Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Poškodená značka: Máte vtedy zaplatiť pokutu?

Dopravné značky plnia na cestách dôležitú funkciu a mnohé sú pre bezpečnosť premávky kritické. Môžete však dostať pokutu, ak je značka poškodená alebo zvalená?
3 21 príspevkov 04.01.2018 / Soňa Zverková

Dopravné značenie, či už vodorovné alebo zvislé, musí spĺňať určité podmienky na to, aby bolo považované za platné a funkčné. Vyhláška k zákonu o premávke hovorí, že „zvislé dopravné značky, dopravné zariadenia a vodorovné dopravné značky v cestnej premávke musia byť včas viditeľné z dostatočnej vzdialenosti a počas celej doby použitia musia poskytovať úplný a jednoznačný výklad“.

Dopravné značky nie sú pri cestách pre zábavu 3 fotografie v galérii Dopravné značky nie sú pri cestách pre zábavu Zdroj: Claudia Hautumm/pixelio

Na to, aby sa vodič mohol riadiť zákazom alebo príkazom, musí o jeho existencii vedieť. A s tým súvisí aj výber pokút. Presne na túto otázku odpovedal aj policajný viceprezident Ľubomír Ábel: „Ak chýba dopravné značenie, napríklad, pre poškodenie alebo odcudzenie, nemôžete predsa porušiť neexistujúci zákaz.“

Z toho vyplýva aj fakt, že pokutu v podobnej situácii nesmiete dostať bez ohľadu na to, čo policajti tvrdia. V takom prípade odporúčame nafotiť dané miesto, aby bolo zjavné, že dopravná značka je poškodená resp. úplne chýba. Pokutu určite neplaťte! V správnom konaní leží dôkazné bremeno na polícii a svojou fotografiou môžete jasne preukázať svoju nevinu. Ak pokutu zaplatíte, uznávate svoje previnenie a vec sa definitívne uzatvorí. Strácate nárok na vrátenie peňazí aj na dodatočné preukázanie neviny.

Za dopravnú značku dlhé roky vo väzení?

Dopravné značky sú na našich cestách samozrejmosťou a rovnako aj tie poškodené a pomaľované. Ak však polícia chytí a usvedčí vandala, hrozí mu väzenie aj na niekoľko rokov.

Úmyselné poškodzovanie dopravného značenia môže byť v závislosti od výšky spôsobenej škody kategorizované ako priestupok, ale aj ako trestný čin poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia, za ktorý hrozí väzenie na jeden až päť rokov. V praxi sa najčastejšie stretávame s dvomi prípadmi:

1. Zvalené značky a spílené nosné stĺpiky

Typickým prípadom, keď značenie stráca platnosť, sú zvalené značky. Takto poškodená značka totiž stratila pre vodičov akýkoľvek význam a s ním aj svoju platnosť, nakoľko pre vodiča nie je viditeľná ani čitateľná a teda nezodpovedá vyššie uvedenej definícii z vyhlášky.

V tomto prípade je zjavné, že niekto stĺpik odpílil. Zrejme preto, aby mohol na danom mieste parkovať 3 fotografie v galérii V tomto prípade je zjavné, že niekto stĺpik odpílil. Zrejme preto, aby mohol na danom mieste parkovať Zdroj: Odkaz pre starostu

2. Poškodenie a deformácie

Druhým prípadom sú poškodené značky, napríklad, zohýbané stĺpiky alebo samotné značky. Na rozdiel od prvého prípadu však možno tieto značky akceptovať ako platné, nakoľko je stále viditeľné, čo značka znamená. Na druhej strane je otázne, či si značka zachová potrebné vlastnosti, napríklad viditeľnosť a rozoznateľnosť v noci. Poškodením reflexnej vrstvy totiž môže dôjsť k zhoršeniu rozoznateľnosti a teda vodičovi značka neposkytne tie informácie, ktoré by mala.

Takáto značka ešte môže byť akceptovateľná, hoci poškodenie reflexnej vrstvy môže za zníženej viditeľnosti narobiť poriadne problémy 3 fotografie v galérii Takáto značka ešte môže byť akceptovateľná, hoci poškodenie reflexnej vrstvy môže za zníženej viditeľnosti narobiť poriadne problémy Zdroj: Odkaz pre starostu

Autobild.sk komentuje

Zberateľská vášeň, zlomyseľnosť či obyčajná hlúposť môžu spôsobiť vážnu dopravnú nehodu. Značky nie sú pri cestách pre zábavu, ale plnia dôležitú úlohu a mnohé z nich sú pre bezpečnosť vodičov aj chodcov kritické. Čo sa asi stane, ak nejaký hlupák v snahe dokázať celému svetu, že je frajer, odstráni značku „Hlavná cesta“, „Daj prednosť v jazde“ alebo „Priechod pre chodcov“ v mieste, kde ho nemožno očakávať? Označenie hlupák je v tomto prípade ešte veľmi mierne. Cez mestá a dediny často prechádzajú motoristi, ktorí danú lokalitu nepoznajú a chýbajúca značka môže spôsobiť tragédiu.


Najnovšie články
V Škode sa schyľuje k štrajku

Seat sa dnes chystá odhaliť viacero detailov o svojej novej značke. My sa na veľkej slávnosti zúčastníme naživo a zjavne tam nebude chýbať ani ostrá Cupra...

Prvá Cupra odhalená: 200-koňová Ibiza?

Od svojho príbuzného sa nemecký reprezentant odlišuje prednou časťou, lakovanými nárazníkmi, diskami kolies či volantom.

Opel Combo francúzske gény neskrýva

Toyota zvoláva desaťtisíce pickupov pre dva problémy, ktoré môžu mať pri nehode vážne dôsledky alebo dokonca nehodu spôsobiť.

Toyota zvoláva tisíce pickupov

Nabrúsené kupé ponesie prívlastok, ktorý v taliančine označuje pretekársku trať. Jeho tvary evidentne diktovalo prúdenie vzduchu.

Ferrari 488 Pista: Na okruhu ako doma

Elektromobil merajúci 5,11 metra má natiahnutú siluetu, obrovské kolesá a batériu s kapacitou 111 kWh. Stačiť má až na 665 kilometrov bez dobíjania.

Rodinu Volkswagen I.D. rozšíri liftback

Toyota pripravuje elektromotory, ktoré vyžadujú až o polovicu menej vzácnych kovov. Dôvodom sú obavy z nedostatku surovín, keďže automobilky rozširujú ponuku...

Toyota obmedzí vzácne kovy v e-autách
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×