Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Saleen S1 poháňa nabrúsený štvorvalec

Športová novinka voľne nadväzuje na nemecký model Artega GT, no má prepracované detaily a prepĺňaný motor s objemom 2,5 litra.
7 3 príspevky 05.12.2017 / Marek Pokrývka

Meno americkej spoločnosti Saleen je známe najmä vďaka dlhoročným skúsenostiam s úpravou produktov značky Ford. Do histórie sa však zapísala aj výrobou originálneho superšportu S7, ktorý patril svojho času k najrýchlejším sériovým strojom. Na jeho odkaz sa tvorcovia snažili odvtedy nadviazať. Blízko k realizácii bol model S5S Raptor z roku 2008, no nakoniec bol koncept jeho konečnou fázou. S ďalším automobilom vyrukovala firma až teraz na výstavisku v Los Angeles.

Saleen S1 sa bude sériovo vyrábať na čínskej pôde 7 fotografií v galérii Saleen S1 sa bude sériovo vyrábať na čínskej pôde Zdroj: Saleen

Kompaktné kupé označené číslom jeden absolvovalo prvotnú premiéru počas novembra v Číne. Vzniklo totiž v partnerstve s tamojšou spoločnosťou Jiangsu Secco Automobile Technology a v budúcnosti sa má na čínskej pôde dokonca montovať. Do hry pritom vstupujú aj Nemci. Vozidlo totiž voľne nadväzuje na model Artega GT, ktoré výrobca v roku 2012 skrachoval. Jeho nový vlastník následne časť majetku i práv predal. Kupcom bol Saleen, ktorý to teraz zužitkoval.

Športová novinka nesúca severoamerickú značku pripomína svojho európskeho predka základným tvarom karosérie. No prakticky všetky detaily sú prepracované: prítomné sú LED svetlomety, odlišný nárazník, odvetrávaná predná kapota či veľké disky kolies so zaujímavým dizajnom. Zadná časť je jasne predĺžená. Obsahuje výrazný spojler, jednoliaty diódový pás koncových svetiel a centrálne umiestnenú dvojicu výfukových koncoviek. Interiér na oficiálnych záberoch prakticky nevidieť.

Pohonnú jednotku si firma údajne postavila sama 7 fotografií v galérii Pohonnú jednotku si firma údajne postavila sama Zdroj: Saleen

Konštrukcia automobilu pozostáva vo veľkej miere z uhlíkových vlákien, vďaka čomu hmotnosť len tesne presahuje 1,2 tony. Prispel k nej aj kompaktný benzínový motor. Vzhľadom na pôvod automobilu by sme uprostred kupé očakávali poctivý agregát V8, no nič také sa nekoná. Saleen S1 poháňa nabrúsený prepĺňaný štvorvalec s objemom 2,5 litra. Firma si ho údajne postavila sama, pričom z neho dokázala vyžmýkať najvyšší výkon 331 kW (450 k) a krútiaci moment 474 Nm.

Pána si hľadá takmer nový Saleen S7

Americký superšport patrí k posledným vyrobeným exemplárom. Ide o verziu Twin Turbo, ktorá má maximálny výkon 552 kW (750 k).

Pohonná jednotka je spriahnutá so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a poháňa zadné kolesá. Americké kupé má šprint z 0 na 96 km/h (60 míľ za hodinu) zvládnuť za 3,5 sekundy a zrýchľovať prestane pri méte 289 km/h. No nebude to lacné. Základnú cenu modelu S1 stanovil Saleen na okrúhlych 100-tisíc dolárov (vyše 84-tisíc eur), pričom aktuálne prijíma rezervácie s tisícovou zálohou.


Najnovšie články
Nissan Terra: Veľké SUV na ďalších fotkách

Ropné trhy zažili turbulentný týždeň, no po prudkom vzostupe sa ropa vrátila na pôvodnú úroveň. Vývoj medzinárodných cien palív nenaznačujú žiadnu úľavu.

Benzín a nafta: Za koľko natankujeme cez sviatky

SUV s vysokým výkonom sa stávajú čoraz populárnejšími. Na dopyt odpovedajú nielen automobilky ale aj úpravcovia. Manhart spojil extrémnu silu s off-roadovými...

Najdrsnejšia X6 sveta: Off-road od Manhartu

Model S je známy najmä vďaka svojim výkonnostným parametrom a mnohých stále šokuje svojím zrýchlením. Novitec si pre neho pripravil športovejší vzhľad aj...

Novitec: Ostrejší vzhľad pre elektrický Model S

Za prvých 11 mesiacov tohto roka sa odbyt skupiny zvýšil takmer o 4 % na 9,74 milióna vozidiel.

Predaj koncernu Volkswagen vzrástol o vyše 11 %

Na objednávku vytvorené karbónové monštrum sa inšpirovalo farebnou schémou konceptu z roku 1954, v jeho interiéri prevláda netradičný šachovnicový vzor.

Huayra Lampo: Najnovší exot od Pagani

V našich končinách je brunejský sultán známy hlavne vďaka svojej zbierke áut. Časť z nej už však rozpredal a naďalej v tom pokračuje. V Anglicku sa v ponuke...

Staňte sa ďalším majiteľom sultánovho BMW
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×