Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

PSA pracuje na mestskom aute budúcnosti

Vozidlo kategórie L5e má pôdorys 2,4 x 0,85 metra, hydropneumatický podvozok, dva elektromotory a jednovalcový spaľovací agregát.
5 3 príspevky 12.12.2017 / Marek Pokrývka

Všetko nasvedčuje tomu, že osobná doprava prejde počas najbližších dekád zásadnými zmenami. Týka sa to najmä obyvateľov rozrastajúcich sa metropol. Predpovedaniu ďalšieho vývoja sa venujú mnohé firmy a na mestskom aute budúcnosti pracuje aj koncern PSA. Je vedúcou silou konzorcia EU-LIVE (Efficient Urban Light Vehicle) spájajúceho dvanásť firiem zo šiestich krajín.

Kompaktný dvojmiestny plug-in hybrid konštrukčne pripomína trojkolky 5 fotografií v galérii Kompaktný dvojmiestny plug-in hybrid konštrukčne pripomína trojkolky Zdroj: PSA Groupe

V týchto dňoch prezentovala skupina prvý hmatateľný výsledok svojej práce, vozidlo kategórie L5e s veľmi kompaktnými rozmermi. Jeho pôdorys meria iba 2,4 x 0,85 metra. Prelínajú sa v ňom vlastnosti automobilov a motocyklov. Drobec má síce štyri kolesá, ale jeho zadná náprava je veľmi krátka. Koncepcia tak pripomína trojkolky. Obdobný má byť tiež štýl jazdy, ktorú ovplyvňuje patentovami ovenčená technológia nakláňania sa pomocou hydrauliky. Podvozok využíva hydropneumatický systém pruženia.

Vozidlo nesúce názov EU-LIVE je určené pre dvoch pasažierov, ktorí sedia za sebou. Do interiéru vstupujú prostredníctvom otočne odklopných dverí. Otvárajú sa spoločne s oknom. Kabína má presklenú aj strechu a napriek génom motoriek je kompletne uzatvorená. Dizajn exteriéru je pomerne jednoduchý. Prím mala hrať nízka hmotnosť, presné číslo sme sa však nedozvedeli.

Jazda s Hondou Clarity: Vodíkové auto v realite

Spor medzi fanúšikmi benzínových a dieselových agregátov je odvekou diskusnou témou. Zdá sa, že v budúcnosti ju môže nahradiť iná. Honda nám ukázala, že vodík ako palivo v praxi môže fungovať.

Z hľadiska pohonu spadá novinka do kategórie plug-in hybridov. V každom zadnom kolese je umiestnený elektromotor, ktorý vyvinuli firmy Elaphe a Brembo. Ich sila stačí na dosiahnutie tempa 70 km/h. Energiu čerpajú z 48-voltovej batérie Samsung, druhou zásobárňou energie je benzínová nádrž. Tá slúži na kŕmenie jednovalcového spaľovacieho agregátu zo skútrov Peugeot poskytujúceho výkon 31 kW (42 k). S ním dokáže drobec dosiahnuť rýchlosť 130 km/h, pričom jeho akčný rádius má dosahovať 300 kilometrov.


Najnovšie články
Arteon Shooting Brake: Najkrajšie kombi sveta?

Modernizácia automobilu bola najmä kozmetická, výrobca však spomína aj upravené vybavenie. Plug-in hybrid má predĺžený elektrický dojazd.

Ford Fusion: Druhý facelift a väčšia batéria

Pri tetovaní platí pravidlo “Dvakrát meraj a raz rež” viac, než kdekoľvek inde. Najmä permanentné obrázky na koži sa prerábajú pomerne ťažko. Tento človek sa...

Najhoršie tetovanie na svete valcuje internet

Nosnou témou skupiny je Wrangler, ktorý dostal nedávno novú generáciu. Dopĺňa ho Renegade a veterán Wagoneer.

Jeep odhalil sedem terénnych konceptov

V žilinskej fabrike Kia sa možno schyľuje k štrajku, keďže odbory odmietli ďalšiu ponuku vedenia na zvýšenie platov. Stalo sa tak aj napriek tomu,...

Odborári Kia odmietli ponuku vyšších platov

Luxusný kórejský sedan pôsobí veľmi elegantne. Presné proporcie i technické detaily si výrobca naďalej necháva pre seba.

Kia K9: Limuzína na oficiálnych záberoch

Slovenský výrobca lietajúcich automobilov chce opäť posúvať level technických riešení. AeroMobil dnes predstavil koncept lietajúceho vozidla 5.0 VTOL, ktorý...

AeroMobil 5.0 VTOL: Vzlietne ako helikoptéra
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×