Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vyvarujte sa chýb pri kúpe diaľničnej známky

Pri kúpe diaľničnej známky musíte postupovať obozretne, nakoľko zmena chybne zadaných údajov je komplikovaná. Poradíme vám, na čo si dať pozor a ako postupovať, ak už chybu urobíte.
6 53 príspevkov 16.01.2018 / Soňa Zverková

Elektronické diaľničné známky platia už dva roky, no zdá sa, že stále sa objavujú rovnaké otázky. Tie sa týkajú najmä problematickej výmeny resp. opravy chýb. Pochopiteľne najlepším riešením je pozorne zadávať všetky údaje podľa hesla: práca chvatná, málo platná. Doprajte si dostatok času a známku nekupujte popri inej činnosti.

Ilustračná snímka 6 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: NDS, Dreamstime

V prvom rade si dajte pozor, aby ste si zvolili správnu známku, čiže pre osobné vozidlo alebo príves. Druhý dôležitý faktor je evidenčné číslo, ktoré je potrebné zadať v korektnom tvare a pochopiteľne musí byť zadané správne. Pozor aj na krajinu evidencie! A tretí dôležitý údaj je platnosť známky. Na rozdiel od Rakúska, kde od kúpy začína plynúť 18-dňová lehota, počas ktorej môžete svoje rozhodnutie zmeniť, u nás sa všetky údaje v podstate okamžite dostávajú do systému a s ich zmenou môžu byť problémy.

Pred zaplatením známky vám portál vždy ponúkne rekapituláciu, preto odporúčame vždy pozorne skontrolovať všetky zadané údaje, najmä evidenčné číslo, krajinu registrácie, typ a platnosť diaľničnej známky. Podrobný postup sme zverejnili už pred rokom:

Návod: Šesť krokov pri kúpe diaľničnej známky

Národná diaľničná spoločnosť včera, čiže v nedeľu 18. decembra, spustila predpredaj diaľničných známok na budúci rok. Ponúkame vám presný návod, ako ju kúpiť cez internet bez problémov. Rizikové sú...

Za správnosť zadávaných údajov zodpovedá výlučne motorista, ktorý si známku kupuje. V prípade, že je niektorý z údajov chybný alebo neúplný, musíte tento fakt oznámiť najneskôr do 15 minút! Po tomto termíne už zmeny nebudú možné. Chybu môžete oznámiť buď cez internetový formulár alebo prostredníctvom zákazníckej linky.

Oprava cez zákaznícku linku

Odporúčame zvoliť zákaznícku linku na telefónnom čísle +421 2 32 777 777, nakoľko týmto spôsobom najrýchlejšie vybavíte zmenu a ľahšie dodržíte 15-minútový limit. Linka pre slovenský, nemecký a anglický jazyk funguje nonstop a pre ruský, poľský a maďarský od 6.00 do 22.00 hod. každý deň.

Elektronická diaľničná známka už aj v Rakúsku

Cez Rakúsko jazdia slovenskí vodiči často a je potešujúce, že tam rovnako ako u nás odpadne úmorné zoškrabávanie diaľničných známok. Má to však aj jednu menšiu nepríjemnosť.

Oprava cez formulár

Pokiaľ sa rozhodnete pre elektronický formulár, upozorňujeme na 15-minútový limit, ktorý platí aj pri tomto type podania. Formulár nájdete pod záložkou „Diaľničné známky“ (horná lišta) ako Ostatné žiadosti, podnety, reklamácie.

Krok 1

V prvom riadku si v menu vyberte z ponuky Žiadosť.

Krok 1 6 fotografií v galérii Krok 1 Zdroj: Redakcia

Krok 2

Tu nastáva trochu problém a z nejasného dôvodu prevádzkovateľ portálu zmenil ponuku tak, že motorista si musí prečítať všeobecné obchodné podmienky (VOP). My sme to urobili za vás. Vyberte prvú možnosť, čiže opravu údajov podľa článku č. 5, ktorá sa týka práve chybných údajov. Ďalšia ponuka podľa článku č. 6 sa týka zmeny evidenčného čísla.

Krok 2 6 fotografií v galérii Krok 2 Zdroj: Redakcia

Krok 3

Vyplňte všetky údaje označené hviezdičkou, ktoré sú povinné.

Krok 3 6 fotografií v galérii Krok 3 Zdroj: Redakcia

Krok 4

Popis podania je povinný. Stručne popíšte, čo od zákazníckeho centra požadujete, čiže žiadate o zmenu chybne zadaných údajov.

Krok 4 6 fotografií v galérii Krok 4 Zdroj: Redakcia

Krok 5

V záverečnom kroku zadajte do políčka kontrolný text a na záver podanie potvrďte.

Krok 5 6 fotografií v galérii Krok 5 Zdroj: Redakcia


Najnovšie články
Volvo V60 akoby z oka vypadlo bratovi

Nemecké mestá aj politici chcú vo veľkom zakazovať vjazdy dieselových vozidiel. Zabudli na veľmi dôležitý faktor: políciu. Práve tá by totiž mala kontrolovať...

Nemecká polícia: Zákazy dieselov sú nereálne

Ropné trhy sú stále rozkolísané, doterajší vývoj skôr nahráva peňaženkám motoristov. Táto situácia sa však môže veľmi rýchlo zmeniť.

Benzín a nafta: Budeme opäť tankovať lacnejšie?

Renaultu sa minulý rok neuveriteľne darilo. Jeho prevádzkový zisk dosiahol najvyššiu úroveň v histórii automobilky. Nemalou mierou sa pod tento úspech podpísal...

Renault má za sebou rekordný rok

Hoci Volkswagen neustále zápasí s dôsledkami emisnej aféry, jeho predaj sa postupne zotavuje. Dokazuje to aj rekordný január, ktorý koncern označil za najlepší...

VW zažil najlepší január vo svojej histórii

Stavba repliky je častokrát lacnejšia než kúpa pôvodného originálu. Pod karosériou tohto starého Volva sa skrýva ostré BMW M3 generácie E36. Prestavba však má...

Netradičná premena: M3 skrytá pod Volvom

KLEBETY TÝŽDŇA Audi pripravuje model S6, Hyundai začal testovať ostrý Fastback N a do Ženevy príde reinkarnácia kupé Lancia Stratos.

Príťažlivý Peugeot 508 a oživený Stratos
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×