Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Za koľko natankujeme cez sviatky

Ropné trhy zažili turbulentný týždeň, no po prudkom vzostupe sa ropa vrátila na pôvodnú úroveň. Vývoj medzinárodných cien palív nenaznačujú žiadnu úľavu.
2 11 príspevkov 18.12.2017 / Soňa Zverková

Ropné trhy majú za sebou zaujímavý týždeň. Severomorská ropná zmes Brent v úvode týždňa prvýkrát od roka 2015 vystrelila nad 65 dolárov za barel, napokon sa však vrátila k 63 dolárom.

Brent ukončil minulotýždňové obchodovanie na úrovni 63,24 dolára za barel (53,57 eura), čo je len minimálna zmena oproti 63,40 dolára za barel (53,99 eura) v predchádzajúcom týždni.

Ilustračná snímka. 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, za prudkým rastom stála najmä správa, že jeden z hlavných ropovodov v Severnom mori bude pre údržbu až do odvolania uzatvorený. Dôvodom boli odberatelia, ktorí sa snažili zabezpečiť si dodávky ropy inde. Bolo však jasné, že táto odstávka nebude trvať večne, preto si Brent vysokú cenu neudržal. V stredu prišli správy, ktoré vývoj cien spečatili. V USA sa totiž ťažba zvýšila o ďalších 73 000 barelov denne, čo predstavuje najvyšší týždenný rast od augusta.

Benzín a naftu nebudeme teraz tankovať lacnejšie

Ceny ropy kolíšu v úzkom rozpätí a podobne sa minimálne menia aj ceny palív. I keď nám Ježiško neprinesie lacnejšie palivá, úľavu poskytne aspoň fakt, že by sme nemali zažiť žiadne dramatické...

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné maloobchodné ceny palív na Slovensku v týždni do 11. decembra sa vyvíjali nejednotne. Benzín zdražel o 0,5 centu, kým diesel zlacnel o 1,3 centu. V Rotterdame nastal vývoj, ktorý je však príliš malý, aby aspoň dočasne pomohol našim peňaženkám. Tona benzínu počas prvých štyroch dní zlacnela o päť eur a dieselu o štyri eurá. Vzhľadom na túto minimálnu zmenu Boros očakáva, že v najbližších dvoch až troch týždňoch budú ceny palív u nás stagnovať.

Rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa zmenšil. V týždni do 11. decembra sa medziročný rozdiel v cenách benzínu v priebehu jedného týždňa zmenšil z 5,8 na 4,5 centu a v prípade dieselu zo 7,6 na 4,6 centu.

Časté poruchy: Tieto zdvíhajú spotrebu

Ak neočakávane stúpa spotreba, na vine môže byť nielen zmena jazdného štýlu. Za vyšším smädom motora môže stáť celý rad technických závad.


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Ceny palív. 2 fotografie v galérii Ceny palív. Zdroj: EK


Najnovšie články
12 tipov na kontrolu auta po zime: Čo preveriť?

Investície čínskej automobilky Geely do európskych podnikov sa vypláca, jej zisk sa vlani zdvojnásobil. Geely len nedávno kúpil podiel vo Volve a v zameriavači...

Čínsky vlastník Volva zarába stále viac

Volkswagen Arteon je bez debaty najkrajším Volkswagenom súčasnosti a pravdepodobne aj za posledné roky. Nápaditý liftback so štýlovým a neopozeraným dizajnom...

Arteon Shooting Brake: Najkrajšie kombi sveta?

Modernizácia automobilu bola najmä kozmetická, výrobca však spomína aj upravené vybavenie. Plug-in hybrid má predĺžený elektrický dojazd.

Ford Fusion: Druhý facelift a väčšia batéria

Pri tetovaní platí pravidlo “Dvakrát meraj a raz rež” viac, než kdekoľvek inde. Najmä permanentné obrázky na koži sa prerábajú pomerne ťažko. Tento človek sa...

Najhoršie tetovanie na svete valcuje internet

Nosnou témou skupiny je Wrangler, ktorý dostal nedávno novú generáciu. Dopĺňa ho Renegade a veterán Wagoneer.

Jeep odhalil sedem terénnych konceptov

V žilinskej fabrike Kia sa možno schyľuje k štrajku, keďže odbory odmietli ďalšiu ponuku vedenia na zvýšenie platov. Stalo sa tak aj napriek tomu,...

Odborári Kia odmietli ponuku vyšších platov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×