Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nissan naznačuje budúcnosť svojich SUV

Robustne vyzerajúca štúdia s futuristickými detailmi nesie označenie XMotion a teoreticky môže avizovať nástupcu typu X-Trail.
25 19.01.2018 / Marek Pokrývka

V ostatných rokoch predstavil Nissan viacero konceptov s extravagantným vzhľadom. Ten sa na ceste do sériovej výroby výrazne umravnil, príkladom je hatchback IDS z roku 2015 predznamenávajúc druhú generáciu elektromobilu Leaf. Vo svojom trende teraz japonská automobilka pokračuje. Na výstavisku v Detroite predviedla vozidlo, ktorým naznačuje budúcnosť svojich SUV.

Nissan stiahol v Detroite plachtu z konceptu SUV XMotion 25 fotografií v galérii Nissan stiahol v Detroite plachtu z konceptu SUV XMotion Zdroj: Nissan

Nová štúdia nesie označenie XMotion. Vzhľadom na dominantné písmeno predpokladáme, že môže avizovať nástupcu typu X-Trail vyrábaného od roku 2013. Relevantnosť tejto teórie sa ukáže až časom. Nech už bude osud exponátu akýkoľvek, dizajnom na autosalóne zaujal. Spája totiž  veľmi odolne pôsobiacu karosériu s futuristicky riešenými detailmi.

Nissan vyzerá v prvom rade veľmi robustne, za čo môžu veľké plechové časti opticky víťaziace nad sklom i masívne oblúky blatníkov. Vypĺňajú ich zaujímavé kolesá s diskami prerastajúcimi cez bočnicu terénne vyzerajúceho obutia. Zdajú sa byť teda väčšie, než reálne sú. Čisté plochy karosérie oživujú ochranné prvky v spodnej časti, tenké línie diód a typická maska chladiča v tvare písmena V.  Netradičným detailom je strešný nosič s veľmi nízkym boxom vhodným hádam len na časopisy.

Netradičným prvkom v interiéri je drevená stredová priečka 25 fotografií v galérii Netradičným prvkom v interiéri je drevená stredová priečka Zdroj: Nissan

Podobne ako mnoho iných konceptov má XMotion karosériu bez stredového stĺpika a zadné dvere otvárané proti smeru jazdy. Interiér disponuje konfiguráciou 4+2, no tretí rad sedadiel na fotografiách prakticky nevidieť. Kabíne dominujú štyri netradične štylizované kreslá oddelené drevenou „chrbticou“ prechádzajúcou vpredu do jednoduchej palubnej dosky. Tá vo vrchnej časti obsahuje až päť displejov, z ktorých dva bočné suplujú úlohu štandardných spätných zrkadiel. S minimalistickým vzhľadom kabíny korešponduje aj zrezaný volant.

Nissan uvádza do predaja Leaf 2. generácie

Nové vydanie populárneho elektromobilu prišlo na Slovensko a importér spúšťa príjem objednávok na uvádzaciu verziu.

Okrem dotykovej obrazovky na centrálnej konzole a hlasového ovládania spomína Nissan na režírovanie jednotlivých funkcií aj používanie gest a dokonca pohybov očí. Zaujímavým prvkom je tiež snímač odtlačkov prstov slúžiaci na naštartovanie. O technickej stránke nevieme nič, no chýbať nemá inteligentný pohon všetkých kolies. Prítomná je taktiež autonómna technológia ProPilot.


Najnovšie články
Forester čaká onedlho generačná výmena

Odborníci vidia v autonómnych vozidlách obrovský potenciál, ktorý môže zmeniť nielen spôsob nášho cestovania, ale z hľadiska technológií aj každodenný život.

Autonómne autá môžu vytlačiť autobusy a vlaky

Fiat Chrysler zvoláva na americkom kontinente státisíce vozidiel pre potenciálne závažný problém s automatickou prevodovkou.

Fiat Chrysler zvoláva vyše 220 000 áut

Známe osobnosti majú vo svojich garážach často ukryté zaujímavé autá. Jedným z nich je aj Dodge Charger z roku 1969, ktorý v minulosti vlastnila nejedna...

Na tomto Chargeri jazdil Bruce Willis i Jay Kay

Téma elektromobilov vždy dokáže motoristov rozdeliť na tábor skeptikov a prívržencov. Hlavnou otázkou je pravdepodobne dojazd, ktorý je v súčasnosti...

Porovnanie elektroáut: Ktoré vás dovezie ďalej?

Vystrelenie elektromobilu smerom k červenej planéte inšpirovalo francúzsku pobočku značky, z Elona Muska si uťahuje úsmevnou reklamou.

Škoda predbehla Teslu v misii na Mars

Rusko je pre nemecké automobilky stále atraktívny a nevzdali sa ho ani počas niekoľko rokov trvajúceho prepadu. BMW je ďalším koncernom, ktorý tam plánuje...

BMW sa Ruska nevzdalo, postaví tam nový závod
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×