Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Za koľko natankujeme cez sviatky

Ropné trhy zažili turbulentný týždeň, no po prudkom vzostupe sa ropa vrátila na pôvodnú úroveň. Vývoj medzinárodných cien palív nenaznačujú žiadnu úľavu.
2 9 príspevkov 18.12.2017 / Soňa Zverková

Ropné trhy majú za sebou zaujímavý týždeň. Severomorská ropná zmes Brent v úvode týždňa prvýkrát od roka 2015 vystrelila nad 65 dolárov za barel, napokon sa však vrátila k 63 dolárom.

Brent ukončil minulotýždňové obchodovanie na úrovni 63,24 dolára za barel (53,57 eura), čo je len minimálna zmena oproti 63,40 dolára za barel (53,99 eura) v predchádzajúcom týždni.

Ilustračná snímka. 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, za prudkým rastom stála najmä správa, že jeden z hlavných ropovodov v Severnom mori bude pre údržbu až do odvolania uzatvorený. Dôvodom boli odberatelia, ktorí sa snažili zabezpečiť si dodávky ropy inde. Bolo však jasné, že táto odstávka nebude trvať večne, preto si Brent vysokú cenu neudržal. V stredu prišli správy, ktoré vývoj cien spečatili. V USA sa totiž ťažba zvýšila o ďalších 73 000 barelov denne, čo predstavuje najvyšší týždenný rast od augusta.

Benzín a naftu nebudeme teraz tankovať lacnejšie

Ceny ropy kolíšu v úzkom rozpätí a podobne sa minimálne menia aj ceny palív. I keď nám Ježiško neprinesie lacnejšie palivá, úľavu poskytne aspoň fakt, že by sme nemali zažiť žiadne dramatické...

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné maloobchodné ceny palív na Slovensku v týždni do 11. decembra sa vyvíjali nejednotne. Benzín zdražel o 0,5 centu, kým diesel zlacnel o 1,3 centu. V Rotterdame nastal vývoj, ktorý je však príliš malý, aby aspoň dočasne pomohol našim peňaženkám. Tona benzínu počas prvých štyroch dní zlacnela o päť eur a dieselu o štyri eurá. Vzhľadom na túto minimálnu zmenu Boros očakáva, že v najbližších dvoch až troch týždňoch budú ceny palív u nás stagnovať.

Rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa zmenšil. V týždni do 11. decembra sa medziročný rozdiel v cenách benzínu v priebehu jedného týždňa zmenšil z 5,8 na 4,5 centu a v prípade dieselu zo 7,6 na 4,6 centu.

Časté poruchy: Tieto zdvíhajú spotrebu

Ak neočakávane stúpa spotreba, na vine môže byť nielen zmena jazdného štýlu. Za vyšším smädom motora môže stáť celý rad technických závad.


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Ceny palív. 2 fotografie v galérii Ceny palív. Zdroj: EK


Najnovšie články
Ford GT: Pýcha značky zhorela do tla

Český automobilový priemysel zaznamenal rekordný minulý rok, keďže sa vyrobilo vyše 1,4 milióna nových áut. Pochopiteľne sa to odrazilo aj na zárobkoch...

Česi vlani vyrobili rekordný počet áut

Pokochať sa pohľadom na podarené tuningové auto, tomu neodolá snáď žiadny motoristický fanúšik. V niektorých prípadoch by sme si však radšej vypichli oči...

Tuning: Najgýčovejší Mercedes-Benz histórie?

Malý japonský off-road sa drží klasického receptu, okrem retro vzhľadu má rebrinový rám, pohon štyroch kolies a redukčnú prevodovku.

Suzuki Jimny: Prvé oficiálne fotografie

Zatýkanie vysoko postavených manažérov veľkých firiem nebýva častým zvykom. V prípade šéfa Audi Ruperta Stadlera však hrozilo ovplyvňovanie svedkov a marenie...

Šéf Audi sa snažil ovplyvňovať svedkov

Volkswagen reaguje na čoraz prísnejšie emisné normy snahou o vytvorenie aliancií a partnerstiev. Jedno také chce navrhnúť Fordu a malo by sa týkať zlúženia...

VW chce s Fordom vyrábať dodávky

Prototypy elektromobilu sa momentálne nachádzajú v Španielsku, v minulosti ich nemecká automobilka skúšala v mnohých ďalších štátoch.

Mercedes-Benz: Ako testuje model EQC?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×