Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hra simuluje problém áut budúcnosti: Morálku

VIDEO
Autonómne vozidlá sú stále vecou vzdialenej budúcnosti, ich príchod však nebude len otázkou technickej vyspelosti. Pripraviť sa na ne musíme aj morálne. Kto rozhodne psychologické dilemy?
2 1 príspevok 13.11.2017 / Filip Kadlečík

Morálne dilemy, ktoré so sebou prinesie nástup autonómnych vozidiel, sú až surovo realistické a desivo fatálne. Napriek tomu ich časom bude treba vyriešiť. V dobe, keď už za volantom v kritických situáciach nebude sedieť človek bude o výsledkoch kolíznych situácií rozhodovať samotné auto. Počítače už vtedy budú musieť vedieť, ako sa majú zachovať - ochránia posádku či okoloidúcich? Alebo im bude záležať len na znížení majetkových škôd?

Dilemy, ktoré minihra rieši, sa dajú ovplyvňovať pomocou výberu z troch prístupov - buď sa rozhodnete chrániť posádku za každú cenu, zachrániť čo najviac životov či znížiť škody na majetku 2 fotografie v galérii Dilemy, ktoré minihra rieši, sa dajú ovplyvňovať pomocou výberu z troch prístupov - buď sa rozhodnete chrániť posádku za každú cenu, zachrániť čo najviac životov či znížiť škody na majetku Zdroj: Ethical Autonomous Vehicles

Presne také situácie teraz simuluje krátka interaktívna hra “Ethical Autonomous Vehicles”. Snaží sa zdvihnúť povedomie o problémoch, ktoré sa v súvislosti so samojazdiacimi vozidlami časom vyskytnú. Simulácia je dostupná zadarmo na oficiálnej stránke autora, je veľmi nenáročná na pamäť a netreba ju inštalovať. Ak máte o preskúmanie rôznych možností a výziev budúcnosti záujem, rozhodne stojí za vyskúšanie.

My sme sa už touto témou zaoberali aj v minulosti, inšpiroval nás výskum prebiehajúci pod hlavičkou MIT. Vtedy sme do článku, ktorý svojou priamočiarosťou pobúril mnohých, vložili aj anketu. Riešila, či má auto v kolíznej situácii radšej zachrániť päť nevinných ľudí na prechode alebo jedného človeka vo vozidle. Nejde síce o reprezentatívnu vzorku ľudí zloženú podľa správnej metodiky, no výsledky ankety sú aj tak zaujímavé.

Celkovo v nej hlasovalo 1 476 našich čitateľov a 50,24 % z nich je presvedčených, že automobil by mal za každých okolností chrániť posádku a teda uprednostniť život jedného človeka pred piatimi na prechode. Len 32,54 % má opačný názor a 17,22 % sa nevedelo rozhodnúť. Veľmi podobne sú na tom aj výsledky MIT - vozidlo by podľa väčšej časti respondentov malo chrániť prioritne svojho majiteľa.

Toyota zbrojí: Jazda na autonómnom Lexuse LS

Toyota nás pozvala na seminár o bezpečnosti, autonómnom riadení a budúcnosti automobilov. To, čo sme sa dozvedeli, bolo nečakané. Japonskí i americkí odborníci dávajú sebestačným vozidlám čas a majú...

Ako to však dopadne v realite, na to nikto nevie a zatiaľ možno ani nechce odpovedať. Už len samotná simulácia “Ethical Autonomous Vehicles” však dokazuje, že na ceste k autonómnym vozidlám budeme musieť zdolať viac, než len technologické prekážky. Tie psychologické sa možno budú prekonávať ešte ťažšie.


Najnovšie články
Kupé Tatry: Návrat slovenského klenotu?

Úhrady mýta pre nákladné vozidlá u nás stúpajú. V prvej polovici sa vybralo vyše 100 miliónov eur, čo je takmer o päť percent viac než v rovnakom období...

Štát vybral na mýte vyše 100 miliónov eur

Špeciálne vozidlo disponujúce 4,7-litrovým motorom dosiahne stovku za 4,2 sekundy a jeho najvyššia rýchlosť je 274 km/h.

Aston Martin postavil osemvalcový Cygnet

Čínska stránka publikovala fotografie, ktoré ukazujú druhý karosársky variant medveďa bez kamufláže. Uvádza aj technické údaje.

Škoda Kodiaq GT: České SUV-kupé naživo

Talianskemu elektromobilu prorokujú dobre informované zdroje nekompromisné dynamické schopnosti, stovku zhltne pod dve sekundy.

Pininfarina avizuje elektrický hyperšport

Priechody pre chodcov sa výraznejšie nemenili už poriadne dlho. Môže nevídaná revolúcia prísť napríklad z Ruska? V Kazani sa objavili 3D priechody pre chodcov.

Nový typ priechodu z Ruska: Je nebezpečný?

Opel doteraz nebol v centre pozornosti vyšetrovania v súvislosti s emisným škandálom. Situácia sa však zmenila a úrady začínajú preverovať aj jeho systémy...

Dieselgate: Opel v centre pozornosti
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×