Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Do Vianoc nebudeme palivá tankovať drahšie

Na ropných trhoch zavládol pokoj, čo sa odrazilo aj na cenách palív. Benzín aj diesel u nás zlacneli a analytici do Vianoc neočakávajú žiadne výraznejšie výkyvy nahor ani nadol.
2 16 príspevkov 04.12.2017 / Soňa Zverková

Zasadnutie ropných krajín neprinieslo žiadne prekvapenie, preto na trhoch vládol relatívny pokoj. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulotýždňové obchodovanie na úrovni 63,56 dolára za barel (53,48 eura), čo je len minimálna zmena oproti 63,86 dolára za barel (53,77 eura) v predchádzajúcom týždni.

Ilustračná snímka. 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Pixabay

Zasadnutie OPEC a ďalších popredných producentov, ktoré sa uskutočnilo minulý týždeň, neprinieslo žiadne prekvapenia. Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, ťažba ropy zo strany signatárov, ktorí tvoria viac ako polovicu globálnej produkcie, ostane zmrazená na aktuálnych úrovniach minimálne do konca budúceho roka. Pokiaľ by sa situácia na trhu výrazne zmenila, na júnovom zasadnutí môže dôjsť ku korekcii kvót smerom nahor alebo nadol. Trhy takéto rozhodnutie očakávali a ceny ropy preto reagovali len umiernene.

To, ako sa bude v budúcnosti vyvíjať cena ropy, teda majú v rukách americkí bridlicoví producenti. Tí pri relatívne vysokých cenách ropy naďalej zvyšujú svoju ťažbu, ktorá minulý týždeň vzrástla o ďalších 24 000 barelov denne na nové historické maximá 9,68 milióna barelov denne.

Benzín a nafta: Budeme tankovať opäť lacnejšie?

Mesiac pred Vianocami sú ropné trhy v pozitívnej nálade, ďalší vývoj bude závisieť od blížiaceho sa stretnutie ropných krajín. Nateraz to vyzerá, že o dva až tri týždne by si mohli peňaženky vodičov...

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné maloobchodné ceny palív na Slovensku v týždni do 27. novembra po dlhšom čase klesli a vymazali väčšinu výrazného zdražovania z predchádzajúceho týždňa. Benzín po trojcentovom vzostupe zlacnel o 2,8 centu a diesel vymazal zdraženie o 0,6 centu, keď zlacnel o 0,4 centu. Benzín v Rotterdame klesol o 11 eur za tonu, diesel sa nezmenil. Boros predpokladá, že ceny benzínu na našich čerpacích staniciach budú v nadchádzajúcich dvoch až troch týždňoch stagnovať, diesel by mohol zlacnieť o jeden až dva centy.

Citeľný rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu minulého roka pretrváva. V týždni do 27. novembra sa medziročný rozdiel v cenách benzínu v priebehu jedného týždňa zmenšil z 11,2 na 8,3 centu a v prípade dieselu z 10,6 na 10,2 centu.

Časté poruchy: Tieto zdvíhajú spotrebu

Ak neočakávane stúpa spotreba, na vine môže byť nielen zmena jazdného štýlu. Za vyšším smädom motora môže stáť celý rad technických závad.


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Priemerné maloobchodné ceny. 2 fotografie v galérii Priemerné maloobchodné ceny. Zdroj: EK


Najnovšie články
Mercedes CLS: Rysuje budúcnosť značky

Najhonosnejšia limuzína zo Stuttgartu prešla rovnakými úpravami ako jej kratší príbuzní a namiesto označenia S600 má štítok S650.

Maybach modernizuje aj model Pullman

Bratislavská fabrika Volkswagenu neustále hľadá nových ľudí, ktorých chce prilákať nielen lukratívnou mesačnou mzdou, ale aj sociálnym programom, odmenami...

Slovenský VW hľadá stovky nových ľudí

Prepravná aplikácia Uber sa po novom zamerala na nákladiaky, prináša revolučný systém transportu tovarov. Je tento počin s prívlastkom Freight naozaj efektívny?

Autonómny kamión: Efektívna preprava tovaru

Piate vydanie populárneho vozidla spoznáme v New Yorku. Malo by priniesť odvážnejší dizajn a minimálne jednu hybridnú verziu.

Toyota RAV4 čaká na generačnú výmenu

Kia Picanto u nás nikdy nebola obzvlášť populárna, teraz by sa to však mohlo zmeniť. Kórejci prišli s autom, ktorému prakticky nič nechýba. Na čo si pri ňom...

Test Kia Picanto: Malý štýlový drsniak

Česká Škoda vlani potvrdila svoju pozíciu jednej z najziskovejších dcér koncernu Volkswagen. Zaradila sa na druhé miesto po Porsche a porazila aj prémiové...

Škoda stále ťahá zisky Volkswagenu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×