Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Saleen S1 poháňa nabrúsený štvorvalec

Športová novinka voľne nadväzuje na nemecký model Artega GT, no má prepracované detaily a prepĺňaný motor s objemom 2,5 litra.
7 3 príspevky 05.12.2017 / Marek Pokrývka

Meno americkej spoločnosti Saleen je známe najmä vďaka dlhoročným skúsenostiam s úpravou produktov značky Ford. Do histórie sa však zapísala aj výrobou originálneho superšportu S7, ktorý patril svojho času k najrýchlejším sériovým strojom. Na jeho odkaz sa tvorcovia snažili odvtedy nadviazať. Blízko k realizácii bol model S5S Raptor z roku 2008, no nakoniec bol koncept jeho konečnou fázou. S ďalším automobilom vyrukovala firma až teraz na výstavisku v Los Angeles.

Saleen S1 sa bude sériovo vyrábať na čínskej pôde 7 fotografií v galérii Saleen S1 sa bude sériovo vyrábať na čínskej pôde Zdroj: Saleen

Kompaktné kupé označené číslom jeden absolvovalo prvotnú premiéru počas novembra v Číne. Vzniklo totiž v partnerstve s tamojšou spoločnosťou Jiangsu Secco Automobile Technology a v budúcnosti sa má na čínskej pôde dokonca montovať. Do hry pritom vstupujú aj Nemci. Vozidlo totiž voľne nadväzuje na model Artega GT, ktoré výrobca v roku 2012 skrachoval. Jeho nový vlastník následne časť majetku i práv predal. Kupcom bol Saleen, ktorý to teraz zužitkoval.

Športová novinka nesúca severoamerickú značku pripomína svojho európskeho predka základným tvarom karosérie. No prakticky všetky detaily sú prepracované: prítomné sú LED svetlomety, odlišný nárazník, odvetrávaná predná kapota či veľké disky kolies so zaujímavým dizajnom. Zadná časť je jasne predĺžená. Obsahuje výrazný spojler, jednoliaty diódový pás koncových svetiel a centrálne umiestnenú dvojicu výfukových koncoviek. Interiér na oficiálnych záberoch prakticky nevidieť.

Pohonnú jednotku si firma údajne postavila sama 7 fotografií v galérii Pohonnú jednotku si firma údajne postavila sama Zdroj: Saleen

Konštrukcia automobilu pozostáva vo veľkej miere z uhlíkových vlákien, vďaka čomu hmotnosť len tesne presahuje 1,2 tony. Prispel k nej aj kompaktný benzínový motor. Vzhľadom na pôvod automobilu by sme uprostred kupé očakávali poctivý agregát V8, no nič také sa nekoná. Saleen S1 poháňa nabrúsený prepĺňaný štvorvalec s objemom 2,5 litra. Firma si ho údajne postavila sama, pričom z neho dokázala vyžmýkať najvyšší výkon 331 kW (450 k) a krútiaci moment 474 Nm.

Pána si hľadá takmer nový Saleen S7

Americký superšport patrí k posledným vyrobeným exemplárom. Ide o verziu Twin Turbo, ktorá má maximálny výkon 552 kW (750 k).

Pohonná jednotka je spriahnutá so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a poháňa zadné kolesá. Americké kupé má šprint z 0 na 96 km/h (60 míľ za hodinu) zvládnuť za 3,5 sekundy a zrýchľovať prestane pri méte 289 km/h. No nebude to lacné. Základnú cenu modelu S1 stanovil Saleen na okrúhlych 100-tisíc dolárov (vyše 84-tisíc eur), pričom aktuálne prijíma rezervácie s tisícovou zálohou.


Najnovšie články
Kupé Tatry: Návrat slovenského klenotu?

Úhrady mýta pre nákladné vozidlá u nás stúpajú. V prvej polovici sa vybralo vyše 100 miliónov eur, čo je takmer o päť percent viac než v rovnakom období...

Štát vybral na mýte vyše 100 miliónov eur

Špeciálne vozidlo disponujúce 4,7-litrovým motorom dosiahne stovku za 4,2 sekundy a jeho najvyššia rýchlosť je 274 km/h.

Aston Martin postavil osemvalcový Cygnet

Čínska stránka publikovala fotografie, ktoré ukazujú druhý karosársky variant medveďa bez kamufláže. Uvádza aj technické údaje.

Škoda Kodiaq GT: České SUV-kupé naživo

Talianskemu elektromobilu prorokujú dobre informované zdroje nekompromisné dynamické schopnosti, stovku zhltne pod dve sekundy.

Pininfarina avizuje elektrický hyperšport

Priechody pre chodcov sa výraznejšie nemenili už poriadne dlho. Môže nevídaná revolúcia prísť napríklad z Ruska? V Kazani sa objavili 3D priechody pre chodcov.

Nový typ priechodu z Ruska: Je nebezpečný?

Opel doteraz nebol v centre pozornosti vyšetrovania v súvislosti s emisným škandálom. Situácia sa však zmenila a úrady začínajú preverovať aj jeho systémy...

Dieselgate: Opel v centre pozornosti
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×