Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Saleen S1 poháňa nabrúsený štvorvalec

Športová novinka voľne nadväzuje na nemecký model Artega GT, no má prepracované detaily a prepĺňaný motor s objemom 2,5 litra.
7 3 príspevky 05.12.2017 / Marek Pokrývka

Meno americkej spoločnosti Saleen je známe najmä vďaka dlhoročným skúsenostiam s úpravou produktov značky Ford. Do histórie sa však zapísala aj výrobou originálneho superšportu S7, ktorý patril svojho času k najrýchlejším sériovým strojom. Na jeho odkaz sa tvorcovia snažili odvtedy nadviazať. Blízko k realizácii bol model S5S Raptor z roku 2008, no nakoniec bol koncept jeho konečnou fázou. S ďalším automobilom vyrukovala firma až teraz na výstavisku v Los Angeles.

Saleen S1 sa bude sériovo vyrábať na čínskej pôde 7 fotografií v galérii Saleen S1 sa bude sériovo vyrábať na čínskej pôde Zdroj: Saleen

Kompaktné kupé označené číslom jeden absolvovalo prvotnú premiéru počas novembra v Číne. Vzniklo totiž v partnerstve s tamojšou spoločnosťou Jiangsu Secco Automobile Technology a v budúcnosti sa má na čínskej pôde dokonca montovať. Do hry pritom vstupujú aj Nemci. Vozidlo totiž voľne nadväzuje na model Artega GT, ktoré výrobca v roku 2012 skrachoval. Jeho nový vlastník následne časť majetku i práv predal. Kupcom bol Saleen, ktorý to teraz zužitkoval.

Športová novinka nesúca severoamerickú značku pripomína svojho európskeho predka základným tvarom karosérie. No prakticky všetky detaily sú prepracované: prítomné sú LED svetlomety, odlišný nárazník, odvetrávaná predná kapota či veľké disky kolies so zaujímavým dizajnom. Zadná časť je jasne predĺžená. Obsahuje výrazný spojler, jednoliaty diódový pás koncových svetiel a centrálne umiestnenú dvojicu výfukových koncoviek. Interiér na oficiálnych záberoch prakticky nevidieť.

Pohonnú jednotku si firma údajne postavila sama 7 fotografií v galérii Pohonnú jednotku si firma údajne postavila sama Zdroj: Saleen

Konštrukcia automobilu pozostáva vo veľkej miere z uhlíkových vlákien, vďaka čomu hmotnosť len tesne presahuje 1,2 tony. Prispel k nej aj kompaktný benzínový motor. Vzhľadom na pôvod automobilu by sme uprostred kupé očakávali poctivý agregát V8, no nič také sa nekoná. Saleen S1 poháňa nabrúsený prepĺňaný štvorvalec s objemom 2,5 litra. Firma si ho údajne postavila sama, pričom z neho dokázala vyžmýkať najvyšší výkon 331 kW (450 k) a krútiaci moment 474 Nm.

Pána si hľadá takmer nový Saleen S7

Americký superšport patrí k posledným vyrobeným exemplárom. Ide o verziu Twin Turbo, ktorá má maximálny výkon 552 kW (750 k).

Pohonná jednotka je spriahnutá so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a poháňa zadné kolesá. Americké kupé má šprint z 0 na 96 km/h (60 míľ za hodinu) zvládnuť za 3,5 sekundy a zrýchľovať prestane pri méte 289 km/h. No nebude to lacné. Základnú cenu modelu S1 stanovil Saleen na okrúhlych 100-tisíc dolárov (vyše 84-tisíc eur), pričom aktuálne prijíma rezervácie s tisícovou zálohou.


Najnovšie články
Mercedes CLS: Rysuje budúcnosť značky

Najhonosnejšia limuzína zo Stuttgartu prešla rovnakými úpravami ako jej kratší príbuzní a namiesto označenia S600 má štítok S650.

Maybach modernizuje aj model Pullman

Bratislavská fabrika Volkswagenu neustále hľadá nových ľudí, ktorých chce prilákať nielen lukratívnou mesačnou mzdou, ale aj sociálnym programom, odmenami...

Slovenský VW hľadá stovky nových ľudí

Prepravná aplikácia Uber sa po novom zamerala na nákladiaky, prináša revolučný systém transportu tovarov. Je tento počin s prívlastkom Freight naozaj efektívny?

Autonómny kamión: Efektívna preprava tovaru

Piate vydanie populárneho vozidla spoznáme v New Yorku. Malo by priniesť odvážnejší dizajn a minimálne jednu hybridnú verziu.

Toyota RAV4 čaká na generačnú výmenu

Kia Picanto u nás nikdy nebola obzvlášť populárna, teraz by sa to však mohlo zmeniť. Kórejci prišli s autom, ktorému prakticky nič nechýba. Na čo si pri ňom...

Test Kia Picanto: Malý štýlový drsniak

Česká Škoda vlani potvrdila svoju pozíciu jednej z najziskovejších dcér koncernu Volkswagen. Zaradila sa na druhé miesto po Porsche a porazila aj prémiové...

Škoda stále ťahá zisky Volkswagenu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×