Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vodič fabie má problém: Za vybrzdenie za mreže?

VIDEO
Vybrzďovanie je relatívne častý neduh a zrejme je príčinou incident alebo konflikt, ktorý jeden z vodičov nevie rozdýchať. Ak však vybrzdíte autobus, podobne ako tento motorista, môžete skončiť za mrežami.
107 príspevkov 20.10.2017 / Soňa Zverková

Konflikty medzi vodičmi autobusov a osobných vozidiel sa dejú denno-denne. Občas sa môže stať, že vodič osobného auta situáciu psychicky nezvládne a rozhodne sa vodiča autobusu „vytrestať“. To, že sa to nemusí vyplatiť hneď z viacerých dôvodov, dokazuje aj situácia od našich českých susedov.

Podľa tamojších médií 35-ročný vodič Škody Fabia predišiel autobus, v ktorom bolo v tom čase asi 15 cestujúcich, zaradil sa pred neho a začal prudko brzdiť. Vodič Fabie však očividne podcenil nielen brzdnú dráhu autobusu a možno aj reakciu jeho vodiča, nakoľko autobus do auta narazil. Kamera celú situáciu zachytila a všetko dosvedčil aj ďalší vodič, ktorý bol svedkom incidentu.

Je pravdepodobné, že zrážke predchádzal nejaký incident, ktorý vodiča Fabie k tomuto počinu vyprovokoval. I keď niektorí vodiči autobusov občas jazdia zaujímavým spôsobom, nikomu to nedáva právo takto sa zachovať. V prvom rade preto, že v autobuse sa vezú aj starí slabí ľudia a mamičky s malými deťmi. Prudké brzdenie a kolízia môže spôsobiť zranenia ľudí, ktorí s vodičom autobusu ani jeho štýlom jazdy nemajú nič dočinenia.

Vybrzďovač pritom ohrozuje nielen svoj majetok, nakoľko autobus nezastaví na dvoch metroch. Navyše mu za takýto počin hrozia veľmi tvrdé tresty, keďže do hry vstupujú aj nekompromisné paragrafy Trestného zákona. Pozrime sa na sankcie od najmiernejšej až po tú najtvrdšiu, ktoré hrozia vodičovi podľa slovenskej legislatívy. V tejto súvislosti upozorňujeme, že akonáhle vznikne dopravná nehoda, pri ktorej sa dôjde k ublíženiu na zdraví alebo poškodeniu majetku inej osobe (v tomto prípade je to majiteľ autobusu), vec takmer isto postupuje do správneho konania.

Vybrzďovanie: Hlúposť, ktorá môže stáť vodičák

Na našich cestách sa môžete stretnúť s celým radom nešportového správania sa a jedným z nich je jednoznačne agresívne vybrzďovanie. Zákon tu pozná celý rad priestupkov, ktoré vás môžu stáť vodičský...

1. Porušenie základných povinností vodiča

To, čo vodič smie alebo nesmie, je definované hneď v úvodných ustanoveniach zákona o premávke. Vodič Fabie porušil zákaz náhleho zníženia rýchlosti jazdy alebo náhleho zastavenia vozidla, ak to nevyžaduje bezpečnosť cestnej premávky.

Pokuta:

- v blokovom konaní: 50 eur

- v správnom konaní: 150 až 800 eur plus zákaz činnosti do troch rokov

2. Jazda v jazdných pruhoch a predchádzanie

Ďalšie priestupky sa týkajú ustanovení o zmene jazdných pruhov a predchádzaní, i keď v tomto konkrétnom prípade vodič sa zachoval hlúpo až po dokončení manévra predchádzania resp. zmeny pruhu. Z videa nemožno odhadnúť, či naozaj došlo k porušeniu prednosti v jazde.

Vodič je povinný dať prednosť v jazde vozidlu v pruhu, do ktorého sa zaraďuje. Dať prednosť v jazde je v zákone definované ako „povinnosť účastníka cestnej premávky počínať si tak, aby ten, kto má prednosť v jazde, nemusel náhle zmeniť smer alebo rýchlosť jazdy“. Pri predchádzaní zas musí vodič dať prednosť predchádzanému vozidlu.

Pokuta:

- v blokovom konaní: 50 eur (jazdné pruhy), 100 eur (predchádzanie)

- v správnom konaní: 150 až 800 eur plus zákaz činnosti do troch rokov

Bezohľadný vodič: Takto vybrzďoval hasičov

Ak vodič vidí sanitku, políciu či hasičov s pustenou sirénou, automaticky sa im snaží uvoľniť cestu. To platí pre väčšinu z nás. Nájdu sa však aj bezohľadní šoféri, ktorí by si za svoju aroganciu...

3. Všeobecné ohrozenie podľa Trestného zákona

Vodič Fabie by si na Slovensku mohol gratulovať, ak by obišiel iba so zákazom činnosti. Do hry totiž vstupuje aj Trestný zákon, konkrétne ustanovenie o všeobecnom ohrození. Trestný zákon rozlišuje dva spôsoby spáchania tohto trestného činu, a to úmyselne alebo z nedbanlivosti. Z videa je však jasné, že vodič Fabie reagoval úmyselne, nakoľko pred ním nie je vidno žiadnu kritickú situáciu, ktorá by ho k prudkému brzdeniu viedla. Nasledujúce tresty, vrátane tých najtvrdších, sú v prípade vybrzdenia autobusu viac ako reálne.

Scenár č. 1: Trestný zákon hovorí, že nepodmienečný trest, čiže ľudovo povedané basa natvrdo, hrozí tomu tomu, kto úmyselne vydá ľudí do nebezpečenstva smrti alebo ťažkej ujmy na zdraví tým, že spôsobí (okrem iného) haváriu prostriedku hromadnej prepravy.

Základná sadzba: 4 až 10 rokov

Spor dvoch vodičov: Kto z nich urobil priestupok?

V redakčnej mailovej schránke nám pristálo ďalšie video z premávky. Hoci jeden vodič spáchal závažný priestupok, ani autor videa nevyjde z hodnotenia úplne nevinne.

Scenár č. 2: Možné väzenie sa predlžuje vtedy, ak je čin spáchaný závažnejším spôsobom, čo Trestný zákon definuje aj ako porušenie dôležitej povinnosti vyplývajúcej zo zákona alebo na viacerých osobách.

Trest za čin spáchaný závažnejším spôsobom: 10 až 15 rokov

Trest za spôsobenie ťažkej ujmy na zdraví alebo smrti: 15 až 20 rokov

Scenár č. 3: Tým sa to ani zďaleka nekončí. Pokiaľ by vodič Fabie spôsobil ťažkú ujmu na zdraví viacerým osobám alebo smrť viacerých osôb, dostane najvyššiu možnú sadzbu.

Trest: 20 až 25 rokov

Pre úplnosť dodávame definíciu ťažkej ujmy na zdraví. Podľa zákona ide o zmrzačenie, stratu alebo podstatné zníženie pracovnej spôsobilosti, ochromenie údu, stratu alebo podstatné oslabenie funkcie zmyslového ústrojenstva, poškodenie dôležitého orgánu, zohyzdenie, vyvolanie potratu alebo usmrtenie plodu, mučivé útrapy alebo poruchu zdravia trvajúca dlhší čas (liečenie a prípadná pracovná neschopnosť minimálne 42 kalendárnych dní).


Najnovšie články
Kupé Tatry: Návrat slovenského klenotu?

Úhrady mýta pre nákladné vozidlá u nás stúpajú. V prvej polovici sa vybralo vyše 100 miliónov eur, čo je takmer o päť percent viac než v rovnakom období...

Štát vybral na mýte vyše 100 miliónov eur

Špeciálne vozidlo disponujúce 4,7-litrovým motorom dosiahne stovku za 4,2 sekundy a jeho najvyššia rýchlosť je 274 km/h.

Aston Martin postavil osemvalcový Cygnet

Čínska stránka publikovala fotografie, ktoré ukazujú druhý karosársky variant medveďa bez kamufláže. Uvádza aj technické údaje.

Škoda Kodiaq GT: České SUV-kupé naživo

Talianskemu elektromobilu prorokujú dobre informované zdroje nekompromisné dynamické schopnosti, stovku zhltne pod dve sekundy.

Pininfarina avizuje elektrický hyperšport

Priechody pre chodcov sa výraznejšie nemenili už poriadne dlho. Môže nevídaná revolúcia prísť napríklad z Ruska? V Kazani sa objavili 3D priechody pre chodcov.

Nový typ priechodu z Ruska: Je nebezpečný?

Opel doteraz nebol v centre pozornosti vyšetrovania v súvislosti s emisným škandálom. Situácia sa však zmenila a úrady začínajú preverovať aj jeho systémy...

Dieselgate: Opel v centre pozornosti
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×