Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nissan naznačuje budúcnosť svojich SUV

Robustne vyzerajúca štúdia s futuristickými detailmi nesie označenie XMotion a teoreticky môže avizovať nástupcu typu X-Trail.
25 19.01.2018 / Marek Pokrývka

V ostatných rokoch predstavil Nissan viacero konceptov s extravagantným vzhľadom. Ten sa na ceste do sériovej výroby výrazne umravnil, príkladom je hatchback IDS z roku 2015 predznamenávajúc druhú generáciu elektromobilu Leaf. Vo svojom trende teraz japonská automobilka pokračuje. Na výstavisku v Detroite predviedla vozidlo, ktorým naznačuje budúcnosť svojich SUV.

Nissan stiahol v Detroite plachtu z konceptu SUV XMotion 25 fotografií v galérii Nissan stiahol v Detroite plachtu z konceptu SUV XMotion Zdroj: Nissan

Nová štúdia nesie označenie XMotion. Vzhľadom na dominantné písmeno predpokladáme, že môže avizovať nástupcu typu X-Trail vyrábaného od roku 2013. Relevantnosť tejto teórie sa ukáže až časom. Nech už bude osud exponátu akýkoľvek, dizajnom na autosalóne zaujal. Spája totiž  veľmi odolne pôsobiacu karosériu s futuristicky riešenými detailmi.

Nissan vyzerá v prvom rade veľmi robustne, za čo môžu veľké plechové časti opticky víťaziace nad sklom i masívne oblúky blatníkov. Vypĺňajú ich zaujímavé kolesá s diskami prerastajúcimi cez bočnicu terénne vyzerajúceho obutia. Zdajú sa byť teda väčšie, než reálne sú. Čisté plochy karosérie oživujú ochranné prvky v spodnej časti, tenké línie diód a typická maska chladiča v tvare písmena V.  Netradičným detailom je strešný nosič s veľmi nízkym boxom vhodným hádam len na časopisy.

Netradičným prvkom v interiéri je drevená stredová priečka 25 fotografií v galérii Netradičným prvkom v interiéri je drevená stredová priečka Zdroj: Nissan

Podobne ako mnoho iných konceptov má XMotion karosériu bez stredového stĺpika a zadné dvere otvárané proti smeru jazdy. Interiér disponuje konfiguráciou 4+2, no tretí rad sedadiel na fotografiách prakticky nevidieť. Kabíne dominujú štyri netradične štylizované kreslá oddelené drevenou „chrbticou“ prechádzajúcou vpredu do jednoduchej palubnej dosky. Tá vo vrchnej časti obsahuje až päť displejov, z ktorých dva bočné suplujú úlohu štandardných spätných zrkadiel. S minimalistickým vzhľadom kabíny korešponduje aj zrezaný volant.

Nissan uvádza do predaja Leaf 2. generácie

Nové vydanie populárneho elektromobilu prišlo na Slovensko a importér spúšťa príjem objednávok na uvádzaciu verziu.

Okrem dotykovej obrazovky na centrálnej konzole a hlasového ovládania spomína Nissan na režírovanie jednotlivých funkcií aj používanie gest a dokonca pohybov očí. Zaujímavým prvkom je tiež snímač odtlačkov prstov slúžiaci na naštartovanie. O technickej stránke nevieme nič, no chýbať nemá inteligentný pohon všetkých kolies. Prítomná je taktiež autonómna technológia ProPilot.


Najnovšie články
V Škode sa schyľuje k štrajku

Seat sa dnes chystá odhaliť viacero detailov o svojej novej značke. My sa na veľkej slávnosti zúčastníme naživo a zjavne tam nebude chýbať ani ostrá Cupra...

Prvá Cupra odhalená: 200-koňová Ibiza?

Od svojho príbuzného sa nemecký reprezentant odlišuje prednou časťou, lakovanými nárazníkmi, diskami kolies či volantom.

Opel Combo francúzske gény neskrýva

Toyota zvoláva desaťtisíce pickupov pre dva problémy, ktoré môžu mať pri nehode vážne dôsledky alebo dokonca nehodu spôsobiť.

Toyota zvoláva tisíce pickupov

Nabrúsené kupé ponesie prívlastok, ktorý v taliančine označuje pretekársku trať. Jeho tvary evidentne diktovalo prúdenie vzduchu.

Ferrari 488 Pista: Na okruhu ako doma

Elektromobil merajúci 5,11 metra má natiahnutú siluetu, obrovské kolesá a batériu s kapacitou 111 kWh. Stačiť má až na 665 kilometrov bez dobíjania.

Rodinu Volkswagen I.D. rozšíri liftback

Toyota pripravuje elektromotory, ktoré vyžadujú až o polovicu menej vzácnych kovov. Dôvodom sú obavy z nedostatku surovín, keďže automobilky rozširujú ponuku...

Toyota obmedzí vzácne kovy v e-autách
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×