Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mercedes-Benz ukázal nový infotainment

S multimediálnym systémom MBUX príde najmenší zástupca značky. Jeho súčasťou je pokročilé hlasové ovládanie, ktoré využíva umelú inteligenciu.
22 5 príspevkov 11.01.2018 / Marek Pokrývka

Už o niekoľko dní sa začína autosalón v Detroite, na ktorom okrem iných debutantov uvidíme nástupcu triedy G. Podobu off-roadu už vďaka úniku fotiek poznáme. Ďalším vozidlom, na ktorého príchod nás Mercedes pripravuje, je budúce Áčko. Vzhľad kompaktu naznačili vizualizácie. Jeho interiér ukázal výrobca už skôr a momentálne sa zameral na nový infotainment.

Na výstave CES predviedol Mercedes rozhranie MBUX 22 fotografií v galérii Na výstave CES predviedol Mercedes rozhranie MBUX Zdroj: Mercedes-Benz

Práve najmenší zástupca portfólia značky bude tým, ktorý uvedie multimediálny systém MBUX. Za týmto označením treba hľadať slová Mercedes-Benz User Experience. Rozhranie zamerané na jednoduchosť užívania nemecká firma predviedla na výstave CES v Las Vegas, kde si ho mohli vyskúšať aj bežní návštevníci. S maskovaným vozidlom disponujúcim modernou elektronikou okrem toho jazdila ulicami amerického mesta.

Ako sme už mohli vidieť na záberoch z kabíny, základom architektúry infotainmentu sú dva displeje. Dostupné sú tri rôzne konfigurácie využívajúce 7- a 10,25-palcové obrazovky s jemnou grafikou. Tá centrálna je dotyková, pričom ju dopĺňajú plôšky reagujúce na brušká prstov na volante i centrálnom tuneli. Systém si možno prispôsobiť v mnohých ohľadoch. Problémom nie je ani navigácia medzi „budíkmi“, ktorá môže teoreticky zabrať takmer celú ich plochu. Na výber je viacero spôsobov zobrazenia i vizuálnych štýlov.

 Mercedes-Benz MBUX 22 fotografií v galérii Mercedes-Benz MBUX Zdroj: Mercedes-Benz

Súčasťou celku je aj pokročilé hlasové ovládanie, ktoré využíva umelú inteligenciu na lepšie porozumenie príkazom. Príkladom je klimatizácia. Na zvýšenie teploty netreba vysloviť konkrétne „nastav teplotu na 22 stupňov“, ale stačí povedať „je mi zima“ a systém urobí potrebnú úpravu. Najprv však treba aktivovať načúvanie slovami „Hej, Mercedes“. Inak by sa mohlo stať, že systém zareaguje počas bežného rozhovoru pasažierov.

Mercedes-Benz triedy A: Ako má vyzerať?

Dizajn nového kompaktu verne interpretujú vizualizácie z japonskej stránky, jeho interiér výrobca odhalil už skôr.

Mercedes-Benz použil v útrobách rozhrania MBUX šesťjadrový procesor, 8GB pamäte RAM a dva rôzne grafické čipy Nvidia, základom softvéru je operačný systém Linux. Na pomery automobilových platforiem je teda elektronika naozaj slušná. Čas ukáže, ako to bude fungovať v praxi.


Najnovšie články
Ford GT: Pýcha značky zhorela do tla

Český automobilový priemysel zaznamenal rekordný minulý rok, keďže sa vyrobilo vyše 1,4 milióna nových áut. Pochopiteľne sa to odrazilo aj na zárobkoch...

Česi vlani vyrobili rekordný počet áut

Pokochať sa pohľadom na podarené tuningové auto, tomu neodolá snáď žiadny motoristický fanúšik. V niektorých prípadoch by sme si však radšej vypichli oči...

Tuning: Najgýčovejší Mercedes-Benz histórie?

Malý japonský off-road sa drží klasického receptu, okrem retro vzhľadu má rebrinový rám, pohon štyroch kolies a redukčnú prevodovku.

Suzuki Jimny: Prvé oficiálne fotografie

Zatýkanie vysoko postavených manažérov veľkých firiem nebýva častým zvykom. V prípade šéfa Audi Ruperta Stadlera však hrozilo ovplyvňovanie svedkov a marenie...

Šéf Audi sa snažil ovplyvňovať svedkov

Volkswagen reaguje na čoraz prísnejšie emisné normy snahou o vytvorenie aliancií a partnerstiev. Jedno také chce navrhnúť Fordu a malo by sa týkať zlúženia...

VW chce s Fordom vyrábať dodávky

Prototypy elektromobilu sa momentálne nachádzajú v Španielsku, v minulosti ich nemecká automobilka skúšala v mnohých ďalších štátoch.

Mercedes-Benz: Ako testuje model EQC?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×