Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Chevrolet Silverado podstúpil veľkú diétu

Hmotnosť pick-upu klesla o zhruba 200 kilogramov. Disponovať bude aj motormi V8, ktoré môžu teoreticky pracovať len na jeden valec.
11 17.01.2018 / Marek Pokrývka

Jedným z vopred ohlásených exponátov tohtoročného autosalóna v Detroite bol Chevrolet Silverado. Štvrtá generácia tohto osobno-úžitkového vozidla ukázala svoju modernejšiu tvár v polovici decembra, na prvotných fotografiách sme mohli vidieť jeho prepracovanú karosériu i diódové svetlá. Žiadne bližšie informácie sme sa však nedozvedeli. Americká automobilka mnohé z nich zverejnila na výstavisku, no s kompletnými technickými detailmi plánuje ešte nejaký čas počkať.

Chevrolet Silverado prišiel do Detroitu v štvrtej generácii 11 fotografií v galérii Chevrolet Silverado prišiel do Detroitu v štvrtej generácii Zdroj: Chevrolet

Chevrolet má byť ponúkaný v ôsmich rôznych vyhotoveniach pre prácu či voľnočasové aktivity. Od konkrétnej verzie sa odvíjajú nielen početné dizajnové detaily na karosérii, ale tiež paleta diskov kolies s maximálnym priemerom 22 palcov. Voľba verzie ovplyvňuje aj techniku. Ak si zákazník zvolí balík Z71, dostane uzamykateľný zadný diferenciál, lepšiu ochranu spodnej časti, tlmiče Rancho, svetlú výšku zväčšenú o 5 centimetrov i 18-palcové ráfiky s terénnym obutím.

Chevrolet ukázal modernejšie Silverado

V poradí štvrtá generácia amerického pick-upu dostala členitejšie diódové svetlomety, subtílnejšie blatníky a nové vyhotovenie Trail Boss.

Oproti predchodcovi je nové Silverado o 41 mm dlhšie a disponuje rázvorom natiahnutým o rovných 100 milimetrov. Napriek tomu je pick-up citeľne chudší. Podstúpil totiž veľké diétu, ktorá zahŕňala použitie viacerých ľahkých materiálov. Hmotnosť vďaka tomu klesla o približne 200 kilogramov. Samotná karoséria ušetrila 40 kíl, keďže obsahuje dvere, kapotu a zadné čelo z hliníka.

Hliník tvorí viacero častí karosérie amerického pick-upu 11 fotografií v galérii Hliník tvorí viacero častí karosérie amerického pick-upu Zdroj: Chevrolet

Odľahčený je tiež oceľový rám, aj napriek torznej tuhosti zvýšenej o desať percent. Úsporu prinieslo tiež prepracované zavesenie kolies. Chevrolet bude do vozidla montovať minimálne tri pohonné jednotky, aktuálne sa hovorí o dostupnosti klasických benzínových agregátov V8 so zdvihovým objemom 5,3 a 6,2 litra. Tie disponujú zaujímavou funkciou Dynamic Fuel Management. Táto technológia im umožňuje deaktivovať valce, no nie v tradičnom garde. Nevypína sa totiž len jeden rad. Prestávku si môže dať ľubovoľný počet piestov, teoreticky tak môže srdce pick-upu pracovať len na jeden valec.

Alternatívou k dvojici zážihových motorov má byť vznetový šesťvalec Duramax. Konkrétne parametre jednotlivých modelov americká automobilka zatiaľ nezverejnila a nespresnila ani možnosti kombinovania s prevodovkami. Istú budúcnosť má desaťstupňový automat. Štandardom bude pravdepodobne zadný pohon, no v ponuke nemá chýbať ani systém 4x4.

Kabína automobilu vyzerá takmer rovnako ako doteraz 11 fotografií v galérii Kabína automobilu vyzerá takmer rovnako ako doteraz Zdroj: Chevrolet

Asi najmenej zaujímavou súčasťou štvrtej generácie pick-upu je interiér. Je síce kompletne nový, ale základnou architektúrou prakticky kopíruje predchodcu. Podľa automobilky boli totiž zákazníci s kokpitom spokojní. Kabína má poskytovať viac priestoru na zadných sedadlách a praktickejšie odkladacie priestory, samozrejmosťou je modernejší multimediálny systém. Prví zákazníci by sa do vozidla mali posadiť ešte v priebehu tohto roka.


Najnovšie články
Chiron: Z továrne vyšiel kus s číslom 100

Tlakovanie pneumatík dokáže byť najmä pre neskúsených šoférov otravné. V prípade Nissanu sú obavy minulosťou, výrazne ich totiž uľahčuje.

Nissan: Dofukovanie gúm nikdy nebolo ľahšie

Odbory vstúpili do štrajkovej pohotovosti po tom, ako s vedením nevedeli zosúladiť predstavy o sume a percente zvýšenia. 

Odborári v trnavskej automobilke chcú štrajkovať

Štvrtá generácia luxusného SUV by mala vzniknúť na architektúre CLAR, ktorá prinesie vyššiu tuhosť a zároveň nižšiu hmotnosť.

Nové BMW X5: Mediálna kampaň sa začala

niektoré modely dieselových áut budú mať zakázaný vjazd do dvoch úsekov dvoch ulíc v štvrti Altona.

Hamburg uvádza obmedzenia pre naftové autá

Bezpečnosť dieťaťa vo vozidle nemožno podceňovať a teda ani výber vhodnej autosedačky. Autokluby ADAC a ÖAMTC v tejto sezóne otestovali 23 modelov a väčšina...

Test autosedačiek: Jedna je extrémne nebezpečná

Vlajkovú loď francúzskej značky sme preverili s novým 1,8-litrovým benzínom, ktorý pôvodne debutoval pod kapotou kupé Alpine A110.

Test Renault Espace TCe 225: Dobré srdce
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×