Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Do Vianoc nebudeme palivá tankovať drahšie

Na ropných trhoch zavládol pokoj, čo sa odrazilo aj na cenách palív. Benzín aj diesel u nás zlacneli a analytici do Vianoc neočakávajú žiadne výraznejšie výkyvy nahor ani nadol.
2 16 príspevkov 04.12.2017 / Soňa Zverková

Zasadnutie ropných krajín neprinieslo žiadne prekvapenie, preto na trhoch vládol relatívny pokoj. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulotýždňové obchodovanie na úrovni 63,56 dolára za barel (53,48 eura), čo je len minimálna zmena oproti 63,86 dolára za barel (53,77 eura) v predchádzajúcom týždni.

Ilustračná snímka. 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Pixabay

Zasadnutie OPEC a ďalších popredných producentov, ktoré sa uskutočnilo minulý týždeň, neprinieslo žiadne prekvapenia. Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, ťažba ropy zo strany signatárov, ktorí tvoria viac ako polovicu globálnej produkcie, ostane zmrazená na aktuálnych úrovniach minimálne do konca budúceho roka. Pokiaľ by sa situácia na trhu výrazne zmenila, na júnovom zasadnutí môže dôjsť ku korekcii kvót smerom nahor alebo nadol. Trhy takéto rozhodnutie očakávali a ceny ropy preto reagovali len umiernene.

To, ako sa bude v budúcnosti vyvíjať cena ropy, teda majú v rukách americkí bridlicoví producenti. Tí pri relatívne vysokých cenách ropy naďalej zvyšujú svoju ťažbu, ktorá minulý týždeň vzrástla o ďalších 24 000 barelov denne na nové historické maximá 9,68 milióna barelov denne.

Benzín a nafta: Budeme tankovať opäť lacnejšie?

Mesiac pred Vianocami sú ropné trhy v pozitívnej nálade, ďalší vývoj bude závisieť od blížiaceho sa stretnutie ropných krajín. Nateraz to vyzerá, že o dva až tri týždne by si mohli peňaženky vodičov...

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné maloobchodné ceny palív na Slovensku v týždni do 27. novembra po dlhšom čase klesli a vymazali väčšinu výrazného zdražovania z predchádzajúceho týždňa. Benzín po trojcentovom vzostupe zlacnel o 2,8 centu a diesel vymazal zdraženie o 0,6 centu, keď zlacnel o 0,4 centu. Benzín v Rotterdame klesol o 11 eur za tonu, diesel sa nezmenil. Boros predpokladá, že ceny benzínu na našich čerpacích staniciach budú v nadchádzajúcich dvoch až troch týždňoch stagnovať, diesel by mohol zlacnieť o jeden až dva centy.

Citeľný rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu minulého roka pretrváva. V týždni do 27. novembra sa medziročný rozdiel v cenách benzínu v priebehu jedného týždňa zmenšil z 11,2 na 8,3 centu a v prípade dieselu z 10,6 na 10,2 centu.

Časté poruchy: Tieto zdvíhajú spotrebu

Ak neočakávane stúpa spotreba, na vine môže byť nielen zmena jazdného štýlu. Za vyšším smädom motora môže stáť celý rad technických závad.


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Priemerné maloobchodné ceny. 2 fotografie v galérii Priemerné maloobchodné ceny. Zdroj: EK


Najnovšie články
Dieselgate: Bosch musí zverejniť dokumenty

Hoci tradične je česká Škoda na Slovensku najpopulárnejšia, v kategórii SUV vyzerá rebríček inak. Na prvom mieste v júni aj za celý prvý polrok boduje Suzuki...

Vitara si udržiava popularitu

Woking prezradil, že zrýchlenie z pokoja na stovku zaberie novinke 2,9 sekundy. Maximálna rýchlosť ostrého Angličana je 328 km/h.

McLaren 600LT sa vyrovná svojmu bratovi

Alfa Romeo je vnímaná najmä ako značka s bohatou pretekárskou históriou, ktorá dokáže vyrobiť štvorkolesové nálože emócií. Aj Taliani však musia byť racionálni...

Alfa Romeo prekvapuje: Sedemmiestne SUV

Zamestnanci martinskej fabriky VW spolu s odbormi žalujú vedenie Volkswagen Slovakia za diskrimináciu v súvislosti s finančnými benefitmi.

Martinskí zamestnanci VW žalujú vedenie

Marek Slobodník sa so svojou partiou dobrodruhov vydal do obrovských nadmorských výšok. Na počiatku cesty ani netušili, aké ťažké skúšky vôle na nich v horách...

Na motorke v Ázii: Štyri skúšky pevnej vôle

Na sedany rýchle ako superšporty sme už takmer zvyknutí. Výkon od výrobcu však nikdy úpravcom nestačí, čo si myslí aj Manhart o novej em-päťke.

BMW M5: Manhart pridáva karbón i výkon
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×