Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kia Niro EV: Štúdia prináša veľké úpravy

V koncepte crossoveru nezostal kameň na kameni. Výrazne prekopaný je exteriér i kabína, elektrický pohon má nečakané parametre.
17 1 príspevok 10.01.2018 / Marek Pokrývka

Pred niekoľkými dňami Kia prezradila, že svojmu typu Niro daruje čistokrvný elektrický pohon. Skopíruje tak postup použitý pri príbuznom menom Hyundai Ioniq. Už prvotné avízo konceptu naznačilo, že nepôjde len o technickú stránku. Menil sa aj dizajn. Štúdia prináša skutočne veľké úpravy a popri svojom výzore trochu prekvapuje parametrami pohonu.

Kia Niro EV debutovala na výstave CES v Las Vegas 17 fotografií v galérii Kia Niro EV debutovala na výstave CES v Las Vegas Zdroj: Kia

Karoséria crossoveru si síce ponechala svoje základné tvary, no reálne nezostal kameň na kameni. Pôvodný je pravdepodobne len skelet s bočnými dverami. Vpredu je predĺžená kapota nadväzujúca na plnú masku chladiča, ktorej súčasťou je displej. O niečo vyššie sú zmenšené plne diódové svetlomety. Nárazník je výrazne upravený a obsahuje ďalšie LED moduly.

Pôvodné nezostali ani blatníky, okrem toho kórejská automobilka zmenila spätné zrkadlá, prahy i strešný spojler. Zadné partie sú opäť kompletne iné. Plocha svetiel je menšia, piate dvere sú kratšie a modifikovaný nárazník dostal diódy i podsvietené označenie Niro EV. Okrem základného laku obsahuje aj leštené segmenty čiernej a medenej farby. Tie nájdeme vo viacerých častiach karosérie, nechýbajú ani na diskoch kolies s dizajnom evidentne podriadeným prúdeniu vzduchu.

Interiér štúdie dostal výrazne modernejší nádych 17 fotografií v galérii Interiér štúdie dostal výrazne modernejší nádych Zdroj: Kia

Kabína konceptu je prekopaná ešte výraznejšie než exteriér. Obsahuje štíhle sedadlá s integrovanými hlavovými opierkami, odlišnú palubnú dosku, centrálny tunel, panely dverí či stropný modul, reálne tu asi nie je jediný komponent ponechaný zo sériovky. Interiér pôsobí minimalistickým dojmom. Prím v ňom hrajú displeje a dotykové ovládače, ktoré dopĺňa kruhový volič režimu prevodovky. Na palube je pritom rozhranie rozumejúce gestám a automaticky nastavujúce vozidlo rozoznaním tváre a hlasu vodiča.

Test Kia Niro: Funguje na jednotku

Hybridný crossover sa kórejským konštruktérom podaril. Jeho pohon výrazne neobmedzil praktickú stránku, no vďaka nemu dokáže jazdiť naozaj úsporne.

Z hľadiska techniky sme očakávali prevzatie pohonu od príbuzného liftbacku Hyundai Ioniq Electric, no minimálne v rámci štúdie sa tento scenár nekoná. Kia Niro EV nečakane disponuje silnejším elektromotorom dosahujúcim 150 kW (204 k). Okrem toho má batériu typu LiPo s kapacitou 64 kWh, ktorá má poskytnúť maximálny akčný rádius 383 kilometrov. To znie celkom použiteľne. Kórejská automobilka už pracuje na sériovej verzii tohto modelu, očakávať ju môžeme v najbližších rokoch.


Najnovšie články
Arteon Shooting Brake: Najkrajšie kombi sveta?

Modernizácia automobilu bola najmä kozmetická, výrobca však spomína aj upravené vybavenie. Plug-in hybrid má predĺžený elektrický dojazd.

Ford Fusion: Druhý facelift a väčšia batéria

Pri tetovaní platí pravidlo “Dvakrát meraj a raz rež” viac, než kdekoľvek inde. Najmä permanentné obrázky na koži sa prerábajú pomerne ťažko. Tento človek sa...

Najhoršie tetovanie na svete valcuje internet

Nosnou témou skupiny je Wrangler, ktorý dostal nedávno novú generáciu. Dopĺňa ho Renegade a veterán Wagoneer.

Jeep odhalil sedem terénnych konceptov

V žilinskej fabrike Kia sa možno schyľuje k štrajku, keďže odbory odmietli ďalšiu ponuku vedenia na zvýšenie platov. Stalo sa tak aj napriek tomu,...

Odborári Kia odmietli ponuku vyšších platov

Luxusný kórejský sedan pôsobí veľmi elegantne. Presné proporcie i technické detaily si výrobca naďalej necháva pre seba.

Kia K9: Limuzína na oficiálnych záberoch

Slovenský výrobca lietajúcich automobilov chce opäť posúvať level technických riešení. AeroMobil dnes predstavil koncept lietajúceho vozidla 5.0 VTOL, ktorý...

AeroMobil 5.0 VTOL: Vzlietne ako helikoptéra
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×