Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Predaj áut v Číne vzrástol len mierne

Za prvých 11 mesiacov roka stúpol celkový odbyt vozidiel v Číne o 3,6 % na 25,8 milióna vozidiel, ukázali údaje CAAM.
14.12.2017 / TASR

Predaj automobilov v Číne aj v novembri vzrástol, už šiesty mesiac po sebe, ale len mierne, medziročne o 0,7 %. Oznámilo to čínske združenie výrobcov áut CAAM.

Presnejšie, na najväčšom automobilovom trhu na svete sa v novembri 2017 predalo 2,96 milióna všetkých vozidiel, vrátane nákladných áut a autobusov. Z toho 2,6 milióna predstavovali osobné autá a minivany.

Za prvých 11 mesiacov roka stúpol celkový odbyt vozidiel v Číne o 3,6 % na 25,8 milióna vozidiel, ukázali údaje CAAM.

Podľa združenia sa predaj nových energeticky úspornejších vozidiel (NEV) v novembri zvýšil o 83 % oproti predchádzajúcemu roku na približne 119 000 kusov, vďaka tlaku vlády, ktorá sa snaží aj takýmto spôsobom znížiť znečistenie ovzdušia vo veľkých mestách.

Čínsky trh s autami tento rok čelí problémom po tom, ako vláda zrušila dočasné zníženie daní na autá z roku 2016. To vlani pomohlo zabezpečiť 15-% nárast predaja. Tento rok odbyt áut v krajine dokonca nakrátko klesol, v apríli a máji, potom znova ožil, ale už ani zďaleka nedosahuje vlaňajšie tempo rastu.

Údaje CAAM ďalej ukázali, že predaj čínskych domácich značiek stúpol o 5 % na 1,2 milióna vozidiel a ich podiel na trhu sa zvýšil o 1,6 percentuálneho bodu na 45,8 %.

Americká automobilka General Motors uviedla, že jej celkový predaj, vrátane vozidiel, ktoré vyrába s čínskymi partnermi, sa v novembri zvýšil o 13 % na 418 225 vozidiel, zatiaľ čo odbyt Fordu klesol o 8 % na 117 593 vozidiel.

Nissan Motor, najobľúbenejšia japonská značka v Číne, zaznamenala v novembri nárast predaja o 21,8 % na 165 384 vozidiel a odbyt Toyota Motor sa zvýšil o 9,9 % na 109 600 áut.

Aj nemecký výrobca luxusných áut dosiahol v novembri nárast predaja na čínskom trhu o 12 % na 55 293 vozidiel. Za 11 mesiacov jeho odbyt v krajine stúpol o 14,7 % na 542 362 kusov.

(TASR)


Najnovšie články
Volvo S60: Krásavec bojkotujúci naftu

Volkswagen len tento týždeň zaplatil miliardovú pokutu v súvislosti s dieselgate a už si na časť z tohto koláča robia zálusk viaceré spolkové krajiny. Aké sú...

VW zaplatil miliardu, každý ju chce

Vzácne vozidlo pravdepodobne vzbĺklo vinou chybného ventilu palivového systému, zachovaná zostala iba jeho predná časť.

Ford GT: Pýcha značky zhorela do tla

Český automobilový priemysel zaznamenal rekordný minulý rok, keďže sa vyrobilo vyše 1,4 milióna nových áut. Pochopiteľne sa to odrazilo aj na zárobkoch...

Česi vlani vyrobili rekordný počet áut

Malý japonský off-road sa drží klasického receptu, okrem retro vzhľadu má rebrinový rám, pohon štyroch kolies a redukčnú prevodovku.

Suzuki Jimny: Prvé oficiálne fotografie

Zatýkanie vysoko postavených manažérov veľkých firiem nebýva častým zvykom. V prípade šéfa Audi Ruperta Stadlera však hrozilo ovplyvňovanie svedkov a marenie...

Šéf Audi sa snažil ovplyvňovať svedkov

Volkswagen reaguje na čoraz prísnejšie emisné normy snahou o vytvorenie aliancií a partnerstiev. Jedno také chce navrhnúť Fordu a malo by sa týkať zlúženia...

VW chce s Fordom vyrábať dodávky
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×