Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hra simuluje problém áut budúcnosti: Morálku

VIDEO
Autonómne vozidlá sú stále vecou vzdialenej budúcnosti, ich príchod však nebude len otázkou technickej vyspelosti. Pripraviť sa na ne musíme aj morálne. Kto rozhodne psychologické dilemy?
2 13.11.2017 / Filip Kadlečík

Morálne dilemy, ktoré so sebou prinesie nástup autonómnych vozidiel, sú až surovo realistické a desivo fatálne. Napriek tomu ich časom bude treba vyriešiť. V dobe, keď už za volantom v kritických situáciach nebude sedieť človek bude o výsledkoch kolíznych situácií rozhodovať samotné auto. Počítače už vtedy budú musieť vedieť, ako sa majú zachovať - ochránia posádku či okoloidúcich? Alebo im bude záležať len na znížení majetkových škôd?

Dilemy, ktoré minihra rieši, sa dajú ovplyvňovať pomocou výberu z troch prístupov - buď sa rozhodnete chrániť posádku za každú cenu, zachrániť čo najviac životov či znížiť škody na majetku 2 fotografie v galérii Dilemy, ktoré minihra rieši, sa dajú ovplyvňovať pomocou výberu z troch prístupov - buď sa rozhodnete chrániť posádku za každú cenu, zachrániť čo najviac životov či znížiť škody na majetku Zdroj: Ethical Autonomous Vehicles

Presne také situácie teraz simuluje krátka interaktívna hra “Ethical Autonomous Vehicles”. Snaží sa zdvihnúť povedomie o problémoch, ktoré sa v súvislosti so samojazdiacimi vozidlami časom vyskytnú. Simulácia je dostupná zadarmo na oficiálnej stránke autora, je veľmi nenáročná na pamäť a netreba ju inštalovať. Ak máte o preskúmanie rôznych možností a výziev budúcnosti záujem, rozhodne stojí za vyskúšanie.

My sme sa už touto témou zaoberali aj v minulosti, inšpiroval nás výskum prebiehajúci pod hlavičkou MIT. Vtedy sme do článku, ktorý svojou priamočiarosťou pobúril mnohých, vložili aj anketu. Riešila, či má auto v kolíznej situácii radšej zachrániť päť nevinných ľudí na prechode alebo jedného človeka vo vozidle. Nejde síce o reprezentatívnu vzorku ľudí zloženú podľa správnej metodiky, no výsledky ankety sú aj tak zaujímavé.

Celkovo v nej hlasovalo 1 476 našich čitateľov a 50,24 % z nich je presvedčených, že automobil by mal za každých okolností chrániť posádku a teda uprednostniť život jedného človeka pred piatimi na prechode. Len 32,54 % má opačný názor a 17,22 % sa nevedelo rozhodnúť. Veľmi podobne sú na tom aj výsledky MIT - vozidlo by podľa väčšej časti respondentov malo chrániť prioritne svojho majiteľa.

Toyota zbrojí: Jazda na autonómnom Lexuse LS

Toyota nás pozvala na seminár o bezpečnosti, autonómnom riadení a budúcnosti automobilov. To, čo sme sa dozvedeli, bolo nečakané. Japonskí i americkí odborníci dávajú sebestačným vozidlám čas a majú...

Ako to však dopadne v realite, na to nikto nevie a zatiaľ možno ani nechce odpovedať. Už len samotná simulácia “Ethical Autonomous Vehicles” však dokazuje, že na ceste k autonómnym vozidlám budeme musieť zdolať viac, než len technologické prekážky. Tie psychologické sa možno budú prekonávať ešte ťažšie.


Najnovšie články
Slováci si vyberali z pol milióna jazdeniek

Hmotnosť pick-upu klesla o zhruba 200 kilogramov. Disponovať bude aj motormi V8, ktoré môžu teoreticky pracovať len na jeden valec.

Chevrolet Silverado podstúpil veľkú diétu

GR Super Sport Concept vo veľkej miere vychádza z vytrvalostného pretekára, okrem dizajnu bol motoršport aj zdrojom pohonu.

Toyota odhalila kupé s výkonom 1 000 koní

Zlodeji využijú čokoľvek, aby sa dostali k peniazom alebo cennostiam motoristov. V Česku, neďaleko našich hraníc, sa začínajú množiť krádeže podľa overeného...

Zlodeji oživili úspešný trik a vykrádajú vozidlá

Podľa predbežných údajov sme aj vlani prekonali miliónovú hranicu vozidiel vyrobených na Slovensku. Z hľadiska počtu vyrobených áut na 1 000 obyvateľov sme aj...

Vlani sa u nás vyrobilo vyše milióna áut

Netradičný kríženec kupé a hatchbacku sa rozmerovo takmer nezmenil. Má však upravený dizajn, lepšie vybavenie a tri pohonné jednotky.

Hyundai Veloster dostal rovno aj verziu N

Fiat Chrysler sa chce v budúcnosti zamerať na segment SUV a využiť pritom potenciál značky Jeep. Do roka 2022 by tak mohol zvýšiť zisk až dvojnásobne.

Fiat Chrysler chce zdvojnásobiť zisky
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×