Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Škoda Octavia: Toto je štvrtá generácia

EXKLUZÍVNE
Škoda pridáva plyn a stále sa jej darí lepšie, a to nielen pokiaľ ide o ekonomiku, ale aj vo vývoji. To potvrdzuje aj budúca Octavia. Tá bude zreteľne väčšia, ušľachtilejšia a modernejšia.
2 79 príspevkov 01.01.2018 / Redakcia AUTO BILD

Škoda sa poriadne rozbieha. Viac áut, vyšší podiel na trhu, viac hotovosti v pokladnici – tento trend má od októbra 2020 posilniť štvrtá generácia Octavie. Keď si tento zázrak priestrannosti obľúbia aj v Číne, nemal by byť predaj 400 000 exemplárov žiadnym problémom. Asi 160 000 vozidiel sa predá vo verzii kombi, ktorá je obľúbená hlavne v Európe.

Test Škoda Superb Sportline: Český drak

Vyskúšali sme si liftback so špičkovým motorom, balíkom doplnkov a jedinečným lakovaním, vďaka ktorému vzbudzoval množstvo pozornosti.

Dizajn novinky z Mladej Boleslavi pochádza ešte od Jozefa Kabaňa, ktorý sa už medzitým presunul do BMW (tam začal pôsobiť už v lete). Rozmery, ktoré nenarušia štýl, a vysoká precíznosť do posledného detailu sú tak zaručené. Rázvor náprav, ktorý má byť zreteľne dlhší, a k tomu vhodne priliehavý väčší zadný previs sa postarajú o ďalšie umocnenie ponuky priestoru. To platí v ešte vyššej miere pre kombi, ktorého obrí kufor dokáže prekonať už len Superb kombi. Súčasne sa so zväčšením rázvoru budú meniť aj proporcie.

Domnievame sa, že nová generácia Octavie upustí od kontroverznej štvorice svetlometov 2 fotografie v galérii Domnievame sa, že nová generácia Octavie upustí od kontroverznej štvorice svetlometov Zdroj: AUTO BILD/Larson

Octavia IV pôsobí podľa očitých svedkov mohutnejšie, elegantnejšie a pripomína skôr sedan z vyššej triedy. Jej dĺžku ešte podčiarkujú priame vodorovné línie, prelisy, škáry a hrany, ktoré aj bez pomoci barličiek líšt dokážu vykúzliť len zo samotného plechu pevnú formu, ktorú u konkurencie len tak ľahko nenájdete. Typická pre dizajn Škody je kapota zasahujúca do bokov vozidla, ktorá priamo prilieha na mriežku prepojenú so svetlometmi. Chróm a lesklá čerň sú určujúce pre štýl a v budúcnosti sa ich rozdielny podiel bude starať o bezpečnejšie rozlíšenie medzi sedanmi a SUV.

Technický pokrok, ktorý príde v roku 2018 so zavedením nového Golfa ôsmej generácie, budú prínosom aj pre plánovanú Octaviu. Pripravujú sa asistenčné systémy s režimom autonómnej jazdy (Level 3), doplnková výbava ako virtuálny kokpit, tri rôzne veľké displeje, rozšírené ovládanie hlasovými pokynmi, adaptívne LED svetlomety a mnohé ďalšie.

V ponuke budú tradičné stupne výbavy: Ambition, Style, Scout (len kombi), Laurin & Klement a RS. Sivý základný stupeň výbavy má byť postupne zavrhnutý – to však závisí aj od teritória predaja. K tomu má slúžiť viac chrómu, rádovo lepšia kvalita materiálov, nová generácia sedadiel, príplatkové luxusné prvky a vyššia akosť spracovania aj na miestach, kde to človek uvidí až na druhý pohľad. Napríklad pod kapotou motora alebo v batožinovom priestore.

Octavia sa tak ešte tesnejšie priblíži k Passatu. Cenové polohovanie zostane takmer bez zmeny, lebo Octavia si musí uchovať rozumný odstup od Passata aj Superba. Nebezpečenstva koncernovej kanibalizácie sa však šéfovia značky neboja, čo vysvetľujú: „Skutočnosť je taká, že zákazníci sa rozhodujú skôr medzi VW a Audi, než medzi Škodou a Volkswagenom.“ Škoda má teda svoje vlastné miestečko, stálych zákazníkov a ani jej neustále vylepšovanie neuberá klientov z VW. Je to skutočne tak a bude to tak aj pri štvrtej generácii? Pochybnosti sú na mieste. Prečo platiť viac za rovnaké technológie, len v inom kabáte?

Kombi so zväčšeným batožinovým priestorom bude konkurovať „kombíkom“ vyššej triedy 2 fotografie v galérii Kombi so zväčšeným batožinovým priestorom bude konkurovať „kombíkom“ vyššej triedy Zdroj: AUTO BILD/Larson

Paleta motorov bude pre modelový rok 2021 zostavená úplne nanovo. Pri benzínových agregátoch siaha ponuka od dvoch litrových trojvalcov s výkonmi 95 a 115 koní cez najnovší 1,5-litrový štvorvalec s výkonom 150 koní až po dvojliter s výkonom 197 koní a krútiacim momentom 340 Nm. Obzvlášť veľký výkonový vzostup čaká Octaviu RS, ktorá má v aktuálnom vydaní 230 koní.  Vo štvrtej generácii bude mať RS 292 koní a krútiaci moment 380 Nm – aspoň tak to tvrdia naše dobre informované zdroje zvnútra automobilky.

Rarita na predaj: Stará Octavia s osemvalcom

História Octavie siaha omnoho ďalej, než by sa laikovi mohlo zdať. Toto typové označenie bolo populárne aj pred piatimi dekádami. Pozrite sa, čo zo starého veterána urobil poľský tuner.

Naftové motory budú mať výkony 95, 122, 163 a 190 koní. Už krátko po uvedení na trh chce Škoda zaviesť do Octavie aj 48-voltovú palubnú sieť, čo je predpokladom pre mild hybrid – teda hybrid, ktorý sa nevie samostatne pohybovať na elektrinu, ale elektro¬motor pôsobí len ako pomocný agregát. V tomto prípade by malo ísť o posilu 10 kW a 55 Nm.

Plánuje sa aj plug-in hybrid, ktorý bude kombinovať 1,5-litrový benzínový motor s elektromotorom. Ich spoločný výkon by mal byť 252 koní a krútiaci moment 590 Nm. Keby sa mala dostať do výroby aj čisto elektrická Octavia, môže čerpať techniku z najbližšej generácie e-Golfa či z elektrickej stavebnice (MEB). To by Octavia bola kmotrom Volkswagena I. D.


Najnovšie články
Softvér BlackBerry bude v Jaguaroch

Zima býva pre vozidlá najťažším obdobím a je dôležité skontrolovať aspoň kritické časti, ktoré trpia najviac. Ponúkame tipy, čo sa oplatí skontrolovať, aby vám...

12 tipov na kontrolu auta po zime: Čo preveriť?

Investície čínskej automobilky Geely do európskych podnikov sa vypláca, jej zisk sa vlani zdvojnásobil. Geely len nedávno kúpil podiel vo Volve a v zameriavači...

Čínsky vlastník Volva zarába stále viac

Volkswagen Arteon je bez debaty najkrajším Volkswagenom súčasnosti a pravdepodobne aj za posledné roky. Nápaditý liftback so štýlovým a neopozeraným dizajnom...

Arteon Shooting Brake: Najkrajšie kombi sveta?

Modernizácia automobilu bola najmä kozmetická, výrobca však spomína aj upravené vybavenie. Plug-in hybrid má predĺžený elektrický dojazd.

Ford Fusion: Druhý facelift a väčšia batéria

Pri tetovaní platí pravidlo “Dvakrát meraj a raz rež” viac, než kdekoľvek inde. Najmä permanentné obrázky na koži sa prerábajú pomerne ťažko. Tento človek sa...

Najhoršie tetovanie na svete valcuje internet

Nosnou témou skupiny je Wrangler, ktorý dostal nedávno novú generáciu. Dopĺňa ho Renegade a veterán Wagoneer.

Jeep odhalil sedem terénnych konceptov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×