Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Paradox: Výbava lacnej Lady a cena BMW X5?

VIDEO
Svet je plný neuveriteľný paradoxov a toto je jeden z nich. V ázijskom mestskom štáte platia ľudia za autá nepredstaviteľné čiastky. Model s výbavou dostupnej Lady tam stojí toľko ako BMW X5 na Slovensku. Ako je to možné?
4 4 príspevky 11.01.2018 / Filip Kadlečík

Singapur je u nás populárny najmä vďaka sociálnym sieťam a cestovateľom, ktorí sa do neho často vyberajú. Okrem toho je však mestský štát s 5,5 miliónmi obyvateľov veľkou neznámou. Málokto tuší to, aké drahé sú v ňom automobily. Z pohľadu bežného Európana ide o nepochopiteľný stav. Perodua Axia patrí k najlacnejším autám v Singapure, aj tak je však poriadne drahá 4 fotografií v galérii Perodua Axia patrí k najlacnejším autám v Singapure, aj tak je však poriadne drahá Zdroj: Perodua

V Singapurskej republike totiž aj autá, ktoré sú z hľadiska techniky či výbavy na úrovni Lady Kalina, v prepočte stoja desiatky tisíc eur. Na tento stav upozornil portál autoblog.nl, ktorý spomína cenu vozidla Perodua Axia. Malé autíčko, ktoré ponúka minimum komfortnej výbavy, sa tam predáva približne za 58 372 eur. To je čiastka, za akú by ste si u nás zadovážili nové BMW X5.

Samozrejme, treba rátať s tým, že obyvatelia ázijského štátu si užívajú o niečo vyššiu životnú úroveň. Ich HDP na hlavu presahuje to naše 2,5-násobne, priemerný plat je väčší približne 4-krát. Ani tento rozdiel však nepokryje obrovský nepomer medzi reálnou hodnotou vozidiel a ich tamojšou finálnou cenou.

Pre ilustráciu, nový Citroën C3 Aircross tam stojí bezmála 70 000 eur, Kia Niro Hybrid 82 500 eur a spomínané BMW X5 približne 230 000 eur. Ako je to možné? Môže za to najmä byrokracia, konkrétne systém poplatkov, ktoré automobily niekoľkonásobne predražujú.

Interiér pripomína najlacnejšie automobily nášho trhu, o ich cenovke sa však Perodue môže len snívať 4 fotografií v galérii Interiér pripomína najlacnejšie automobily nášho trhu, o ich cenovke sa však Perodue môže len snívať Zdroj: Perodua

Všetko sa začína základnou sumou, ktorú tvorí reálna cena automobilu. Z nej sa pr kúpe na základe toho, či ide o model nižšej, strednej alebo vyššej triedy platí daň v rozmedzí 100 až 180 percent hodnoty vozidla. O ďalších bezmála 30 % vie účet zdvihnúť suma potrebná na preclenie a s ním spojené dodatočné poplatky. Niečo stojí aj certifikát, ktorý automobilu umožňuje celú dekádu jazdiť po cestách Singapuru. K tomu treba prirátať aj maržu predajcov, ktorá sa v tamojšom prostredí bežne pohybuje v rozpätí 15 až 50 %.

Top 15 najlacnejších áut pre slovenskú rodinu

Stúpajúca popularita SUV sa v posledných rokoch prejavuje na zníženom záujme o klasické rodinné autá. Aj tie však ešte stále majú čo ponúknuť. Toto je prehľad 15-tich najlacnejších na našom trhu.

Takýmto spôsobom sa z dostupných automobilov stáva drahý tovar, ktorý  je pre Singapurčanov z hľadiska príjmov drahší, než by bol v našich podmienkach. Treba však zdôrazniť, že vysoké ceny nie sú náhodné. Malý mestský štát je beztak preplnený a vláda touto politikou motivuje časť obyvateľov k tomu, aby na kúpu autu ani nemysleli, ale využívali služby MHD.


Najnovšie články
Ford GT: Pýcha značky zhorela do tla

Český automobilový priemysel zaznamenal rekordný minulý rok, keďže sa vyrobilo vyše 1,4 milióna nových áut. Pochopiteľne sa to odrazilo aj na zárobkoch...

Česi vlani vyrobili rekordný počet áut

Pokochať sa pohľadom na podarené tuningové auto, tomu neodolá snáď žiadny motoristický fanúšik. V niektorých prípadoch by sme si však radšej vypichli oči...

Tuning: Najgýčovejší Mercedes-Benz histórie?

Malý japonský off-road sa drží klasického receptu, okrem retro vzhľadu má rebrinový rám, pohon štyroch kolies a redukčnú prevodovku.

Suzuki Jimny: Prvé oficiálne fotografie

Zatýkanie vysoko postavených manažérov veľkých firiem nebýva častým zvykom. V prípade šéfa Audi Ruperta Stadlera však hrozilo ovplyvňovanie svedkov a marenie...

Šéf Audi sa snažil ovplyvňovať svedkov

Volkswagen reaguje na čoraz prísnejšie emisné normy snahou o vytvorenie aliancií a partnerstiev. Jedno také chce navrhnúť Fordu a malo by sa týkať zlúženia...

VW chce s Fordom vyrábať dodávky

Prototypy elektromobilu sa momentálne nachádzajú v Španielsku, v minulosti ich nemecká automobilka skúšala v mnohých ďalších štátoch.

Mercedes-Benz: Ako testuje model EQC?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×