Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vyvarujte sa chýb pri kúpe diaľničnej známky

Pri kúpe diaľničnej známky musíte postupovať obozretne, nakoľko zmena chybne zadaných údajov je komplikovaná. Poradíme vám, na čo si dať pozor a ako postupovať, ak už chybu urobíte.
6 53 príspevkov 16.01.2018 / Soňa Zverková

Elektronické diaľničné známky platia už dva roky, no zdá sa, že stále sa objavujú rovnaké otázky. Tie sa týkajú najmä problematickej výmeny resp. opravy chýb. Pochopiteľne najlepším riešením je pozorne zadávať všetky údaje podľa hesla: práca chvatná, málo platná. Doprajte si dostatok času a známku nekupujte popri inej činnosti.

Ilustračná snímka 6 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: NDS, Dreamstime

V prvom rade si dajte pozor, aby ste si zvolili správnu známku, čiže pre osobné vozidlo alebo príves. Druhý dôležitý faktor je evidenčné číslo, ktoré je potrebné zadať v korektnom tvare a pochopiteľne musí byť zadané správne. Pozor aj na krajinu evidencie! A tretí dôležitý údaj je platnosť známky. Na rozdiel od Rakúska, kde od kúpy začína plynúť 18-dňová lehota, počas ktorej môžete svoje rozhodnutie zmeniť, u nás sa všetky údaje v podstate okamžite dostávajú do systému a s ich zmenou môžu byť problémy.

Pred zaplatením známky vám portál vždy ponúkne rekapituláciu, preto odporúčame vždy pozorne skontrolovať všetky zadané údaje, najmä evidenčné číslo, krajinu registrácie, typ a platnosť diaľničnej známky. Podrobný postup sme zverejnili už pred rokom:

Návod: Šesť krokov pri kúpe diaľničnej známky

Národná diaľničná spoločnosť včera, čiže v nedeľu 18. decembra, spustila predpredaj diaľničných známok na budúci rok. Ponúkame vám presný návod, ako ju kúpiť cez internet bez problémov. Rizikové sú...

Za správnosť zadávaných údajov zodpovedá výlučne motorista, ktorý si známku kupuje. V prípade, že je niektorý z údajov chybný alebo neúplný, musíte tento fakt oznámiť najneskôr do 15 minút! Po tomto termíne už zmeny nebudú možné. Chybu môžete oznámiť buď cez internetový formulár alebo prostredníctvom zákazníckej linky.

Oprava cez zákaznícku linku

Odporúčame zvoliť zákaznícku linku na telefónnom čísle +421 2 32 777 777, nakoľko týmto spôsobom najrýchlejšie vybavíte zmenu a ľahšie dodržíte 15-minútový limit. Linka pre slovenský, nemecký a anglický jazyk funguje nonstop a pre ruský, poľský a maďarský od 6.00 do 22.00 hod. každý deň.

Elektronická diaľničná známka už aj v Rakúsku

Cez Rakúsko jazdia slovenskí vodiči často a je potešujúce, že tam rovnako ako u nás odpadne úmorné zoškrabávanie diaľničných známok. Má to však aj jednu menšiu nepríjemnosť.

Oprava cez formulár

Pokiaľ sa rozhodnete pre elektronický formulár, upozorňujeme na 15-minútový limit, ktorý platí aj pri tomto type podania. Formulár nájdete pod záložkou „Diaľničné známky“ (horná lišta) ako Ostatné žiadosti, podnety, reklamácie.

Krok 1

V prvom riadku si v menu vyberte z ponuky Žiadosť.

Krok 1 6 fotografií v galérii Krok 1 Zdroj: Redakcia

Krok 2

Tu nastáva trochu problém a z nejasného dôvodu prevádzkovateľ portálu zmenil ponuku tak, že motorista si musí prečítať všeobecné obchodné podmienky (VOP). My sme to urobili za vás. Vyberte prvú možnosť, čiže opravu údajov podľa článku č. 5, ktorá sa týka práve chybných údajov. Ďalšia ponuka podľa článku č. 6 sa týka zmeny evidenčného čísla.

Krok 2 6 fotografií v galérii Krok 2 Zdroj: Redakcia

Krok 3

Vyplňte všetky údaje označené hviezdičkou, ktoré sú povinné.

Krok 3 6 fotografií v galérii Krok 3 Zdroj: Redakcia

Krok 4

Popis podania je povinný. Stručne popíšte, čo od zákazníckeho centra požadujete, čiže žiadate o zmenu chybne zadaných údajov.

Krok 4 6 fotografií v galérii Krok 4 Zdroj: Redakcia

Krok 5

V záverečnom kroku zadajte do políčka kontrolný text a na záver podanie potvrďte.

Krok 5 6 fotografií v galérii Krok 5 Zdroj: Redakcia


Najnovšie články
Chiron: Z továrne vyšiel kus s číslom 100

Tlakovanie pneumatík dokáže byť najmä pre neskúsených šoférov otravné. V prípade Nissanu sú obavy minulosťou, výrazne ich totiž uľahčuje.

Nissan: Dofukovanie gúm nikdy nebolo ľahšie

Odbory vstúpili do štrajkovej pohotovosti po tom, ako s vedením nevedeli zosúladiť predstavy o sume a percente zvýšenia. 

Odborári v trnavskej automobilke chcú štrajkovať

Štvrtá generácia luxusného SUV by mala vzniknúť na architektúre CLAR, ktorá prinesie vyššiu tuhosť a zároveň nižšiu hmotnosť.

Nové BMW X5: Mediálna kampaň sa začala

niektoré modely dieselových áut budú mať zakázaný vjazd do dvoch úsekov dvoch ulíc v štvrti Altona.

Hamburg uvádza obmedzenia pre naftové autá

Bezpečnosť dieťaťa vo vozidle nemožno podceňovať a teda ani výber vhodnej autosedačky. Autokluby ADAC a ÖAMTC v tejto sezóne otestovali 23 modelov a väčšina...

Test autosedačiek: Jedna je extrémne nebezpečná

Vlajkovú loď francúzskej značky sme preverili s novým 1,8-litrovým benzínom, ktorý pôvodne debutoval pod kapotou kupé Alpine A110.

Test Renault Espace TCe 225: Dobré srdce
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×