrýva

Toyota zvoláva desaťtisíce pickupov pre dva problémy, ktoré môžu mať pri nehode vážne dôsledky alebo dokonca nehodu spôsobiť.

Toyota zvoláva tisíce pickupov

Nabrúsené kupé ponesie prívlastok, ktorý v taliančine označuje pretekársku trať. Jeho tvary evidentne diktovalo prúdenie vzduchu.

Ferrari 488 Pista: Na okruhu ako doma

Elektromobil merajúci 5,11 metra má natiahnutú siluetu, obrovské kolesá a batériu s kapacitou 111 kWh. Stačiť má až na 665 kilometrov bez dobíjania.

Rodinu Volkswagen I.D. rozšíri liftback

Toyota pripravuje elektromotory, ktoré vyžadujú až o polovicu menej vzácnych kovov. Dôvodom sú obavy z nedostatku surovín, keďže automobilky rozširujú ponuku...

Toyota obmedzí vzácne kovy v e-autách
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×