Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Acura RDX dostala veľmi odvážny dizajn

Prototyp tretej generácie SUV má robustný postoj, množstvo ostrých hrán, honosne pôsobiaci interiér a prepĺňaný dvojlitrový motor.
31 1 príspevok 19.01.2018 / Marek Pokrývka

Prémiovo orientovaná divízia automobilky Honda pred dvomi rokmi predstavila zaujímavý koncept Precision, ktorý vydláždil cestu sviežemu dizajnovému jazyku. Modernejší vzhľad odvtedy dostalo viacero jej produktov. Na práve prebiehajúcom autosalóne v Detroite vizuálny prerod portfólia pokračuje, Acura tam totiž uviedla nástupcu typu RDX. Zatiaľ v štádiu prototypu.

Acura RDX by mala prísť do predaja v priebehu tohto roka 31 fotografií v galérii Acura RDX by mala prísť do predaja v priebehu tohto roka Zdroj: Acura

Odhalenie tretej generácie tohto SUV nie je prekvapením. Stojí totiž na rovnakom technickom základe ako Honda CR-V, ktorej piate vydanie malo v USA premiéru ešte koncom roka 2016. Podobne ako v minulosti sa dvojica od seba navonok výrazne odlišuje. Čerstvá novinka dostala veľmi odvážny dizajn s množstvom ostrých hrán a robustný postoj, za ktorý vďačí 21-palcovým kolesám.

Dominantným vizuálnym prvkom je šesťuholníková maska chladiča. Typicky štylizovaný dielec so zaujímavou členitou výplňou tesne lemujú LED reflektory zasahujúce hlboko do blatníkov, susedí s ňou tiež výrazne tvarovaná kapota a nárazník s pochrómovanými ozdobami a spodnou časťou z tmavého plastu. Materiály sa opakujú v bočných partiách. Karoséria disponuje zaujímavo riešeným D-stĺpikom, vďaka ktorému strecha opticky výrazne klesá. Reálne ide nadol len mierne. V zadných partiách sú diódové svetlá, ale aj difúzor doplnený dvomi výfukovými koncovkami.

Ústredným bodom palubnej dosky netradične nie je displej 31 fotografií v galérii Ústredným bodom palubnej dosky netradične nie je displej Zdroj: Acura

Predstavená forma SUV zaujme aj svojím interiérom. V prvom rade vďaka materiálom, kombinácia béžovej a čiernej kože s drevenými dielcami a kovovými detailmi pôsobí na fotografiách honosne. Okrem toho je tu netradičná architektúra palubnej dosky. Veľká obrazovka multimediálneho systému síce nechýba, ale postavená je dosť vysoko a ovláda sa pomocou dotykovej plôšky. Ústredným prvkom sú namiesto nej tlačidlá ovládania prevodovky. Na palube je množstvo rôznych komfortných prvkov, head-up displej, sústava kamier či ozvučenie ELS Studio 3D so 16 reproduktormi.

Pre čínsky trh ide na škripec aj Acura TLX

Natiahnutý sedan sa dizajnovo nijak nelíši od štandardnej sériovky, jediným rozdielom je silueta karosérie. Presnú hodnotu prírastku sme sa nedozvedeli.

Acura RDX sa momentálne predáva výhradne s 3,5-litrovým atmosférickým šesťvalcom, no v tretej generácii môže tento motor vypadnúť z ponuky. Prototyp má pod kapotou dvojlitrový štvorvalec VTEC Turbo. Pravdepodobne ide o agregát používaný aj modelom Civic Type R, ale v odlišnom naladení. Parametre zatiaľ nepoznáme. Pohonná jednotka však má byť štandardne spriahnutá s desaťstupňovou automatickou prevodovkou a poháňať všetky kolesá prostredníctvom systému SH-AWD. Bližšie technické údaje sa pravdepodobne dozvieme pri predstavení sfinalizovaného modelu.


Najnovšie články
Volvo V60 akoby z oka vypadlo bratovi

Nemecké mestá aj politici chcú vo veľkom zakazovať vjazdy dieselových vozidiel. Zabudli na veľmi dôležitý faktor: políciu. Práve tá by totiž mala kontrolovať...

Nemecká polícia: Zákazy dieselov sú nereálne

Ropné trhy sú stále rozkolísané, doterajší vývoj skôr nahráva peňaženkám motoristov. Táto situácia sa však môže veľmi rýchlo zmeniť.

Benzín a nafta: Budeme opäť tankovať lacnejšie?

Renaultu sa minulý rok neuveriteľne darilo. Jeho prevádzkový zisk dosiahol najvyššiu úroveň v histórii automobilky. Nemalou mierou sa pod tento úspech podpísal...

Renault má za sebou rekordný rok

Hoci Volkswagen neustále zápasí s dôsledkami emisnej aféry, jeho predaj sa postupne zotavuje. Dokazuje to aj rekordný január, ktorý koncern označil za najlepší...

VW zažil najlepší január vo svojej histórii

Stavba repliky je častokrát lacnejšia než kúpa pôvodného originálu. Pod karosériou tohto starého Volva sa skrýva ostré BMW M3 generácie E36. Prestavba však má...

Netradičná premena: M3 skrytá pod Volvom

KLEBETY TÝŽDŇA Audi pripravuje model S6, Hyundai začal testovať ostrý Fastback N a do Ženevy príde reinkarnácia kupé Lancia Stratos.

Príťažlivý Peugeot 508 a oživený Stratos
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×