Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Česi majú záujem najmä o jazdené autá

V Česku naďalej bodujú jazdenky, ktorých predaj vlani vzrástol výrazne viac než predaj nových áut. Spája sa s tým aj riziko podvodu, keďže podľa odhadov až 40 percent malo stočené odometre v priemere o 100 000 km.
7 príspevkov 17.01.2018 / TASR

Jazdené autá sa vlani v Česku predávali lepšie než nové. Ľudia ich nakúpili celkovo za 152 miliárd Kč (5,95 miliardy eur). Za 750 000 starších vozidiel vydali viac o 18 miliárd Kč (705,44 milióna eur) než v roku 2016. Predaj jazdených áut stúpol medziročne o sedem percent, kým záujem o nové automobily vzrástol o 4,6 percenta. Vyplýva to z údajov spoločnosti Cebia.

Zo zahraničia sa do Česka doviezlo vlani vyše 170 600 jazdených vozidiel. Najviac sa importovali z Nemecka, Talianska, Rakúska a Francúzska. Ostatné "jazdenky", takmer 580 000, už jazdili na domácich cestách a diaľniciach.

Záujem o jazdené autá z českého trhu súvisí s tým, že sa v zahraničí ťažšie získavajú informácie o ich histórii. Hrozí tiež riziko, že ide o ukradnuté automobily, ale majú aj stočené najazdené kilometre. Posledný podvod sa v prípade zahraničných vozidiel objavuje dvakrát častejšie ako na autách pôvodne kúpených v Česku.

Priemerná cena jazdených áut dosiahla vlani 202 400 Kč (7 932,28 eura). Priemerný počet najazdených kilometrov bol 172 000. Vzhľadom na to, že asi 40 percent áut malo počet najazdených kilometrov stočený o 100 000 km, priemerne mali teda za sebou 214 000 km. Táto hodnota zodpovedá priemernému veku jazdených automobilov, ktorý dosiahol 10,1 roka.

(TASR)


Najnovšie články
Rýchla krádež: Mercedes zmizol za 20 sekúnd

Štvrtá generácia luxusného SUV by mala vzniknúť na architektúre CLAR, ktorá prinesie vyššiu tuhosť a zároveň nižšiu hmotnosť.

Nové BMW X5: Mediálna kampaň sa začala

niektoré modely dieselových áut budú mať zakázaný vjazd do dvoch úsekov dvoch ulíc v štvrti Altona.

Hamburg uvádza obmedzenia pre naftové autá

Bezpečnosť dieťaťa vo vozidle nemožno podceňovať a teda ani výber vhodnej autosedačky. Autokluby ADAC a ÖAMTC v tejto sezóne otestovali 23 modelov a väčšina...

Test autosedačiek: Jedna je extrémne nebezpečná

Vlajkovú loď francúzskej značky sme preverili s novým 1,8-litrovým benzínom, ktorý pôvodne debutoval pod kapotou kupé Alpine A110.

Test Renault Espace TCe 225: Dobré srdce

Moderné automobily sú plné asistenčných systémov, dostávajú sa už aj do najlacnejších modelov a čoskoro budú mnohé z nich povinnou výbavou. Používajú ich však...

Asistenčné systémy: Používajú ich vodiči?

Na záberoch zverejnených na sociálnych sieťach môžeme vidieť čierny a červený exemplár SUV, oba mali putovať do arabského sveta.

Cullinan: Prvé kusy už Rolls-Royce dodal
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×