Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Paradox: Výbava lacnej Lady a cena BMW X5?

VIDEO
Svet je plný neuveriteľný paradoxov a toto je jeden z nich. V ázijskom mestskom štáte platia ľudia za autá nepredstaviteľné čiastky. Model s výbavou dostupnej Lady tam stojí toľko ako BMW X5 na Slovensku. Ako je to možné?
4 4 príspevky 11.01.2018 / Filip Kadlečík

Singapur je u nás populárny najmä vďaka sociálnym sieťam a cestovateľom, ktorí sa do neho často vyberajú. Okrem toho je však mestský štát s 5,5 miliónmi obyvateľov veľkou neznámou. Málokto tuší to, aké drahé sú v ňom automobily. Z pohľadu bežného Európana ide o nepochopiteľný stav. Perodua Axia patrí k najlacnejším autám v Singapure, aj tak je však poriadne drahá 4 fotografií v galérii Perodua Axia patrí k najlacnejším autám v Singapure, aj tak je však poriadne drahá Zdroj: Perodua

V Singapurskej republike totiž aj autá, ktoré sú z hľadiska techniky či výbavy na úrovni Lady Kalina, v prepočte stoja desiatky tisíc eur. Na tento stav upozornil portál autoblog.nl, ktorý spomína cenu vozidla Perodua Axia. Malé autíčko, ktoré ponúka minimum komfortnej výbavy, sa tam predáva približne za 58 372 eur. To je čiastka, za akú by ste si u nás zadovážili nové BMW X5.

Samozrejme, treba rátať s tým, že obyvatelia ázijského štátu si užívajú o niečo vyššiu životnú úroveň. Ich HDP na hlavu presahuje to naše 2,5-násobne, priemerný plat je väčší približne 4-krát. Ani tento rozdiel však nepokryje obrovský nepomer medzi reálnou hodnotou vozidiel a ich tamojšou finálnou cenou.

Pre ilustráciu, nový Citroën C3 Aircross tam stojí bezmála 70 000 eur, Kia Niro Hybrid 82 500 eur a spomínané BMW X5 približne 230 000 eur. Ako je to možné? Môže za to najmä byrokracia, konkrétne systém poplatkov, ktoré automobily niekoľkonásobne predražujú.

Interiér pripomína najlacnejšie automobily nášho trhu, o ich cenovke sa však Perodue môže len snívať 4 fotografií v galérii Interiér pripomína najlacnejšie automobily nášho trhu, o ich cenovke sa však Perodue môže len snívať Zdroj: Perodua

Všetko sa začína základnou sumou, ktorú tvorí reálna cena automobilu. Z nej sa pr kúpe na základe toho, či ide o model nižšej, strednej alebo vyššej triedy platí daň v rozmedzí 100 až 180 percent hodnoty vozidla. O ďalších bezmála 30 % vie účet zdvihnúť suma potrebná na preclenie a s ním spojené dodatočné poplatky. Niečo stojí aj certifikát, ktorý automobilu umožňuje celú dekádu jazdiť po cestách Singapuru. K tomu treba prirátať aj maržu predajcov, ktorá sa v tamojšom prostredí bežne pohybuje v rozpätí 15 až 50 %.

Top 15 najlacnejších áut pre slovenskú rodinu

Stúpajúca popularita SUV sa v posledných rokoch prejavuje na zníženom záujme o klasické rodinné autá. Aj tie však ešte stále majú čo ponúknuť. Toto je prehľad 15-tich najlacnejších na našom trhu.

Takýmto spôsobom sa z dostupných automobilov stáva drahý tovar, ktorý  je pre Singapurčanov z hľadiska príjmov drahší, než by bol v našich podmienkach. Treba však zdôrazniť, že vysoké ceny nie sú náhodné. Malý mestský štát je beztak preplnený a vláda touto politikou motivuje časť obyvateľov k tomu, aby na kúpu autu ani nemysleli, ale využívali služby MHD.


Najnovšie články
Honda Insight má jazdiť pod päť litrov

Francúzska značka začína byť silným hráčom na dôležitom indickom trhu. Model Kwid zaknihoval veľký úspech a Renault vraj chystá podobnú obdobnú novinku, ktorá...

Renault: Ešte lacnejšie SUV než Dacia Duster?

Francúzska automobilka Renault ukončila minulý rok s rekordnými číslami. Predaj potiahol región Ázie a Tichomoria, predovšetkým však Čína.

Renault v rekordérskej nálade

Polčasové zmeny zasiahli typ Active Tourer i jeho väčšieho brata. Prinášajú nielen osvieženú vizáž, ale aj dvojspojkovú prevodovku.

BMW modernizuje svoje kompaktné MPV

Neznámy milovník deväťstojedenástky zhromažďoval pod jednou strechou to najlepšie z ikonickej generácie 964. Čoskoro jeho kolekcia poputuje do aukcie.

Dražiť sa bude unikátna zbierka Porsche

Stredne veľké SUV prispieva k budovaniu mena švédskeho výrobcu, pyšný môže byť taktiež Volkswagen s tromi prvenstvami.

Najbezpečnejšou novinkou je Volvo XC60

Nemecký off-road spája tradičné silné stránky s výdobytkami súčasnej techniky, vďaka čomu by predchodcu mal prekonať vo všetkých smeroch.

Mercedes-Benz triedy G: Moderná klasika
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×