Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Do Vianoc nebudeme palivá tankovať drahšie

Na ropných trhoch zavládol pokoj, čo sa odrazilo aj na cenách palív. Benzín aj diesel u nás zlacneli a analytici do Vianoc neočakávajú žiadne výraznejšie výkyvy nahor ani nadol.
2 16 príspevkov 04.12.2017 / Soňa Zverková

Zasadnutie ropných krajín neprinieslo žiadne prekvapenie, preto na trhoch vládol relatívny pokoj. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulotýždňové obchodovanie na úrovni 63,56 dolára za barel (53,48 eura), čo je len minimálna zmena oproti 63,86 dolára za barel (53,77 eura) v predchádzajúcom týždni.

Ilustračná snímka. 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Pixabay

Zasadnutie OPEC a ďalších popredných producentov, ktoré sa uskutočnilo minulý týždeň, neprinieslo žiadne prekvapenia. Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, ťažba ropy zo strany signatárov, ktorí tvoria viac ako polovicu globálnej produkcie, ostane zmrazená na aktuálnych úrovniach minimálne do konca budúceho roka. Pokiaľ by sa situácia na trhu výrazne zmenila, na júnovom zasadnutí môže dôjsť ku korekcii kvót smerom nahor alebo nadol. Trhy takéto rozhodnutie očakávali a ceny ropy preto reagovali len umiernene.

To, ako sa bude v budúcnosti vyvíjať cena ropy, teda majú v rukách americkí bridlicoví producenti. Tí pri relatívne vysokých cenách ropy naďalej zvyšujú svoju ťažbu, ktorá minulý týždeň vzrástla o ďalších 24 000 barelov denne na nové historické maximá 9,68 milióna barelov denne.

Benzín a nafta: Budeme tankovať opäť lacnejšie?

Mesiac pred Vianocami sú ropné trhy v pozitívnej nálade, ďalší vývoj bude závisieť od blížiaceho sa stretnutie ropných krajín. Nateraz to vyzerá, že o dva až tri týždne by si mohli peňaženky vodičov...

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné maloobchodné ceny palív na Slovensku v týždni do 27. novembra po dlhšom čase klesli a vymazali väčšinu výrazného zdražovania z predchádzajúceho týždňa. Benzín po trojcentovom vzostupe zlacnel o 2,8 centu a diesel vymazal zdraženie o 0,6 centu, keď zlacnel o 0,4 centu. Benzín v Rotterdame klesol o 11 eur za tonu, diesel sa nezmenil. Boros predpokladá, že ceny benzínu na našich čerpacích staniciach budú v nadchádzajúcich dvoch až troch týždňoch stagnovať, diesel by mohol zlacnieť o jeden až dva centy.

Citeľný rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu minulého roka pretrváva. V týždni do 27. novembra sa medziročný rozdiel v cenách benzínu v priebehu jedného týždňa zmenšil z 11,2 na 8,3 centu a v prípade dieselu z 10,6 na 10,2 centu.

Časté poruchy: Tieto zdvíhajú spotrebu

Ak neočakávane stúpa spotreba, na vine môže byť nielen zmena jazdného štýlu. Za vyšším smädom motora môže stáť celý rad technických závad.


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Priemerné maloobchodné ceny. 2 fotografie v galérii Priemerné maloobchodné ceny. Zdroj: EK


Najnovšie články
Nissan Terra: Veľké SUV na ďalších fotkách

Ropné trhy zažili turbulentný týždeň, no po prudkom vzostupe sa ropa vrátila na pôvodnú úroveň. Vývoj medzinárodných cien palív nenaznačujú žiadnu úľavu.

Benzín a nafta: Za koľko natankujeme cez sviatky

SUV s vysokým výkonom sa stávajú čoraz populárnejšími. Na dopyt odpovedajú nielen automobilky ale aj úpravcovia. Manhart spojil extrémnu silu s off-roadovými...

Najdrsnejšia X6 sveta: Off-road od Manhartu

Model S je známy najmä vďaka svojim výkonnostným parametrom a mnohých stále šokuje svojím zrýchlením. Novitec si pre neho pripravil športovejší vzhľad aj...

Novitec: Ostrejší vzhľad pre elektrický Model S

Za prvých 11 mesiacov tohto roka sa odbyt skupiny zvýšil takmer o 4 % na 9,74 milióna vozidiel.

Predaj koncernu Volkswagen vzrástol o vyše 11 %

Na objednávku vytvorené karbónové monštrum sa inšpirovalo farebnou schémou konceptu z roku 1954, v jeho interiéri prevláda netradičný šachovnicový vzor.

Huayra Lampo: Najnovší exot od Pagani

V našich končinách je brunejský sultán známy hlavne vďaka svojej zbierke áut. Časť z nej už však rozpredal a naďalej v tom pokračuje. V Anglicku sa v ponuke...

Staňte sa ďalším majiteľom sultánovho BMW
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×