Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Acura RDX dostala veľmi odvážny dizajn

Prototyp tretej generácie SUV má robustný postoj, množstvo ostrých hrán, honosne pôsobiaci interiér a prepĺňaný dvojlitrový motor.
31 1 príspevok 19.01.2018 / Marek Pokrývka

Prémiovo orientovaná divízia automobilky Honda pred dvomi rokmi predstavila zaujímavý koncept Precision, ktorý vydláždil cestu sviežemu dizajnovému jazyku. Modernejší vzhľad odvtedy dostalo viacero jej produktov. Na práve prebiehajúcom autosalóne v Detroite vizuálny prerod portfólia pokračuje, Acura tam totiž uviedla nástupcu typu RDX. Zatiaľ v štádiu prototypu.

Acura RDX by mala prísť do predaja v priebehu tohto roka 31 fotografií v galérii Acura RDX by mala prísť do predaja v priebehu tohto roka Zdroj: Acura

Odhalenie tretej generácie tohto SUV nie je prekvapením. Stojí totiž na rovnakom technickom základe ako Honda CR-V, ktorej piate vydanie malo v USA premiéru ešte koncom roka 2016. Podobne ako v minulosti sa dvojica od seba navonok výrazne odlišuje. Čerstvá novinka dostala veľmi odvážny dizajn s množstvom ostrých hrán a robustný postoj, za ktorý vďačí 21-palcovým kolesám.

Dominantným vizuálnym prvkom je šesťuholníková maska chladiča. Typicky štylizovaný dielec so zaujímavou členitou výplňou tesne lemujú LED reflektory zasahujúce hlboko do blatníkov, susedí s ňou tiež výrazne tvarovaná kapota a nárazník s pochrómovanými ozdobami a spodnou časťou z tmavého plastu. Materiály sa opakujú v bočných partiách. Karoséria disponuje zaujímavo riešeným D-stĺpikom, vďaka ktorému strecha opticky výrazne klesá. Reálne ide nadol len mierne. V zadných partiách sú diódové svetlá, ale aj difúzor doplnený dvomi výfukovými koncovkami.

Ústredným bodom palubnej dosky netradične nie je displej 31 fotografií v galérii Ústredným bodom palubnej dosky netradične nie je displej Zdroj: Acura

Predstavená forma SUV zaujme aj svojím interiérom. V prvom rade vďaka materiálom, kombinácia béžovej a čiernej kože s drevenými dielcami a kovovými detailmi pôsobí na fotografiách honosne. Okrem toho je tu netradičná architektúra palubnej dosky. Veľká obrazovka multimediálneho systému síce nechýba, ale postavená je dosť vysoko a ovláda sa pomocou dotykovej plôšky. Ústredným prvkom sú namiesto nej tlačidlá ovládania prevodovky. Na palube je množstvo rôznych komfortných prvkov, head-up displej, sústava kamier či ozvučenie ELS Studio 3D so 16 reproduktormi.

Pre čínsky trh ide na škripec aj Acura TLX

Natiahnutý sedan sa dizajnovo nijak nelíši od štandardnej sériovky, jediným rozdielom je silueta karosérie. Presnú hodnotu prírastku sme sa nedozvedeli.

Acura RDX sa momentálne predáva výhradne s 3,5-litrovým atmosférickým šesťvalcom, no v tretej generácii môže tento motor vypadnúť z ponuky. Prototyp má pod kapotou dvojlitrový štvorvalec VTEC Turbo. Pravdepodobne ide o agregát používaný aj modelom Civic Type R, ale v odlišnom naladení. Parametre zatiaľ nepoznáme. Pohonná jednotka však má byť štandardne spriahnutá s desaťstupňovou automatickou prevodovkou a poháňať všetky kolesá prostredníctvom systému SH-AWD. Bližšie technické údaje sa pravdepodobne dozvieme pri predstavení sfinalizovaného modelu.


Najnovšie články
Rýchla krádež: Mercedes zmizol za 20 sekúnd

Štvrtá generácia luxusného SUV by mala vzniknúť na architektúre CLAR, ktorá prinesie vyššiu tuhosť a zároveň nižšiu hmotnosť.

Nové BMW X5: Mediálna kampaň sa začala

niektoré modely dieselových áut budú mať zakázaný vjazd do dvoch úsekov dvoch ulíc v štvrti Altona.

Hamburg uvádza obmedzenia pre naftové autá

Bezpečnosť dieťaťa vo vozidle nemožno podceňovať a teda ani výber vhodnej autosedačky. Autokluby ADAC a ÖAMTC v tejto sezóne otestovali 23 modelov a väčšina...

Test autosedačiek: Jedna je extrémne nebezpečná

Vlajkovú loď francúzskej značky sme preverili s novým 1,8-litrovým benzínom, ktorý pôvodne debutoval pod kapotou kupé Alpine A110.

Test Renault Espace TCe 225: Dobré srdce

Moderné automobily sú plné asistenčných systémov, dostávajú sa už aj do najlacnejších modelov a čoskoro budú mnohé z nich povinnou výbavou. Používajú ich však...

Asistenčné systémy: Používajú ich vodiči?

Na záberoch zverejnených na sociálnych sieťach môžeme vidieť čierny a červený exemplár SUV, oba mali putovať do arabského sveta.

Cullinan: Prvé kusy už Rolls-Royce dodal
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×