Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Česi majú záujem najmä o jazdené autá

V Česku naďalej bodujú jazdenky, ktorých predaj vlani vzrástol výrazne viac než predaj nových áut. Spája sa s tým aj riziko podvodu, keďže podľa odhadov až 40 percent malo stočené odometre v priemere o 100 000 km.
7 príspevkov 17.01.2018 / TASR

Jazdené autá sa vlani v Česku predávali lepšie než nové. Ľudia ich nakúpili celkovo za 152 miliárd Kč (5,95 miliardy eur). Za 750 000 starších vozidiel vydali viac o 18 miliárd Kč (705,44 milióna eur) než v roku 2016. Predaj jazdených áut stúpol medziročne o sedem percent, kým záujem o nové automobily vzrástol o 4,6 percenta. Vyplýva to z údajov spoločnosti Cebia.

Zo zahraničia sa do Česka doviezlo vlani vyše 170 600 jazdených vozidiel. Najviac sa importovali z Nemecka, Talianska, Rakúska a Francúzska. Ostatné "jazdenky", takmer 580 000, už jazdili na domácich cestách a diaľniciach.

Záujem o jazdené autá z českého trhu súvisí s tým, že sa v zahraničí ťažšie získavajú informácie o ich histórii. Hrozí tiež riziko, že ide o ukradnuté automobily, ale majú aj stočené najazdené kilometre. Posledný podvod sa v prípade zahraničných vozidiel objavuje dvakrát častejšie ako na autách pôvodne kúpených v Česku.

Priemerná cena jazdených áut dosiahla vlani 202 400 Kč (7 932,28 eura). Priemerný počet najazdených kilometrov bol 172 000. Vzhľadom na to, že asi 40 percent áut malo počet najazdených kilometrov stočený o 100 000 km, priemerne mali teda za sebou 214 000 km. Táto hodnota zodpovedá priemernému veku jazdených automobilov, ktorý dosiahol 10,1 roka.

(TASR)


Najnovšie články
Volvo V60 akoby z oka vypadlo bratovi

Nemecké mestá aj politici chcú vo veľkom zakazovať vjazdy dieselových vozidiel. Zabudli na veľmi dôležitý faktor: políciu. Práve tá by totiž mala kontrolovať...

Nemecká polícia: Zákazy dieselov sú nereálne

Ropné trhy sú stále rozkolísané, doterajší vývoj skôr nahráva peňaženkám motoristov. Táto situácia sa však môže veľmi rýchlo zmeniť.

Benzín a nafta: Budeme opäť tankovať lacnejšie?

Renaultu sa minulý rok neuveriteľne darilo. Jeho prevádzkový zisk dosiahol najvyššiu úroveň v histórii automobilky. Nemalou mierou sa pod tento úspech podpísal...

Renault má za sebou rekordný rok

Hoci Volkswagen neustále zápasí s dôsledkami emisnej aféry, jeho predaj sa postupne zotavuje. Dokazuje to aj rekordný január, ktorý koncern označil za najlepší...

VW zažil najlepší január vo svojej histórii

Stavba repliky je častokrát lacnejšia než kúpa pôvodného originálu. Pod karosériou tohto starého Volva sa skrýva ostré BMW M3 generácie E36. Prestavba však má...

Netradičná premena: M3 skrytá pod Volvom

KLEBETY TÝŽDŇA Audi pripravuje model S6, Hyundai začal testovať ostrý Fastback N a do Ženevy príde reinkarnácia kupé Lancia Stratos.

Príťažlivý Peugeot 508 a oživený Stratos
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×