Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Frankfurt: Audi R8 RWS kašle na quattro

AUTOSALÓN
Limitovaná verzia posiela výkon 397 kW (540 k) dozadu, absencia viacerých komponentov znamená úsporu 50 kilogramov.
33 1 príspevok 12.09.2017 / Marek Pokrývka

Štyri kruhy urobili z pohonu oboch náprav svoj marketingový nástroj. Techniku známu pod označením quattro propagujú pri mnohých produktoch, viaceré bez nej ani nekúpite. Okrem iných to platí aj pre typ R8. Nemecký superšport bol odjakživa dostupný výhradne so systémom 4x4, no situácia sa v súčasnosti mení. Na scénu totiž prichádza vyhotovenie RWS.

Audi R8 V10 RWS má pohon zadných kolies 33 fotografií v galérii Audi R8 V10 RWS má pohon zadných kolies Zdroj: Audi

Audi predstavilo vo Frankfurte nového člena modelovej rodiny, ktorého plánuje vyrábať v obmedzenom množstve. Skratka v jeho mene znamená Rear Wheel Series. Preklad anglického názvu prezrádza, že poháňané sú iba zadné kolesá. Na quattro teda vozidlo kašle. Pre nemecký model ide o úplnú novinku, príbuzné Lamborghini Huracán však obdobnú verziu ponúka už dlhšie.

Audi R8 Spyder aj v silnejšej verzii Plus

Najmladší člen štvorčlennej rodiny superšportu prichádza s exkluzívnym lakom, jednodielnym spojlerom a stádom 610 žrebcov.

Špeciálny variant vychádza zo slabšieho naladenia R8, jeho atmosférický 5,2-litrový desaťvalec teda dosahuje maximálny výkon 397 kW (540 k) a krútiaci moment 540 Nm. Motor naďalej spolupracuje so sedemstupňovou prevodovkou S tronic. Tá posiela všetku silu dozadu, pričom absencia viacerých komponentov pohonu znamená úsporu 50 kilogramov.

Ingolstadt dizajnové odlíšenie sa vynechal 33 fotografií v galérii Ingolstadt dizajnové odlíšenie sa vynechal Zdroj: Audi

Neprítomnosť pohonu všetkých kolies vidieť na mierne zhoršenom údaji akcelerácie. Na zrýchlenie 0-100 km/h potrebuje Audi R8 V10 RWS Coupé presne 3,7 sekundy, čo je o dve desatiny viac než pri klasickom variante. Spyder je o 0,1 s pomalší. Maximálna rýchlosť zostala zachovaná, dosahuje hodnotu 320 km/h pri kupé a 318 km/h v prípade otvoreného modelu.

Navonok nemožno novinku ľahko spoznať. Príbuzný superšport s logom Lamborghini má v prípade zadného pohonu upravené nárazníky, Ingolstadt však dizajnové odlíšenie sa viac-menej vynechal. Zvonku je hlavným identifikačným prvkom nahradenie nápisu quattro na maske štítkom Audi Sport. Okrem toho má vozidlo matné čierne detaily v nárazníkoch a bočné nasávanie vo farbe laku, tieto prvky však automobilka iste rada prispôsobí vkusu zákazníka. Pri pevnej streche je opciou červená grafika tiahnuca sa krížom cez karosériu.

Na palubnej doske je plaketa s výrobným číslom 33 fotografií v galérii Na palubnej doske je plaketa s výrobným číslom Zdroj: Audi

Vo vnútri sú sedadlá štandardne čalúnení alcantarou, inak je prakticky všetko štandardné. Výnimkou je plaketa s výrobným číslom na palubnej doske. Nemecká značka plánuje vyrobiť 999 kusov verzie RWS, jej produkcia bude teda limitovaná. Napriek tomu ide o najlacnejšieho člena modelového radu.

Na domácom trhu sa model R8 V10 RWS vo forme kupé začína predávať za rovných 140-tisíc eur, čo je o 26-tisíc menej než pri klasike. Rovnaký cenový odstup sa opakuje aj pri roadsteri stojacom minimálne 153-tisíc eur. Zatiaľ nie je jasné, či sa novinka dostane do predaja aj u nás.

Audi R8 V10 RWS naživo vo Frankfurte 33 fotografií v galérii Audi R8 V10 RWS naživo vo Frankfurte Zdroj: AUTO BILD


Najnovšie články
Forester čaká onedlho generačná výmena

Odborníci vidia v autonómnych vozidlách obrovský potenciál, ktorý môže zmeniť nielen spôsob nášho cestovania, ale z hľadiska technológií aj každodenný život.

Autonómne autá môžu vytlačiť autobusy a vlaky

Fiat Chrysler zvoláva na americkom kontinente státisíce vozidiel pre potenciálne závažný problém s automatickou prevodovkou.

Fiat Chrysler zvoláva vyše 220 000 áut

Známe osobnosti majú vo svojich garážach často ukryté zaujímavé autá. Jedným z nich je aj Dodge Charger z roku 1969, ktorý v minulosti vlastnila nejedna...

Na tomto Chargeri jazdil Bruce Willis i Jay Kay

Téma elektromobilov vždy dokáže motoristov rozdeliť na tábor skeptikov a prívržencov. Hlavnou otázkou je pravdepodobne dojazd, ktorý je v súčasnosti...

Porovnanie elektroáut: Ktoré vás dovezie ďalej?

Vystrelenie elektromobilu smerom k červenej planéte inšpirovalo francúzsku pobočku značky, z Elona Muska si uťahuje úsmevnou reklamou.

Škoda predbehla Teslu v misii na Mars

Rusko je pre nemecké automobilky stále atraktívny a nevzdali sa ho ani počas niekoľko rokov trvajúceho prepadu. BMW je ďalším koncernom, ktorý tam plánuje...

BMW sa Ruska nevzdalo, postaví tam nový závod
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×