Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

VW: Tu sa bude vyrábať najdrahšie auto v SR

VIDEO
Volkswagen Slovakia oficiálne spúšťa kompletnú výrobu superluxusného športového SUV. Do prevádzky vstúpila nová karosáreň a montážna hala, v každom okamihu tam spolupracuje 600 ľudí a 700 robotov.
7 61 príspevkov 15.12.2017 / Filip Kadlečík

Od roku 1991 sa pod hlavičkou továrne Volkswagen Slovakia vyrobilo 5 000 000 vozidiel, po dvoch dekádach produkcia konečne dostala svoj zlatý klinec. V Devínskej Novej Vsi, neďaleko Bratislavy, z výrobných liniek už od septembra schádza nová generácia Porsche Cayenne. Až doteraz sa vždy finalizovalo v nemeckom Lipsku.

Cayenne vo vyhotovení Turbo štartuje na cene 141 969 eur 7 fotografií v galérii Cayenne vo vyhotovení Turbo štartuje na cene 141 969 eur Zdroj: Marián Peiger

Dnes fabrika VW oficiálne otvorila novú karosáreň a montážnu halu určenú špeciálne pre Porsche, odteraz teda bude výroba nemeckého športovo-úžitkového vozidla prebiehať kompletne na Slovensku. Jedno z najluxusnejších SUV súčasnosti s cenovkou, ktorá vo výkonnejších variantoch poľahky presiahne hranicu 100 000 eur, tak dostáva štítok “Made in Slovakia”.

Zároveň sa stáva najdrahším autom vyrábaným na Slovensku. V bratislavskom Volkswagene sa síce čiastočne vyrába aj exkluzívnejšie Bentley Bentayga, to sa však dokončuje v domácej Británii. Cayenne sa produkuje v úplne novej karosárni, ktorú slávnostne otvorili len pred niekoľkými hodinami. V každom okamihu tam pracujú stovky robotov a zamestnancov.

Kompletizácia prebieha v montážnej hale s rozlohou 90 000 m², tá je prostredníctvom tunela a mosta priamo prepojená s lakovňou. Celková výška investície dosiahla hodnotu 800 miliónov eur, za tieto peniaze sa postavil aj testovací okruh, ktorý musí pred opustením továrne úspešne absolvovať každé jedno Porsche Cayenne.

V novej karosárni a montážnej hale spolupracuje 600 ľudí a 700 robotov 7 fotografií v galérii V novej karosárni a montážnej hale spolupracuje 600 ľudí a 700 robotov Zdroj: Marián Peiger

Ralf Sacht, predseda predstavenstva a člen predstavenstva pre technickú oblasť VW SK, zdôraznil, že “Rozšírenie výroby so sebou prinieslo aj stovky nových pracovných miest.”. Dôležitým faktom pritom podľa neho je, že napriek náročnej situácii na pracovnom trhu sa bratislavskému Volkswagenu podarilo nájsť dostatok nových zamestnancov na Slovensku. Počas prejavu apelovali zástupcovia VW aj na slovenských politikov, výraznejšie rozšírenie duálneho vzdelávania je vraj jednou z podmienok budúcej konkurencieschopnosti našich absolventov.

Porsche Cayenne: Viac 911-ky v génoch

Športovejší charakter SUV sa konštruktéri snažili dosiahnuť diétou či kompletne modifikovaným podvozkom. Duo modelov sa už začína predávať.

V obrovskej továrni sme sa pýtali aj na prípadnú výrobu komponentov športového Lamborghini Urus, o tom však zatiaľ nechcel hovoriť nik. Isté je, že už budúci rok sa v závode začne vyrábať tretia generácia Volkswagenu Touareg a úplne nové SUV-kupé Audi Q8.


Najnovšie články
Arteon Shooting Brake: Najkrajšie kombi sveta?

Modernizácia automobilu bola najmä kozmetická, výrobca však spomína aj upravené vybavenie. Plug-in hybrid má predĺžený elektrický dojazd.

Ford Fusion: Druhý facelift a väčšia batéria

Pri tetovaní platí pravidlo “Dvakrát meraj a raz rež” viac, než kdekoľvek inde. Najmä permanentné obrázky na koži sa prerábajú pomerne ťažko. Tento človek sa...

Najhoršie tetovanie na svete valcuje internet

Nosnou témou skupiny je Wrangler, ktorý dostal nedávno novú generáciu. Dopĺňa ho Renegade a veterán Wagoneer.

Jeep odhalil sedem terénnych konceptov

V žilinskej fabrike Kia sa možno schyľuje k štrajku, keďže odbory odmietli ďalšiu ponuku vedenia na zvýšenie platov. Stalo sa tak aj napriek tomu,...

Odborári Kia odmietli ponuku vyšších platov

Luxusný kórejský sedan pôsobí veľmi elegantne. Presné proporcie i technické detaily si výrobca naďalej necháva pre seba.

Kia K9: Limuzína na oficiálnych záberoch

Slovenský výrobca lietajúcich automobilov chce opäť posúvať level technických riešení. AeroMobil dnes predstavil koncept lietajúceho vozidla 5.0 VTOL, ktorý...

AeroMobil 5.0 VTOL: Vzlietne ako helikoptéra
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×