Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Chevrolet Silverado podstúpil veľkú diétu

Hmotnosť pick-upu klesla o zhruba 200 kilogramov. Disponovať bude aj motormi V8, ktoré môžu teoreticky pracovať len na jeden valec.
11 17.01.2018 / Marek Pokrývka

Jedným z vopred ohlásených exponátov tohtoročného autosalóna v Detroite bol Chevrolet Silverado. Štvrtá generácia tohto osobno-úžitkového vozidla ukázala svoju modernejšiu tvár v polovici decembra, na prvotných fotografiách sme mohli vidieť jeho prepracovanú karosériu i diódové svetlá. Žiadne bližšie informácie sme sa však nedozvedeli. Americká automobilka mnohé z nich zverejnila na výstavisku, no s kompletnými technickými detailmi plánuje ešte nejaký čas počkať.

Chevrolet Silverado prišiel do Detroitu v štvrtej generácii 11 fotografií v galérii Chevrolet Silverado prišiel do Detroitu v štvrtej generácii Zdroj: Chevrolet

Chevrolet má byť ponúkaný v ôsmich rôznych vyhotoveniach pre prácu či voľnočasové aktivity. Od konkrétnej verzie sa odvíjajú nielen početné dizajnové detaily na karosérii, ale tiež paleta diskov kolies s maximálnym priemerom 22 palcov. Voľba verzie ovplyvňuje aj techniku. Ak si zákazník zvolí balík Z71, dostane uzamykateľný zadný diferenciál, lepšiu ochranu spodnej časti, tlmiče Rancho, svetlú výšku zväčšenú o 5 centimetrov i 18-palcové ráfiky s terénnym obutím.

Chevrolet ukázal modernejšie Silverado

V poradí štvrtá generácia amerického pick-upu dostala členitejšie diódové svetlomety, subtílnejšie blatníky a nové vyhotovenie Trail Boss.

Oproti predchodcovi je nové Silverado o 41 mm dlhšie a disponuje rázvorom natiahnutým o rovných 100 milimetrov. Napriek tomu je pick-up citeľne chudší. Podstúpil totiž veľké diétu, ktorá zahŕňala použitie viacerých ľahkých materiálov. Hmotnosť vďaka tomu klesla o približne 200 kilogramov. Samotná karoséria ušetrila 40 kíl, keďže obsahuje dvere, kapotu a zadné čelo z hliníka.

Hliník tvorí viacero častí karosérie amerického pick-upu 11 fotografií v galérii Hliník tvorí viacero častí karosérie amerického pick-upu Zdroj: Chevrolet

Odľahčený je tiež oceľový rám, aj napriek torznej tuhosti zvýšenej o desať percent. Úsporu prinieslo tiež prepracované zavesenie kolies. Chevrolet bude do vozidla montovať minimálne tri pohonné jednotky, aktuálne sa hovorí o dostupnosti klasických benzínových agregátov V8 so zdvihovým objemom 5,3 a 6,2 litra. Tie disponujú zaujímavou funkciou Dynamic Fuel Management. Táto technológia im umožňuje deaktivovať valce, no nie v tradičnom garde. Nevypína sa totiž len jeden rad. Prestávku si môže dať ľubovoľný počet piestov, teoreticky tak môže srdce pick-upu pracovať len na jeden valec.

Alternatívou k dvojici zážihových motorov má byť vznetový šesťvalec Duramax. Konkrétne parametre jednotlivých modelov americká automobilka zatiaľ nezverejnila a nespresnila ani možnosti kombinovania s prevodovkami. Istú budúcnosť má desaťstupňový automat. Štandardom bude pravdepodobne zadný pohon, no v ponuke nemá chýbať ani systém 4x4.

Kabína automobilu vyzerá takmer rovnako ako doteraz 11 fotografií v galérii Kabína automobilu vyzerá takmer rovnako ako doteraz Zdroj: Chevrolet

Asi najmenej zaujímavou súčasťou štvrtej generácie pick-upu je interiér. Je síce kompletne nový, ale základnou architektúrou prakticky kopíruje predchodcu. Podľa automobilky boli totiž zákazníci s kokpitom spokojní. Kabína má poskytovať viac priestoru na zadných sedadlách a praktickejšie odkladacie priestory, samozrejmosťou je modernejší multimediálny systém. Prví zákazníci by sa do vozidla mali posadiť ešte v priebehu tohto roka.


Najnovšie články
V Škode sa schyľuje k štrajku

Seat sa dnes chystá odhaliť viacero detailov o svojej novej značke. My sa na veľkej slávnosti zúčastníme naživo a zjavne tam nebude chýbať ani ostrá Cupra...

Prvá Cupra odhalená: 200-koňová Ibiza?

Od svojho príbuzného sa nemecký reprezentant odlišuje prednou časťou, lakovanými nárazníkmi, diskami kolies či volantom.

Opel Combo francúzske gény neskrýva

Toyota zvoláva desaťtisíce pickupov pre dva problémy, ktoré môžu mať pri nehode vážne dôsledky alebo dokonca nehodu spôsobiť.

Toyota zvoláva tisíce pickupov

Nabrúsené kupé ponesie prívlastok, ktorý v taliančine označuje pretekársku trať. Jeho tvary evidentne diktovalo prúdenie vzduchu.

Ferrari 488 Pista: Na okruhu ako doma

Elektromobil merajúci 5,11 metra má natiahnutú siluetu, obrovské kolesá a batériu s kapacitou 111 kWh. Stačiť má až na 665 kilometrov bez dobíjania.

Rodinu Volkswagen I.D. rozšíri liftback

Toyota pripravuje elektromotory, ktoré vyžadujú až o polovicu menej vzácnych kovov. Dôvodom sú obavy z nedostatku surovín, keďže automobilky rozširujú ponuku...

Toyota obmedzí vzácne kovy v e-autách
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×