Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Shelby predstavuje ultimátny Mustang

Upravený muscle car má pod kapotou 5,2-litrový osemvalec z verzie GT350 doplnený kompresorom. Výsledkom je výkon asi 735 kW (1 000 k).
3 1 príspevok 07.11.2017 / Marek Pokrývka

Začiatkom tohto roka absolvoval Ford Mustang modernizáciu, ktorá zasiahla dizajnovú i technickú stránku. Tomuto kroku sa museli prispôsobiť tuneri. Medzi najznámejšie mená v tomto smere patrí Shelby, ktoré predstavuje vlajkovú loď svojho portfólia označenú cifrou 1000. Tento ultimátny variant má byť opäť lepší. Má však jeden háčik, ktorý môže nejedného záujemcu odradiť od kúpy.

Ford Mustang v úprave Shelby 1000 má jeden zásadný problém 3 fotografie v galérii Ford Mustang v úprave Shelby 1000 má jeden zásadný problém Zdroj: Shelby

Od sériového svalovca sa modifikovaná verzia odlišuje na prvý pohľad. Disponuje odvetrávanou prednou kapotou, agresívnym nárazníkom a mohutne nafúknutými blatníkmi. Tie predné sú odvetrávané. Súčasťou dizajnu sú tiež široké 20-palcové kolesá odhaľujúce silné brzdy, nadstavce prahov či difúzor, ktorý je lemovaný dvomi šesťuholníkovými koncovkami. K balíku patrí aj veľký zadný spojler. 

Ako už napovedá názov, upravený muscle car má pod kapotou poriadne stádo. Namiesto pôvodného päťlitrového osemvalca tu pracuje špeciálny agregát z verzie Mustang GT350 s objemom väčším o dva decilitre. Svoju atmosférickú náturu vymenil za obrovský kompresor Whipple s medzichladičom, ktorý dopĺňa množstvo prispôsobených komponentov. Zmenilo sa výfukové potrubie, palivový systém i riadiaca jednotka. Výsledkom je najvyšší výkon asi 735 kW (1 000 k), ktorý motor prenáša na zosilnenú nápravu. Podvozok prešiel viacerými zmenami s cieľom zvládnuť extrémnu silu.

Ford posúva Mustang GT na novú úroveň

Modrý ovál uvádza Performance Pack Level 2. Balík obsahuje špecifické spojlery, kolesá a podvozok s výrazne vyššou tuhosťou.

Pre mnohých priaznivcov amerických svalov sú tieto slová nepochybne balzamom na dušu, prípadných záujemcov však schladí jedna zlá správa. Modifikované kupé má zásadný problém. Nie je schválené pre bežnú premávku, majiteľ s ním teda môže jazdiť výhradne na okruhoch či uzatvorených cestách. Dôvod absencie homologizácie nepoznáme. Shelby si napriek tomu myslí, že nájde 50 ľudí ochotných zaplatiť za osemvalcovú beštiu zhruba 220-tisíc dolárov (190-tisíc eur).


Najnovšie články
Lexus naznačuje svoju druhú vlajkovú loď

V Česku naďalej bodujú jazdenky, ktorých predaj vlani vzrástol výrazne viac než predaj nových áut. Spája sa s tým aj riziko podvodu, keďže podľa odhadov až 40...

Česi majú záujem najmä o jazdené autá

Špeciálny variant osemvalcového kupé má vyšší výkon, hutný zvuk pripomínajúci originál a množstvo dizajnových špecifík.

Mustang Bullitt ožíva na 50. narodeniny

V pokračovaní titulu Ant-Man od štúdia Marvel sa kórejský automobil predstaví ako špeciál disponujúcim prvkami kategórie hot-rod.

Veloster je pripravený na filmovú úlohu

Kupé-sedan disponuje vo verzii 53 šesťvalcom s dvomi formami prepĺňania a elektrickým dopingom, identické vnútornosti sa dostali aj do triedy E.

Mercedes-AMG: Silné medvede s iskrou

Slovenskí motoristi si v minulom roku mohli v autobazároch vyberať z ponuky až pol milióna ojazdených vozidiel. V rámci krajín V4 boli v ponuke nielen...

Slováci si vyberali z pol milióna jazdeniek

Hmotnosť pick-upu klesla o zhruba 200 kilogramov. Disponovať bude aj motormi V8, ktoré môžu teoreticky pracovať len na jeden valec.

Chevrolet Silverado podstúpil veľkú diétu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×