Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ropa láme rekordy a ťahá ceny palív nahor

Mocenské boje v saudskoarabskej kráľovskej rodine priamo zasahujú ceny ropy a nepriamo aj ceny palív na slovenských čerpacích staniciach. Tankovať budeme opäť drahšie.
2 11 príspevkov 13.11.2017 / Soňa Zverková

Ropa pokračuje v raste, tentokrát sa o to postarali mocenské boje v saudskoarabskej kráľovskej rodine. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na úrovni 63,52 dolára za barel (54,50 eura) v porovnaní s predchádzajúcou cenou 62,07 dolára za barel (53,25 eura).

Ilustračná snímka. 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, dôvodom pre minulotýždňový rast boli mocenské boje v Saudskej Arábii. Korunný princ Mohammed bin Salman nechal uväzniť viacerých členov kráľovskej rodiny, podnikateľov a čelných predstaviteľov krajiny v snahe posilniť svoje mocenské pozície. Investori sa obávajú, že napätie v krajine, ktorá na svetové trhy dodáva viac ako desatinu ropy, by sa mohlo vyhrotiť a ohroziť prinajmenšom časť ťažby. A to všetko sa deje v situácii, keď sa očakáva predĺženie kvót na ťažbu ropy v popredných ropných krajinách. Nadol neposlal ceny ropy ani nečakaný rast zásob v USA, kde v minulom týždni padol historický rekord v objeme ťažby, hoci obvykle trhy na takéto správy reagujú veľmi citlivo.

Palivá idú hore: Nafta zlomila polročný rekord

Ropa pokračuje nezmeneným tempom nahor a ťahá so sebou aj palivá. Musíme sa pripraviť na to, že palivá budú zdražovať a cez Vianoce budeme pravdepodobne tankovať drahšie. Nafta je už teraz najdrahšia...

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné maloobchodné ceny palív na Slovensku sa v týždni do 6. novembra opäť vyvíjali nejednotne. Benzín zdražel o tri centy, kým diesel zlacnel o 1,1 centu. Ropa so sebou potiahla aj medzinárodné ceny palív v Rotterdame, kde tona benzínu stúpla o 17 eur a dieselu o 16 eur. Rovnaký vývoj očakáva Boros aj na našich čerpacích staniciach. Benzín by mohol v najbližších dvoch až troch týždňoch zdražieť do troch centov, diesel do dvoch centov.

Naďalej tankujeme drahšie ako vlani a vzhľadom na vývoj na ropných trhoch sa budú nožnice otvárať. V týždni do 6. novembra sa medziročný rozdiel v cenách benzínu v priebehu jedného týždňa výrazne zväčšil z 0,5 na 4,9 centu a v prípade dieselu zo 4,1 centu na rovných sedem centov.

Časté poruchy: Tieto zdvíhajú spotrebu

Ak neočakávane stúpa spotreba, na vine môže byť nielen zmena jazdného štýlu. Za vyšším smädom motora môže stáť celý rad technických závad.


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Priemerné maloobchodné ceny 2 fotografie v galérii Priemerné maloobchodné ceny Zdroj: EK


Najnovšie články
Kupé Tatry: Návrat slovenského klenotu?

Úhrady mýta pre nákladné vozidlá u nás stúpajú. V prvej polovici sa vybralo vyše 100 miliónov eur, čo je takmer o päť percent viac než v rovnakom období...

Štát vybral na mýte vyše 100 miliónov eur

Špeciálne vozidlo disponujúce 4,7-litrovým motorom dosiahne stovku za 4,2 sekundy a jeho najvyššia rýchlosť je 274 km/h.

Aston Martin postavil osemvalcový Cygnet

Čínska stránka publikovala fotografie, ktoré ukazujú druhý karosársky variant medveďa bez kamufláže. Uvádza aj technické údaje.

Škoda Kodiaq GT: České SUV-kupé naživo

Talianskemu elektromobilu prorokujú dobre informované zdroje nekompromisné dynamické schopnosti, stovku zhltne pod dve sekundy.

Pininfarina avizuje elektrický hyperšport

Priechody pre chodcov sa výraznejšie nemenili už poriadne dlho. Môže nevídaná revolúcia prísť napríklad z Ruska? V Kazani sa objavili 3D priechody pre chodcov.

Nový typ priechodu z Ruska: Je nebezpečný?

Opel doteraz nebol v centre pozornosti vyšetrovania v súvislosti s emisným škandálom. Situácia sa však zmenila a úrady začínajú preverovať aj jeho systémy...

Dieselgate: Opel v centre pozornosti
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×