Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Česi majú záujem najmä o jazdené autá

V Česku naďalej bodujú jazdenky, ktorých predaj vlani vzrástol výrazne viac než predaj nových áut. Spája sa s tým aj riziko podvodu, keďže podľa odhadov až 40 percent malo stočené odometre v priemere o 100 000 km.
7 príspevkov 17.01.2018 / TASR

Jazdené autá sa vlani v Česku predávali lepšie než nové. Ľudia ich nakúpili celkovo za 152 miliárd Kč (5,95 miliardy eur). Za 750 000 starších vozidiel vydali viac o 18 miliárd Kč (705,44 milióna eur) než v roku 2016. Predaj jazdených áut stúpol medziročne o sedem percent, kým záujem o nové automobily vzrástol o 4,6 percenta. Vyplýva to z údajov spoločnosti Cebia.

Zo zahraničia sa do Česka doviezlo vlani vyše 170 600 jazdených vozidiel. Najviac sa importovali z Nemecka, Talianska, Rakúska a Francúzska. Ostatné "jazdenky", takmer 580 000, už jazdili na domácich cestách a diaľniciach.

Záujem o jazdené autá z českého trhu súvisí s tým, že sa v zahraničí ťažšie získavajú informácie o ich histórii. Hrozí tiež riziko, že ide o ukradnuté automobily, ale majú aj stočené najazdené kilometre. Posledný podvod sa v prípade zahraničných vozidiel objavuje dvakrát častejšie ako na autách pôvodne kúpených v Česku.

Priemerná cena jazdených áut dosiahla vlani 202 400 Kč (7 932,28 eura). Priemerný počet najazdených kilometrov bol 172 000. Vzhľadom na to, že asi 40 percent áut malo počet najazdených kilometrov stočený o 100 000 km, priemerne mali teda za sebou 214 000 km. Táto hodnota zodpovedá priemernému veku jazdených automobilov, ktorý dosiahol 10,1 roka.

(TASR)


Najnovšie články
V Škode sa schyľuje k štrajku

Seat sa dnes chystá odhaliť viacero detailov o svojej novej značke. My sa na veľkej slávnosti zúčastníme naživo a zjavne tam nebude chýbať ani ostrá Cupra...

Prvá Cupra odhalená: 200-koňová Ibiza?

Od svojho príbuzného sa nemecký reprezentant odlišuje prednou časťou, lakovanými nárazníkmi, diskami kolies či volantom.

Opel Combo francúzske gény neskrýva

Toyota zvoláva desaťtisíce pickupov pre dva problémy, ktoré môžu mať pri nehode vážne dôsledky alebo dokonca nehodu spôsobiť.

Toyota zvoláva tisíce pickupov

Nabrúsené kupé ponesie prívlastok, ktorý v taliančine označuje pretekársku trať. Jeho tvary evidentne diktovalo prúdenie vzduchu.

Ferrari 488 Pista: Na okruhu ako doma

Elektromobil merajúci 5,11 metra má natiahnutú siluetu, obrovské kolesá a batériu s kapacitou 111 kWh. Stačiť má až na 665 kilometrov bez dobíjania.

Rodinu Volkswagen I.D. rozšíri liftback

Toyota pripravuje elektromotory, ktoré vyžadujú až o polovicu menej vzácnych kovov. Dôvodom sú obavy z nedostatku surovín, keďže automobilky rozširujú ponuku...

Toyota obmedzí vzácne kovy v e-autách
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×