Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mercedes-Benz ukázal nový infotainment

S multimediálnym systémom MBUX príde najmenší zástupca značky. Jeho súčasťou je pokročilé hlasové ovládanie, ktoré využíva umelú inteligenciu.
22 5 príspevkov 11.01.2018 / Marek Pokrývka

Už o niekoľko dní sa začína autosalón v Detroite, na ktorom okrem iných debutantov uvidíme nástupcu triedy G. Podobu off-roadu už vďaka úniku fotiek poznáme. Ďalším vozidlom, na ktorého príchod nás Mercedes pripravuje, je budúce Áčko. Vzhľad kompaktu naznačili vizualizácie. Jeho interiér ukázal výrobca už skôr a momentálne sa zameral na nový infotainment.

Na výstave CES predviedol Mercedes rozhranie MBUX 22 fotografií v galérii Na výstave CES predviedol Mercedes rozhranie MBUX Zdroj: Mercedes-Benz

Práve najmenší zástupca portfólia značky bude tým, ktorý uvedie multimediálny systém MBUX. Za týmto označením treba hľadať slová Mercedes-Benz User Experience. Rozhranie zamerané na jednoduchosť užívania nemecká firma predviedla na výstave CES v Las Vegas, kde si ho mohli vyskúšať aj bežní návštevníci. S maskovaným vozidlom disponujúcim modernou elektronikou okrem toho jazdila ulicami amerického mesta.

Ako sme už mohli vidieť na záberoch z kabíny, základom architektúry infotainmentu sú dva displeje. Dostupné sú tri rôzne konfigurácie využívajúce 7- a 10,25-palcové obrazovky s jemnou grafikou. Tá centrálna je dotyková, pričom ju dopĺňajú plôšky reagujúce na brušká prstov na volante i centrálnom tuneli. Systém si možno prispôsobiť v mnohých ohľadoch. Problémom nie je ani navigácia medzi „budíkmi“, ktorá môže teoreticky zabrať takmer celú ich plochu. Na výber je viacero spôsobov zobrazenia i vizuálnych štýlov.

 Mercedes-Benz MBUX 22 fotografií v galérii Mercedes-Benz MBUX Zdroj: Mercedes-Benz

Súčasťou celku je aj pokročilé hlasové ovládanie, ktoré využíva umelú inteligenciu na lepšie porozumenie príkazom. Príkladom je klimatizácia. Na zvýšenie teploty netreba vysloviť konkrétne „nastav teplotu na 22 stupňov“, ale stačí povedať „je mi zima“ a systém urobí potrebnú úpravu. Najprv však treba aktivovať načúvanie slovami „Hej, Mercedes“. Inak by sa mohlo stať, že systém zareaguje počas bežného rozhovoru pasažierov.

Mercedes-Benz triedy A: Ako má vyzerať?

Dizajn nového kompaktu verne interpretujú vizualizácie z japonskej stránky, jeho interiér výrobca odhalil už skôr.

Mercedes-Benz použil v útrobách rozhrania MBUX šesťjadrový procesor, 8GB pamäte RAM a dva rôzne grafické čipy Nvidia, základom softvéru je operačný systém Linux. Na pomery automobilových platforiem je teda elektronika naozaj slušná. Čas ukáže, ako to bude fungovať v praxi.


Najnovšie články
Fiat Chrysler chce zdvojnásobiť zisky

Prototyp predstavený pred sedemdesiatimi rokmi v Amsterdame vyše šesť dekád odpočíval, reštaurovanie má napraviť škody zanechané zubom času.

Úplne prvý Land Rover prejde renováciou

Ešte pred sklonkom života aktuálnej generácie Fordu Focus sme mali možnosť absolvovať rande s jednou z jeho najlepších verzií. Vyhotovenie ST Line tu dáva...

Test Ford Focus ST Line: Baví vás šoférovanie?

Siedma generácia obľúbeného sedanu pôsobí oproti predchodcovi dospelejšie. Stojí na platforme MQB a poháňať ju bude motor 1.4 TSI.

Jetta by mala VW vrátiť na výslnie v USA

Hybridný sedan chce konkurovať triednemu bestselleru. Vo svojich útrobách spojí benzínový štvorvalec, elektromotor a batériu uloženú pod sedadlami.

Honda Insight má jazdiť pod päť litrov

Francúzska značka začína byť silným hráčom na dôležitom indickom trhu. Model Kwid zaknihoval veľký úspech a Renault vraj chystá podobnú obdobnú novinku, ktorá...

Renault: Ešte lacnejšie SUV než Dacia Duster?

Francúzska automobilka Renault ukončila minulý rok s rekordnými číslami. Predaj potiahol región Ázie a Tichomoria, predovšetkým však Čína.

Renault v rekordérskej nálade
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×